KULTÚRMORZSA Könyvajánló – Mi, gépek

Illusztráció

Ian McEwan regénye a nyolcvanas évek alternatív Londonjában játszódik. Az Egyesült Királyság elvesztette a Falkland-szigeteki háborút, Margaret Thatcher Tony Benn-nel harcol a hatalomért, Alan Turing, a modern számítógép-tudomány atyja áttörést ér el a mesterséges intelligencia kutatásában – és piacra dobják az első sorozat élethű emberi robotot.

Charlie, a könyv főhőse célok nélkül sodródik, amikor új lakó költözik a szomszédba: Miranda. A fiú elhatározza, hogy örökségéből megvásárolja az egyik emberi robotot, Ádámot, és Mirandával együtt programozza be a személyiségét, hogy így kerüljön közelebb a lányhoz. Ádám szép, erős, okos és jólelkű – hamar szerelmi háromszög alakul ki közöttük. Miranda múltjából szörnyű titokra derül fény, és hármójuknak súlyos morális dilemmával kell szembenézniük. McEwan egyszerre nyugtalanító és szórakoztató regénye számos kérdéssel szembesíti olvasóját: Mi teszi emberré az embert? A tettek vagy az érzések? Megértheti-e egy gép az emberi lélek működését?

A szerző apróbb, néha humoros elmozdulásokat iktat be a valójában megtörtént eseményekhez képest, ám van néhány óriási különbség is. A történet szerint Nikola Teslának hála már az I. világháborúban megjelennek a kezdetlegesen robotizált eszközök, Alan Turingot nem állítják parkolópályára homoszexualitása miatt, így ezek eredményeként már az ’50-es évektől kezdve olyan technikai újdonságokat élvezhet az emberiség, mint az önvezető autó, a látás képességének visszanyerése chipek segítségével, vagy éppen a történet évében piacra dobott, és az elbeszélőnk tulajdonába kerülő első valódi, emberformájú MI (mesterséges intelligenciát használó robot). Ádám egy-egy mozdulatában, szavában, szemvillanásában folyton ott vibrál a fenyegetés, hogy ezt egy másik mozdulat, szó, szemvillanás azonnal ki is oltsa, így folyamatos az a feszültség, amivel McEwan tökéletesen játszik, fenntartva az olvasó figyelmét.

A brit szerző ezúttal is tökéletesen ábrázolja a három központi szereplőt (a két embert és a gépet), mindannyiuknak megvannak a maguk motivációi, vágyai, álmai, a köztük kialakult kapcsolat pedig dinamikus, fejlődő, változó, élő. Az új Ádám által fémjelzett világ jelentette kérdések mellett krimit sejtető múltbéli titkok is felbukkannak, olyan titkok, amelyekben kimondottan sokáig homályban maradnak a válaszok.

A szépirodalmi igényességű történetben felvetett kérdések és a rá adott igen okos válaszok mellett az egyedülálló karakterfelépítés teszi rendkívül élvezhetővé az olvasást. A kissé megváltoztatott múlt pedig felhívja a figyelmet arra, hogy jóllehet egyetlen kicsi eltérés is befolyásolhatja a világunkat, de az életünk, ami adatott, mindig és mindenkor egyszeri, visszavonhatatlan és megmásíthatatlan. Már csak rajtunk áll, hogy mit kezdünk vele.

Jó olvasást kíván az ajkai Városi Könyvtár!

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply