KERTÁPOLÓ – Figyeljünk a kertünkre tavasszal!

A tavasz a kertészkedés szezonjának kezdete, de nem árt felkészülni a lehetséges problémákra is. A kártevők, a betegségek, a talajproblémák és az időjárási stressz mind veszélyeztethetik a növényeket. A növények egészségének megőrzése érdekében fontos, hogy tisztában legyünk a leggyakoribb problémákkal és azok megelőzési és kezelési módjaival.

A tavaszi időszakban különféle kártevők bukkannak fel, amelyek kárt tehetnek a növényekben. Például levéltetvek, takácsatkák, pajzs tetvek, csigák és hernyók, amik ilyenkor gyakran támadják meg a friss hajtásokat. A megelőzés érdekében fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a növényeket és ha kell, időben lépjünk fel a kártevők ellen.

Kémiai rovarirtók helyett érdemes először kipróbálni a természetes megoldásokat, például ültessünk rovarriasztó növényeket. Ilyen a kakukkfű, a rozmaring, a levendula, vagy a bazsalikom.

A levéltetvek apró, zöld rovarok, amelyek a levelek fonákján szívogatják a növény nedveit. Megelőzésükre permetezhetünk a növényre csalánlevet vagy fokhagyma-kivonatot. Ha már megjelentek, szappanos vízzel is lemoshatjuk őket.

A csigák éjszakai kártevők, ellenük zúzott tojáshéjjal, csigaölő szerrel és akármilyen furcsán hangzik sörrel tudunk védekezni. Ehhez nem kell más csak néhány műanyag pohár. Ezeket, rakjunk le a földbe, majd jó háromnegyed részig töltsük fel sörrel. Éjszaka az erjedő sör szaga odavonzza a csúszómászókat, akik belepottyannak a lébe, de kimászni már nem tudnak a csapdából.

Könnyű helyzetben van az, akinek vannak tyúkjai. Ilyenkor a kapirgáló állatok villámgyorsan kikapkodják a földből az áttelelő kártevőket.

A nedves tavaszi időjárás kedvező körülményeket teremt a különféle gombabetegségek, például rozsda-, penész- és lisztharmatnak. A megelőzés egyik kulcsa a megfelelő növényápolás és a jó levegőáramlás biztosítása a növények között. A lisztharmat fehér bevonatot képez a leveleken. Megelőzésére gombaölő szerrel permetezhetünk. Ha már megjelent, a fertőzött növényrészeket el kell távolítani. A rozsda- sárga, míg a szürkepenész barna foltokat okoz a leveleken és a szárakon. Megelőzésére szintén gombaölő szerrel permetezhetünk és itt is vágjuk le a fertőzött részeket.

Gyakori probléma még a talaj savassága vagy tápanyaghiánya. Teszteljük a talaj pH-ját és tápanyagtartalmát, és szükség esetén komposzttal és trágyával javítsuk annak minőségét. A komposzt és a trágya használata elősegíti a talaj tápanyagellátását, miközben javítja a talaj szerkezetét is. Ne felejtsük, a tavaszi növekedési időszakban a növényeknek sok tápanyagra van szükségük!

Végezetül fontos megemlíteni az időjárási stresszt, ami sajnos kiszámíthatatlan. A hirtelen hőmérsékletváltozások és az esős időjárás kihívást jelenthetnek a növények számára. A hidegfrontok vagy a hosszú esős időszakok stresszt okozhatnak a növényeknek, ami hajlamosabbá teheti őket a betegségekre és a kártevők támadásaira. Több olyan növénykondicionáló szer létezik, aminek kijuttatása a növényre és annak földjébe, az összetevőinek köszönhetően eredményesen hat a sejtszintű anyagcserére és tápanyagfelvételre.

Ne felejtsük el, a tavaszi kerti munkák csak akkor lesznek örömteli tevékenységek, ha odafigyelünk rájuk! A fenti tanácsok betartásával növényeink egészségesek maradnak, és bőséges termést vagy díszes virágzást biztosíthatnak számunkra egész szezonban.

F. P. T.

Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply