KULTÚRMORZSA Könyvajánló Gillian Flynn: Holtodiglan

Illusztráció

Gillian Flynn méltán népszerű könyve egy gyönyörű pár tökéletes életéről szól. Vagy egy gyilkosságról? Nem, egy átverésről! Dehogy! Egy csaló férjről és a lelki beteg feleségéről. Vagy… Inkább olvassuk el és derítsük ki!

Gillian Flynn: Holtodiglan című könyve Nick és Amy Dunne feszült házassági kapcsolatáról szól. Nick korábban újságíróként dolgozott, de elveszíti az állását. Megromlott anyagi helyzetük miatt úgy dönt, hogy New Yorkból átköltözik szülővárosába, Észak-Karthágóba.

Hogy pénzügyi problémáikból kilábaljanak, Nick az ikertestvérével, Margóval egy bárt nyit abból a pénzből, amit a feleségétől kapott. A bár tisztességes megélhetést biztosít, de ahogy telnek a napok, a házassága Amyvel lassan szétesik. Amy nehezen viseli az új életüket.

Egy nyári reggelen, Nick és Amy ötödik házassági évfordulóján Amy eltűnik. A rendőrség gyanúja Nickre irányul, mivel Nick Amy pénzét használta vállalkozására, és kapcsolatuk megromlott. Ahogy a rendőrség elmélyül a nyomozásban, a történetek különböző oldalról kerülnek megvilágításba.

A könyv két szálon fut. Az elsőben mintha egy szirupos romantikus filmben találnánk magunkat: egy New York-ban játszódó szerelmi történet egy gyönyörű pár tökéletes életéről. Legalábbis úgy tűnik, mivel a háttérben a szereplők sötétebb oldala rejlik. A másik egy rejtélyes történet a férfiról, akinek eltűnt a felesége és őt vádolják a meggyilkolásával. Azonban a könyv kellős közepén egy hirtelen csavar mindent megváltoztat és a történet váratlan fordulatot vesz.

Gillian Flynn egy nagyon kreatív és tehetséges író, ennek a történetnek a karaktereit rendkívüli emberismeretének köszönhetően tudta ilyen jól megformálni. Képes többdimenziós karakterek létrehozására. Mivel két szereplő szemével láttatja a történetet, mi is találgathatunk, hogy vajon melyikük a bűnös. Minden egyes részlet fontos és más irányba terel. Annyira megzavarja az olvasót, hogy nehéz megkülönböztetni az igazságot a fikciótól, valamint az elkövetőt az áldozattól. Ez a könyv elejétől az utolsó oldalig feszültség alatt tart. Ezen kívül társadalomkritika is. Gillian Flynn megfigyelései a házasságról, valamint a férfiak és nők kapcsolatáról, a szerepekről, amiket játszanak, elgondolkodtatóak.

Kedvenc idézeteim a könyvből: „A barátok sok hibát észrevesznek egymásban. A házastársak a legutolsó, szörnyű apróságot is.”

„Talán ezt szeretem benne a legjobban, amilyenné engem tesz. Nem azt, ahogy érzem magam tőle, hanem amilyenné tesz.”

„Más, ha igazán szeretsz valakit, és más, ha azt szereted, amit elképzelsz róla”

Ezt a remek írást az ajkai Városi Könyvtár közösségi szolgálatos diákja azoknak az olvasóknak ajánlja, akik szeretik az izgalmas, felkavaró olvasmányokat és akiket foglalkoztatnak az emberi kapcsolatokban rejlő problémák.

H.J.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply