Itt az ősz és vele együtt a tökszezon-recepttel

Párisba tegnap beszökött az Ősz./Szent Mihály útján suhant nesztelen,/Kánikulában, halk lombok alatt/S találkozott velem – írta egykor Ady Endre a híres versében és sajnos elérkezett az az idő amikor nemcsak „Párisba”, hanem a kiskertekbe is bekúszott az elmúlás, reggeli párával és narancsos napfelkeltékkel. Szeptember eleje még csak a meteorológiai ősz kezdete, de már a fázós, ködös reggelek jelzik, hogy vége van a nyárnak. Bár még a fák nem öltötték fel díszes ruhájukat, de a tökfélék már a sárga és narancssárga minden árnyalatában tündökölnek.

Sokan ismerik, szeretik és fogyasztják ezt a növényt, ami eredetileg Amerikából származik, és a spanyolok hozták be Európába a 16. században. Régebben a szegény emberek kedvelt eledele volt. A gazdák takarmányozás céljából termesztették, ma azonban, mondhatni, reneszánszát éli. Népszerű alapanyagnak számít mind a házi, mind a mesterkonyhákban. Rengeteg fajtája van. Hazánkban a legismertebb és legközkedveltebb tökféle a patisszon, a cukkini, a spárgatök, a sonkatök és a csillagtök. Édesen, sósan, sütve, főzve, töltve a tök elkészítési módjainak csak a képzeletünk szab határt.

A legkisebbek számára pürésíthetjük, de elkészíthetjük hagyományos főzelékként, fogyaszthatjuk fűszeresen, pirítóssal, de süthetünk belőle süteményt, vagy tortát is. Ha lisztmentesen szeretnénk étkezni, helyettesíthetjük vele a spagettitésztát is. Erre a legalkalmasabb a hosszúkás, japán tök, vagy a cukkini. Ha boltban, vagy piacon vásárolunk tökfélét étkezési célra, mindig győződjünk meg arról, hogy garantáltan ehető tököt vásároltunk. A dekorációs célra szánt dísztökök toxikus vegyületeket tartalmazhatnak, ezért a fogyasztásuk már kis mennyiségben is kellemetlen tüneteket okoz.

Nálunk régóta a család kedvence a kerek cukkini töltve, illetve a hosszúkás változata rántva. Most kipróbáltam egy új receptet, a cukkini fasírtot is. Nagy sikere volt, és villámgyorsan elfogyott. Ahogy sült úgy kóstolgattuk, íme a receptje:

Hozzávalók: 50 dkg cukkini, 1 db tojás, 4 evőkanál finomliszt, 1 csokor petrezselyem, 2 gerezd fokhagyma, fehérbors és só ízlés szerint, 2 ek zsemlemorzsa, vagy amennyit felvesz, 2 dl napraforgó olaj. Elkészítés: A cukkinit nem kell meghámozni, csak megmosni és egy nagy lyukú reszelőn lereszelni. Besózzuk és állni hagyjuk. A cukkinit a levéből jól kinyomkodva keverőtálba tesszük, és hozzáadjuk a tojást, a lisztet, az aprított petrezselyemzöldet és az átnyomott fokhagymát. Kevés őrölt fehér borssal ízesítjük, az egészet egynemű masszává keverjük, majd apránként annyi zsemlemorzsát adunk hozzá, hogy jól formázható masszát kapjunk. Tetszés szerint kis gombócokat, formázunk belőle, és forró olajban néhány perc alatt mindkét oldalát aranybarnára sütjük. Villámgyorsan elkészíthető ez a kalóriaszegény és egészséges étel. Ráadásul a cukkini semleges ízének köszönhetően a végtelenségig lehet variálni a fűszereket hozzá, a saját ízlésünkre formálva.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply