INTERJÚ a szelektív gyűjtésről Péter Gáborral, az Avar Kft. ügyvezetőjével (videóval)

Illusztréció

Szelektív hulladékgyűjtés Ajkán

Korunk egyik nagy problémája a környezetszennyezés. A megelőzésben nagy szerepet játszik a szelektív hulladékgyűjtés, ami Ajkán jól működik. Erről és a hulladékgazdálkodás más sokak érdeklődésére számot tartó kérdéseiről kérdeztük Péter Gábort, az Avar Kft. ügyvezetőjét.

– Milyen lehetőségek állnak a lakosság rendelkezésére jelenleg városunkban a szelektív hulladékgyűjtésben?

– A szelektív hulladékgyűjtési rendszer keretében elsősorban a háztartási hulladéknak a csomagolóanyag-hulladék részét gyűjtjük külön. A város magas beépítésű területein gyűjtőszigeteket alakítottunk ki erre a célra, különböző feliratokkal ellátott konténerekkel. Ezek a feliratok az edényzetbe dobható hulladékfajtákat jelölik. A gyűjtőszigetes megoldás mellett a város összes családi házas övezetében rendelkezésére áll az úgynevezett házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszer is. Ezt fokozatosan vezettük be. Azok az ügyfeleink, akik ebben hajlandók részt venni, díjmentesen kaphatnak hozzá edényzetet, ami egyes városrészekben kukát, máshol zsákot jelent. Ezekben a sárga kukákban, sárga zsákokban lehetőség van vegyesen gyűjteni műanyag csomagolási hulladékokat, tartós tej, gyümölcslé csomagolásához használt többkomponensű anyagokat, papírdobozokat, újságokat, illetve kiöblített fém italos dobozokat, konzervdobozokat is. Az így begyűjtött hulladékok egy válogatóüzembe kerülnek, ahol munkatársaink segítségével fajtánként különválogatjuk őket. Ezután a bálázás következik a hatékonyabb szállítás érdekében. A gyűjtőszigetekből beérkező hulladék válogatása is itt történik. Számos gyermekcsoportnak és különböző civil szervezetnek is bemutattuk már ezt a válogató tevékenységet, és erre a jövőben is lehetőséget biztosítunk előre egyeztetett időpontokban.

– Mennyire veszik igénybe az emberek ezeket a lehetőségeket?

– Már a kétezres évek közepétől tapasztalható volt erre a szolgáltatásra egy markáns igény. 2005-ben helyeztük ki az első gyűjtőszigeteket, majd a családi házas övezetekből is érkeztek jelzések, hogy igényelnék a szolgáltatást. A lehetőségeink szerint folyamatosan bekapcsoltuk ezeket a területeket a rendszerbe. Akik igényelték a szolgáltatást, azok természetesen használják is, és az a tapasztalatunk, hogy akik már beépítették a családi életükbe a környezettudatosságot, azok hajlandóak egy kis többlettevékenységet fordítani a hulladékgyűjtésre. Persze ez naponta csak néhány percet jelent. Sajnos még csak az ügyfeleink 25-30%-a veszi igénybe a szolgáltatást, amit nem tartjuk elégnek, szeretnénk ebben fejlődni. Olyan ügyfeleink is vannak, akik azért jelentkeznek, mert az ismerőseik már használják a rendszert, és tetszik nekik. Az viszont már eredmény, hogy logisztikailag fel vagyunk készülve az igények fogadására. Honlapunkon rendszeresen tájékoztatjuk a lakosságot.

– Hol lehet jelentkezni?

– Telefonos ügyfélszolgálatunkon keresztül, vagy akár személyesen is felkereshetnek minket. Korábban kicsit naivan álltunk a dologhoz, többször előfordult, hogy az általunk adott kukákat, zsákokat nem az eredeti célra használták a megrendelőink. Tudjuk, hogy kinek adtunk edényzetet, és azt is, hogy ki mikor rakja ki, és ha valaki huzamos ideig nem használja, akkor visszakérjük. Most már feltételekhez kötjük a szolgáltatás igénybevételét. Az egyik az, hogy aki igényli, annak használnia is kell, hiszen számunkra is csak akkor van értelme a beruházásnak – kukát, zsákot adni térítésmentesen használatra – ha az eredeti cél megvalósul. A másik feltétel az, hogy mindenképp regisztrált legyen az ügyfelünk, tehát benne legyen a hulladékgazdálkodási rendszerben, és ne legyen díjfizetési elmaradása.

– Mi lesz a sorsa a szétválogatott hulladékoknak?

– A szelektív hulladékgyűjtési rendszerek célja az, hogy az anyagokat újrahasznosítsák a gyártók. A hulladékkezelési irányelvekben az első helyen mindig az áll, hogy kerüljük el a hulladék keletkezését. Valamennyi hulladék azonban még annál is keletkezik, aki figyel ezekre a dolgokra, így a következő prioritás az, hogy anyagában hasznosítsunk lehetőség szerint ezekből minél többet. A szelektíven gyűjtött hulladék viszonylag tiszta, így a hasznosítók, a gyártók könnyen beillesztik a gyártási folyamatba.

– A szelektív hulladékgyűjtés mellett a lomtalanítás is közérdeklődésre tarthat számot, ez hogyan működik manapság?

– Néhány éve már a rugalmas, célzott lomtalanítás működik a városban. Előre egyeztetett időpontban, aznap elvisszük a hulladékot. Az, hogy a díjfizetés rendben legyen, ennél a szolgáltatásnál is feltétel. Ha családi házról van szó, akkor a kuka mellé nyugodtan ki lehet tenni a lomot, körülbelül fél köbméter mennyiségben. Ezt mi a szokásos járatban, vegyesen a többi hulladékkal elszállítjuk. Társasházaknál szintén hasonlóan működik a lomtalanítás, a közös képviselővel egyeztetünk időpontot, és egy napra kihelyezünk egy konténert. A célzott lomtalanítással megelőzhető a korábbi rendszernél tapasztalt rendetlenség, amit a különböző gyűjtő csoportok okoztak. A lehetőséget évente egyszer lehet díjmentesen igénybe venni.

– Úgy tudom, hogy az elektromos hulladékokat külön kezelik, az nem helyezhető ki lomként.

– Így van, viszont ezeket a televíziókat, elektromos játékokat, számítástechnikai eszközöket, és egyéb berendezéseket, ha egyben vannak, akkor munkaidőben térítésmentesen átvesszük a Szent István utcában található központi telephelyünkön. Ehhez kapcsolódóan elmondanám azt is, hogy az Úrkúti úton lévő lerakónkon a feleslegessé vált autógumikat is díjmentesen leadhatják az ajkai lakosok.

Zsohár Gabriella Eszter


Comments

comments

About admin 532 Articles
A bemutatkozás helye.

Be the first to comment

Leave a Reply