Költségvetés van, utcanév változtatás nincs

Oklevéllel köszöntötte a város képviselő-testülete az Év tűzoltó egyesülete címmel kitüntetett hivatásos tűzoltókat. Az oklevelet Schwartz Béla polgármester adta át Bárány Gábor alezredesnek és Rozmán Gyula ezredes, kirendeltség vezetőnek. Nem kis vitát váltott ki a költségvetés elfogadása, és az utcanév változtatás elutasítása sem ment át “simán” a képviselő-testületen.

A február 13-ai ülés első napirendi pontja komolyabb szócsatát eredményezett. A tét is nagy volt, mégpedig az októberben megválasztott képviselő-testület első költségvetésének az elfogadása.

Puskás Károly, a padragi városrész  képviselője elmondta, hogy a Veres Péter utcai járdajavítás és csapadékvíz elvezetés megoldásának 3 millió forintos költsége nincs az anyagban. Kérte, tervezzék azt be. Schwartz Béla polgármester elmondta, hogy a következő módosításnál figyelembe veszik a felvetést, most azonban a szervezeti és működési szabályzat szerint csak az ülést megelőzően írásban benyújtott módosító javaslatokat fogadhatják be.

Rieder András felszólalásában kérte, hogy a civil szervezetek támogatásának a teljesítésére jobban ügyeljenek.

Ajkán a csaknem  11,3 milliárd forintos költségvetésben 446 millió forint a civilek támogatása, ami rendkívül magas arány. Schwartz Béla válaszában elmondta, fontos a civilek támogatása, hiszen az a fejlődést szolgálja. Ezek ugyanis ösztönzők, amik komoly kihatással lehetnek a városban élők életminőségére. Ajka az idén is komoly beruházásokat tervez, illetve – megfelelő anyagi háttér biztosítása esetén – folytatódik az épületek felújítása az úgynevezett panelprogramban, készül a jégcsarnok, elkezdődik az asztalitenisz csarnok beruházás, és más fejlesztések is folyamatban vannak. Ezekhez a saját erő nem elég, hitelt kell felvenni a hozzájuk.

Pákai Péter képviselő elmondta, a hitelfelvételt a kormánynak kell engedélyezni, ami politikai döntés. Ha a kormányzat hozzájárul a hitelfelvételhez, a bank a város hitelképességének vizsgálatát követően megállapítja, hogy a visszafizetés nem forog veszélyben és az után folyósítja a hitelt. Ez nem támogatás, hanem piaci alapon megítélt kölcsön. A kormányzat nem pénzt ad, hanem engedélyt, hogy a város vehessen fel hitelt.

Az ülésen többször elhangzott az ellenzék képviselői részéről, hogy a költségvetésben megfogalmazott célok jók, de azok finanszírozási módjával nem értettek egyet. A válaszokból kiderült, hogy a célokat csak ezzel a költségvetéssel lehet megvalósítani.

A polgármester hozzátette, hogy ezzel a költségvetéssel az 5 éves ciklus beruházásainak megalapozása folyik. A város a teljesítő képessége határain működik, hogy fejlődni tudjon. Egy “langyos” költségvetéssel nem tudná elérni alapvető célkitűzéseit.

Ezt a fejlődést a kampányban az ellenzék is elismerte. A költségvetést 10 igen szavazattal 5 tartózkodás mellett elfogadták a képviselők.

A másik  vitát kiváltó napirendi pont a közterületek elnevezésének megváltoztatása volt. A város a lakosság véleményét kérve és figyelembe véve úgy döntött, nem kívánja a közterületek nevének megváltoztatását. Az ülésen elhangzott, ha a kormányhivatal határozatát harmadik alkalommal is elutasítják, akkor a kormányhivatal a bírósághoz fordulhat, majd a kúria kötelezheti a közterületek kifogásolt elnevezéseinek megváltoztatására a várost. Amennyiben akkor sem változtatják meg az elnevezéseket, a kormánymegbízott teheti azt meg saját hatáskörben.

A tiltott és nem javasolt elnevezések köre az elmúlt években többször változott – ezt a Magyar Tudományos Akadémiánál is elismerik. Ha most átnevezik a közterületeket előfordulhat, hogy néhány év múlva azokat is át kell majd nevezni. A lakosságot nagy számban egyetlen utcanév sem zavarja, nem kérik tömegesen azok megváltoztatását. A város vezetésének a lakosság érdekeit kell képviselnie, így amíg nem sértenek törvényt, maradnak a mostani utcanevek.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply