KERTÁPOLÓ – Tél a kertben

Az idei január rendkívül hideg, zord időjárással indult. A hőmérő higanyszála volt, hogy mínusz 10 fok körül is mutatott néhány helyen. A hideg mellett a jég, az ónos eső és még a hó is megérkezett. Bár az utóbbi csak pár napig, a kisgyerekek bánatára. Mezőgazdasági szempontból kedvező hatása van a hidegnek, hiszen ez gyéríti a kórokozókat és a kártevőket, ami később a növényvédelmi költségeket csökkentheti, valamint sok, hideghatásra csírázó magnak is szüksége van erre az időjárásra.

Egyes évelők magja tavasszal csak akkor csírázik, ha előbb legalább 0-tól mínusz 5 °C-ig terjedő hideghatásnak volt kitéve, ugyanis a magban lévő csírázást gátló enzimek csak így tudnak lebomlani. Ilyen növény a mák, a medvehagyma, a levendula, a hóvirág és még néhány ősszel ültetendő növényünk is.

A gyümölcsfáink még mély nyugalmi állapotban vannak náluk nem kell a korai károsodástól tartani. Az elmúlt napok meteorológiai előrejelzései sajnos többször említették az ónos eső lehetőségét, amely nem csak az utakon, hanem a kertekben is komoly károkat okozhat. Az ónos eső alkalmával kialakuló jégpáncél nemcsak a növényeket, hanem a gallyakat és ágakat is veszélyeztetheti. Az ilyen eső következtében kialakuló jégpáncél elzárja a növényeket a levegőtől, ami oxigénhiányhoz és a növények elhalásához vezethet. A rügyek különösen érzékenyek lehetnek, kertészeti szakszóval jellemezve: bevakulhatnak. Ezt elkerülhetjük, ha ónos eső után, amint lehet, óvatosan leveregetjük a jeget a fáinkról.

A hideg időjárás bár a termőföldnek jó, de mellette különböző károkat okozhat a növényekben. A kifagyás, az elfagyás, a felfagyás és a kipállás mind olyan jelenségek, melyekkel a kertészeknek számolniuk kell télen.

Egyedül a hótakaró az, amitől nem kell félni. A hótakaró nemcsak szigetel, hanem véd a fagykároktól is. A hó egy természetes szigetelő réteget képez a talaj felszínén. A vastag hóréteg segít megőrizni a talaj hőmérsékletét, csökkentve ezzel a mély fagy lehatolását. Ráadásul mikor elolvad, akkor nedvességet is juttat a talajba. Bár az ősz elég csapadékos volt, de az elmúlt évek aszályai miatt még így sem tudott elég mélyen feltöltődni a földréteg.

Az elolvadó hó így egy természetes forrás, ami segíthet pótolni a talajvízhiányt. Amikor a hó lassan elolvad, a kert talaja fokozatosan telítődik vízzel. Ez különösen fontos lesz majd a tavaszi időszakban amikor a csírázásnak indult magoncoknak sok vízre lesz majd szükségük a növekedéshez. De a hótakaró segíthet a kártevők elleni védelemben is, mivel a hideg miatt több áttelelő kártevő is elpusztul. Emellett a hótakaró csökkenti a felette lévő levegő hőmérsékletét, ami hasznos kertünk növényeinek. Azonban érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a hó terhelheti a gyümölcsfáink ágait, ezért szintén érdemes időnként eltávolítani.

Egy kertész számára tehát nemcsak a védekezés és a kert gondozása fontos hideg időjárás esetén, hanem a hidegigényes növények figyelembevétele is a tervezés során. A megfelelő gondozás és odafigyelés segít abban, hogy a kertünk ne csak túlélje a téli hónapokat, hanem fejlődésnek is induljon.

F. P. T.

Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply