Küzdelem a szagok ellen*

A Le Bélier telephelyei Magyarországon kívül Franciaországban, Szerbiában, Kínában és Mexikóban találhatók, az autó-, valamint a repülőgépipar “globális beszállítójának” számít. Gyárt fékalkatrészeket, de korszerű, alumíniumöntvény hátsóhidakat is, ezzel is hozzájárulva az autókba beépített, tökéletesen újrahasznosítható és a korróziónak ellenálló alumínium elterjedéséhez. Törekszik arra, hogy környezetével harmóniában éljen, mint meggyőződhettünk róla…

A Le Bélier  Magyarország Zrt. alumínium formaöntöde ajkai telephelye a városban meglehetősen vegyes megítélés alá esik. Amellett, hogy Ajka legnagyobb munkaadójának számít, vannak olyanok is, akik szívesen vennék, ha beszüntetné itteni tevékenységét. Talán már ebből az egy mondatból érzékelhető, hogy nehéz lenne végső “verdiktet” kimondani az ügyben, célszerűbbnek látszik részletesen megvizsgálni az érveket és ellenérveket.

Az, hogy a város meghatározó gazdasági társasága máshol keressen magának alkalmas telephelyet, gyakorlatilag szóba sem jöhet és ezt talán néhány elvakult ellendrukkeren kívül nem is kívánja senki. Sokkal többen vannak azok, akik azt szeretnék, hogy a jelenlegi helyén tovább működve, de környezetével nagyobb harmóniában élve tovább folytassa itt tevékenységét.

Több mint egy éve számoltunk be arról, hogy milyen tapasztalatokat szereztünk a cég telephelyén tett látogatásunk alkalmával. Akkor még csak terv volt, hogy a gyár új – Kínából “visszaimportált” – ügyvezető igazgatója, az ajkai születésű Fábián Gábor lesz. Skobrák Tibor (Középkelet-európai regionális igazgató) akkor elmondta, hogy őket is zavarják a szagok, hiszen a gyár dolgozói is Ajkán élnek és fontos, hogy jól érezzék magukat otthonukban is. Akkor is, most is kiemelték, hogy üzemük megfelel a legszigorúbb környezetvédelmi követelményeknek, nem bocsát ki mérhető mennyiségben szennyezőanyagokat. Más kérdés az emberi szagérzékelés, ami túltesz minden mérőműszeren a hatékonyságot illetően. Áprilisi tájékozódásunk hasonló eredménnyel járt, de a várva várt “nagy tájékoztató” elmaradt. Arról csak most, december elején győződhettünk meg személyesen, hogy egy éve tett ígéretüket – amihez az időközben kinevezett Fábián Gábor is csatlakozott – , miszerint törekszenek majd a nem mérgező, de valóban kellemetlen szaghatások csökkentésére, komolyan vették.

Tavaly arról volt szó, hogy a szagokat (pontosabban az azt tartalmazó levegőt) a keletkezésük helyén összegyűjtik és az irodaépület előtt álló, 106 méter magas kéménybe vezetik. Ezt firtató kérdésemre Skobrák Tibor elmondta, hogy “ennél már messzebb tartanak”, nem csak összegyűjtik a szagokkal szennyezett levegőt, hanem kénsav tartalmú folyadékkal ki is mossák, így próbálva csökkenteni a szaghatásért felelős, a katalizátorokból felszabaduló bázikus kémhatású aminok mennyiségét. Mivel a berendezés üzemeltetése annál drágább, minél több amit ki kell mosni, így egyértelmű, hogy a gyár érdeke is a levegőbe jutó szaganyagok mennyiségének csökkentése, még a gyártási folyamat során.

Dr. Sinka Tünde, aki öntészettudományokból szerezte meg doktorátusát és a kapcsolódó kísérleti programokat vezeti, a megbeszélésen arról tájékoztatott, hogy 9 féle katalizátort próbáltak ki a gyakorlati kísérletekben huszonnégy napon keresztül, mégpedig a katalizátorgyártók jelenlétében. Mivel ebben az időben egy teljes gyártósoron érdemi termelés nem folyhatott, el lehet képzelni, mekkora anyagi kiesést jelentett ez a gyárnak, hiszen a munkások bérét közben fizették.

Jelenleg kétféle katalizátort favorizálnak, amik – a gépkocsi gumiabroncsokhoz hasonlóan – téli és nyári üzemmódban váltak be. Most arra törekszenek, hogy egy olyan optimális katalizátort találjanak, amit mind a négy évszakban eredményesen alkalmazhatnak. Ennek kipróbálását január-februárra tervezik. (Az eredményekről természetesen mi is igyekszünk majd beszámolni – a szerk.)

Skobrák Tibor megerősítette, hogy számukra fontos az a kép, ami kialakul róluk, már csak ezért is folytatják ezt a munkát, míg a “szagkibocsátás a nullához közelít…”

Van azonban egy nem várt hozadéka is a Le Bélier ajkai gyárára nehezedő nyomásnak. Mégpedig az, hogy ez a technológiai fejlesztésben résztvevő szakembereket az elvárhatónál is kreatívabb fejlesztő munkára sarkallja, aminek konkrét piaci hozadéka is lehet.

* Az írás valóságtartalmát bárki ellenőrizheti, aki elegendő indokot sorol fel arra, hogy ügyfélként bejelentkezhessen a Le Beliér Magyarország Formaöntöde Zrt. ajkai telephelyére.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply