KERTÁPOLÓ – Meszeljük fehérre a fák törzsét!

A gyümölcsfák törzsének őszi meszelését már a régi szakkönyvek is ajánlották kertünk fáinak egészségének megőrzésére, mivel ezzel nemcsak a fagy, hanem egyes káros kórokozók ellen is védelmet nyújthatunk. Az idő és energia, amit ilyenkor a fáinkra fordítunk, hosszú távon – néha szó szerint – meghozza gyümölcsét.

Az őszi kertápolás kihagyhatatlan része a fák gondozása, különösen az előttünk álló téli és tavaszi időszakban. Régi módszer, hogy ilyenkor a fákat mésszel védik a tavaszi fagyoktól. A mészréteg nem csupán visszaveri a napfényt, így azok korai vegetációját, ezzel csökkentve a fagyveszélyt, hanem hatékonyan kezelheti és megelőzheti a kártevők és gombák jelenlétét is.

A meszelés folyamata alapos előkészületet igényel. A megfelelő mésztej elkészítése és az egyenletes felhordás, kritikus lépései ennek a folyamatnak. Az időjárás is szerepet játszik, hiszen csak száraz időben tudjuk a mészrétegeket felkenni a fákra.

A néhai Bálint György, a „nemzet kertésze”, 100 év emberi kedvességet, tudást és növényszeretetet hagyott ránk. A kertbarátok sokat tanultak kertészeti tanácsaiból. Ő így vélekedett erről a folyamatról: „A fák törzsének meszezéséről mondanak jót is, rosszat is. Az előnye az, hogy ha a tavasszal gyorsan kihajtó kajszi törzsét fehérre kenjük mésztejjel, akkor az egyre melegebben tűző nap nem indítja be túl korán a tavaszi fejlődést és ennek következtében a tavaszi fagyok nem károsítják az érzékeny virágokat. A hátránya, hogy egy kicsit munkás és egyáltalán nem biztos, hogy a tavasz úgy alakul, hogy szükség is lesz rá. De ugye ezt csak utólag lehet majd tudni…”

De hogyan is álljunk neki ennek a munkának? Első lépésnek vegyünk valamelyik építőanyag telepen oltott meszet, amiből 5-8 százalékos mésztejet kell készíteni. Ezt úgy állíthatjuk elő, hogy egy rész oltott mészhez nyolc rész vizet adunk, majd hosszan keverjük. Alkalmanként csak annyi mésztejet keverjünk, amennyit aznap fel is használunk. A kikevert mésztejet legalább két órán keresztül hagyni kell pihenni. A vízzel való hígítás mértéke határozza meg, hogy a mészből mésztej, vagy meszes víz lesz.

Mielőtt nekiállunk a feladatnak, a beteg és sérült ágakat távolítsuk el a fákról. Ügyeljünk arra, hogy éles metszőeszközöket, ollókat használjunk, hogy elkerüljük a felesleges sérüléseket. A fa egészségének megóvása érdekében, mindig használjunk fakezelő gélt a sebekre. A megfelelő szellőzés biztosítása érdekében a korona ritkítását is ilyenkor végezhetjük el.

A legfontosabb tudnivaló a fák kezelése előtt azonban az, hogy a mésszel való foglalatoskodás az emberre is veszélyes, ezért ajánlott védőruházat használata. Ez legyen hosszú szárú gumikesztyű, gumicsizma, munkaruha, és még szemüveg (!) is.

Az elkészült mésztejet a fák törzsére és a vastagabb vázágaira kell felvinni. Ezt megtehetjük ecsettel, szivaccsal, egy erős kefével, de akár rá is permetezhetjük. A lényeg, hogy szép egyenletesen vigyük fel a fára a mésztejet és hagyjuk rajta egész télen. Így már a télvégi korai felmelegedéskor kifejti védőhatását és nem indul meg az idő előtti virágbontás. Ezzel a gondoskodással nemcsak a fa egészségét tudjuk megóvni, de mivel késleltetjük a virágzást is, nagyobb termésre számíthatunk.

F. P. T.

Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply