Küzdünk az aszály ellen

Nagyon kell a csapadék Fotó: Futó

Évről évre kevesebb csapadék esik, ami nem csak a nagygazdaságokban a földeken, hanem a konyhakertekben is hatalmas gondot okoz. Az aszály hatására drágulnak a különböző élelmiszerek, de azoknak is megnehezíti a dolgát, akik önellátó gazdálkodásba kezdtek.

Az elmúlt hetek embert próbáló meleg időjárása után igazi megváltás volt a múlt hétvégén beköszöntő hidegfront. A kiskerttulajdonosok már jó ideje kémlelték az eget és bújták az előrejelzéseket, mert a forróság és a száraz idő igencsak megnehezítette a dolgukat. Végre érkezett némi csapadék, ami ha nem is sokat, de egy kis felfrissülést is hozott magával. Aki csak tehette, kádakba, tartályba, dézsába vödrökbe fogta fel az esővizet, hogy újult erővel tudja felvenni a kertjébe a küzdelmet a szárazsággal.

Sajnos idén nagyon próbára tette az aszály a kertművelést, aki nem tudott öntözni, az nem sok jót remélhetett.  De aki öntözött, annak is a nagy meleg miatt szinte megsültek a termései. A szakemberek szerint a globális felmelegedés és a klímaváltozás miatt egyre melegebbek a telek, hó szinte csak mutatóban esik, ezért a talaj víztartalékai teljesen kimerültek. Így már nemcsak a veteményt, hanem a füvet, a gyümölcsfákat és szőlőt is öntözni kell, ha termést szeretnék. Érdemes megválogatni milyen növényeket ültessünk a konyhakertünkbe. Ha nincs kutunk és sokalljuk a vízszámlát, akkor igyekezzünk kis vízigényű növényeket vagy rövid tenyészidejű fajtákat ültetni.

Ezt a vízhiányt a növényeken kívül már a hangyák, a kártevő rovarok és a madarak is megérzik. Sokan panaszkodnak, hogy a beérett kevés gyümölcsöt (mint a barack, szilva vagy körte) már a fán megrágta “valami”, ami így próbált nedvességhez jutni. Ezt én is tapasztaltam mert a fekete szedernél és a fügénél szinte közelharcot kellett vívnom a darazsakkal és a hangyákkal a gyümölcsért. Ezért jogosan tesszük fel a kérdést. Hogyan védekezzünk az aszály ellen?

Nem mindenhol van lehetőség csapról vagy kútból öntözni. Szakmai könyveket bújva két hatékony megoldást találtam. Mulcsozást, vagyis a talajtakarást és az esővíz gyűjtését. (Itt érdekességnek jegyezném meg, hogy bár világszerte alkalmazott és bevált gyakorlat az esővízgyűjtés, de ez a tevékenység például az Egyesült Államokban bűncselekménynek minősül. Egy 1925-ös törvény szerint a víz és az esővíz is állami tulajdon. Még börtön is járhat annak, aki az állami tulajdonú esővizet összegyűjti.) Akik ismerik Dr. Gyulai Iván ökológus talajkímélő kertgazdálkodását, azok az ő útmutatásai alapján bővebb betekintést nyerhetnek a mélymulcsos és komposztáló kertészkedés rejtelmeibe. A mulcs megvédi a talajt a kiszáradástól, illetve megkíméli azt a mechanikai tömörítő hatásoktól.

Jó megoldás lehet még az esővíz gyűjtése is. Kaphatóak a kereskedelemben nagy víztároló tartályok, amibe egyszerre ezer liter vizet is tárolhatunk. Azok, akinek fúrt kútjuk van, kicsit könnyebb helyzetbe vannak öntözés terén. Lehetőség van még egy úgynevezett locsolási vízmérő felszereltetésére a kerti csapokra (az ezeken fogyott víz után nem kell csatornadíjat fizetni), vagy május 1-től szeptember 30-ig egy 10 százalékos locsolási kedvezmény igénybevételére. A bakonykarszt.hu oldalon lehet az ajkai lakosnak letölteni az ehhez szükséges igénylőlapot a F 0702-16 számú nyomtatvány kitöltésével. Illetve a F 0704-24 számú nyomtatványon lehet igénybejelentést tenni a lakossági célú locsolási vízmérő kialakításának megvalósítására.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply