Kétségek helyett egységet, az esélyekben egyenlőséget

A Molnár Gábor Műhely Alapítvány már hatodik alkalommal szervezte meg az Esélyegyenlőségi Napot, amit ezúttal a Kossuth-parkban ünnepeltek, szeptember 10-én. A rendezvény célja az volt, hogy úgy mutassák be az esélyeket, mintha azokhoz mindenki egyenlő módon hozzáférhetne társadalmunkban. Az intézményvezető, Lovas Irén meghívására a városban működő szervezeteken túl, a megye számos területéről érkeztek szakemberek, illetve fellépők, akiknek lehetőségük adódott tevékenységeik bemutatására. A városrész önkormányzati képviselője, Dorner László alpolgármester nyitotta meg a programot, amelyre gyerekek, felnőttek és idősek is kíváncsiak voltak.

A város polgármesterének, illetve önkormányzatának nevében köszöntötte a vendégeket és a résztvevőket Dorner László, aki elismeréssel nyilatkozott a rendezvény megszervezéséről. Az alpolgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy az alapítvány a korábbi évekhez viszonyítva az idén még kreatívabb, újszerűbb és gazdagabb ötletek megvalósításával tette változatosabbá, sokszínűbbé a programot.

Alkalomhoz illően Hidasi Réka és Pallagi Attila a Follow the Flow: „Nem tudja senki” című dalával az emberi, erkölcsi értékekről énekeltek.

– Mindannyian különbözünk egymástól valamiben. Ezekhez a jellemzőkhöz azonban – nem úgy, mint a nemhez, a korhoz, a bőrszínhez vagy a szexuális irányultsághoz – a mai társadalomban nem feltétlenül kapcsolódik rendszerszintű elnyomás. A köztünk lévő legapróbb különbségek azonban óriásira duzzadhatnak, ha a hatalom értéket kezd párosítani hozzájuk. Nem értékesebb a diplomás a szakmunkásnál és nem értékesebb a heteroszexuális, mint a homoszexuális. Martin Luther King azt mondta: „A bárhol elkövetett igazságtalanság mindenhol az igazság létét veszélyezteti”. Ezért nagyon fontos, hogy elutasítsuk az előítéletes viselkedést még akkor is, ha nem mi vagyunk azok, akiket az erőszak közvetlenül fenyeget – osztotta meg Lovas Irén az értékes és tanulságos gondolatokat a jelenlévőkkel.

A nap folyamán programok kavalkádjából válogathattak a gyerekek

Az „Avar Ajka” Nonprofit Kft. több géppel, traktorokkal és kukásautóval érkezett a gyerkőcök nagy örömére. Ki lehetett próbálni a szelektív hulladékhokit, a hulladéktotót és a “kukatündér” elnevezésű játékot is.

Az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központ szigetén rajzkiállítást láthattak az érdeklődők szelektív hulladékgyűjtés és kerekesszékes témában, ezenkívül prevenciós tesztek kitöltésével, ügyességi feladatokkal ajándékokat is nyerhettek a diákok.

A Szociális Szolgáltató és Gondozási Központ az idősotthonokban lakók szép és igényes munkáiból nyitott kiállítást.

A Szent-Györgyi Albert Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium sátránál egészségügyi ismereteket lehetett elsajátítani, ahol vérnyomás és pulzusmérés, csecsemőgondozás, hordágy „cipelés” volt a feladat.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Devecseri Szakközépiskola oktatói és tanulói még „Samut” is magukkal hozták (igen, természetesen a csontvázat) és egy szétszedhető emberi törzs modellt. Betekintést nyújtottak többek között a hegesztői szakmába is.

Kertáról érkezett a Magyar Fogyatékosok Lovas Sportszövetsége. Vezetőjük, Topár Zsolt irányításával a terápiás lovakra a bátrabbak felülhettek.

Az Ajkai Rendőrkapitányság ismét bemutatta a csapaterős felszerelést, ki lehetett próbálni az ittasságot szimuláló úgynevezett „részeg szemüveget” is. Az egyenruhások ingyenes kerékpár regisztrációt is biztosítottak a lopások kivédése érdekében.

A Molnár Gábor Műhely Alapítvány bátorságpróbákkal készült. Betekintést nyerhettek a gyerekek a fogyatékossággal élők mindennapjaiba. Belekóstolhattak a kerekesszékes közlekedés nehézségeibe, a jelnyelvbe és különböző játékokba. Lehetőség adódott az alapítvány szövödéjében készült egyedi szőnyegek, színes kenyeres kosarak vásárlására is.

Légvárral és ügyességi játékokkal kötötték le a kisebbek energiáit, illetve az óvodás és iskolás csoportoknak gokart, pingpong és csocsóasztal is a rendelkezésükre állt.

A színpadon, illetve a színpad körüli területeken egymást követték a jobbnál jobb produkciók.

Fölföldi Lídia az ember egyediségére, az egymástól való különbözőségre helyezte a hangsúlyt Kerner Mariann: „Más vagyok” című költeményével.

A Buksi-suli kutyás műsora is a különböző hátrányokra irányította a figyelmet, hiszen süket, vagy szelektíven halló ebeket is szerepeltettek a zenés, trükkös bemutatójukban. Vallják, hogy a sok-sok szeretet és foglalkozás meghozza gyümölcsét, éppen úgy, mint az emberek esetében. A szervezet öt négylábúval érkezett. Kiderült, hogy terápiás kutyák és munkakutyák kiképzésével is foglalkoznak.

Társszervezeteket is meghívott az alapítvány a szereplésre. A Veszprém Megyei Fogyatékos Személyek, Pszichiátriai és Szenvedélybetegek Integrált Intézményének több telephelyéről is (többek között Dáka, Kamond, Lesencetomaj, Darvastó) érkeztek lakók a kísérőikkel együtt, hogy egy-egy zenés, táncos produkcióval mutassák be a terápiás munkáikat.

Pápáról, a Fogyatékosok Nappali Intézményéből is érkeztek fellépők, Veszprémből a Göllesz Viktor Fogyatékosok Nappali Intézményéből, illetve Tapolcáról, az „Életlehetőség” Nonprofit Kft. munkatársai és ellátottjai is jó hangulatú műsorokkal készültek.

Az önvédelmi bemutatón megtanulhattuk, hogyan kell igazán jól „pofozkodni” és összezavarni a támadót.

A Rolling Country Kerekesszékes Tánccsoport töretlen sikere vitathatatlan, műsorukon ezúttal is körbevették őket a rajongók.

A devecseri Flare Beás zenekar tagjait is örömmel fogadták a park színpadán. Az ismert együttes igazi autentikus zenével szórakoztatta a vendégeket, akik valóságos tánckarrá alakultak a cigány folklór hallatán.

Hidvégi Ferenc blues zenével lépett fel nagy sikerrel, pedig nem volt könnyű dolga, hiszen hirtelen kellett beugrania a programra.

Az alapítvány zenekara, a népszerű Hangadók koncertje, illetve Hidasi Réka & Patrik előadása zárta a különleges napot.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply