KERTÁPOLÓ – Itt az ideje megmetszeni a rózsákat

A rózsák, a kertben, szépségükkel és illatukkal mindenkit elkápráztatnak. Ám ezekért a gyönyörű virágokért meg is kell dolgozni. Folyamatost törődést és gondozást igényelnek. A megfelelő metszés segít megőrizni a bokrok egészségét és biztosítja a bőséges virágzást. A népi bölcsesség úgy tartja, hogy amikor virágozni kezd a Forsythia (aranyvessző), akkor nekiláthatunk a metszésnek. Ennek pedig most jött el az ideje.

A legtöbb rózsa metszése az időjárás függvényében tavasszal történik. Ilyenkor még alvó állapotban van a növényünk. Amikor a levélrügyek duzzadni és bepirosodni kezdenek akkor tudjuk, elérkezett az idő a metszéshez.

A rózsametszésnek alapvetően három fő célja van: az egészségesebb és egyben hosszabb élet növelése, a virágzásra való ösztönzés, valamint a bokor formájának megőrzése.

A metszés során fontos szempont a régi, beteg vagy sérült hajtások eltávolítása, valamint a megfelelő irányba történő vágás. Első lépésként távolítsuk el a beteg vagy sérült ágakat. A következő lépésben koncentráljunk a belső részekre. Ha szép nyitott bokrot szeretnénk elérni, hogy a levegő és a fény szabadon áramolhasson a bokor belsejében, akkor távolítsuk el azokat az ágakat, amelyek túl sűrűn nőnek, vagy a középső részt elfoglalják. A metszés során ügyeljünk a ferde vágásra, hogy a víz ne maradjon meg a vágási felületen. Végezetül ügyeljünk arra is, hogy mindig tiszta eszközöket és éles ollót használjunk, és egy kesztyű is jól jöhet.

A rózsametszés során fontos megérteni, hogy a különböző rózsafajták, eltérő igényekkel rendelkeznek. Különböző típusú rózsák esetében eltérő módszereket alkalmazunk a metszés során. A rózsát – formája szerint – a következő csoportokba oszthatjuk. Vannak futórózsák, bokorrózsák, talajtakaró rózsák és törzses rózsák.

A bokorrózsák csoportjába tartoznak a teahibrid és az egyszer virágzó kerti rózsák is. Ezeket általában 3-5 rügyre vágjuk vissza, mert erőteljesebb metszést igényelnek míg a futó változatoknál inkább csak az elnyílt virágokat és az elöregedett, beteg vagy gyengült részeket távolítsuk el. Ezek a fajták sokkal visszafogottabb vágást igényelnek.

A hajtást 5-10 mm-rel egy kifelé álló szem felett vágjuk ferdén, 45 fokos szögben úgy, hogy a rügy a metszés magasabb oldalán legyen. A vastag hajtásokat hagyjuk hosszabbra, a gyengéket, vékonyabbakat jobban vágjuk vissza. Figyeljünk arra, hogy se túl nagy csonkot ne hagyjunk se túl közel ne vágjunk a rügyhöz.

A virágboltokban főként nőnapkor rengeteg minirózsát lehet kapni. Ezek nagyszerű ajándékok, mert szobában is nevelhetőek. A metszésükről viszont nem szabad elfeledkezni. Igaz csak az elnyílt virágokat kell levágni, vagy ha a formáján akarunk változtatni. Mert más visszavágást nem igényelnek. Érdekesség, hogy a világ egyik legnagyobb rózsakertje, a néhai indiai elnökről, Zakir Hussain Khanról elnevezett rózsakert Chandigarh városában található. Itt 12 hektáron nagyjából 50 000 rózsabokorral találkozhatnak a látogatók, ami mintegy 1600 különböző fajtából áll. Magyarországon is számos rózsakertet találunk. Az egyik leghíresebb és legjelentősebb rózsagyűjtemény Budatétényben van, a Budapesti Rozárium, ahol 2, 5 hektáron közel hétezer, a szivárvány szinte minden színében pompázó rózsatő látható. A park elődjét – több mint 150 éve – hazánk első mezőgazdasági minisztere, Klauzál Gábor alapította, aki maga is foglalkozott rózsa termesztéssel.

F. P. T.

Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply