Macileső időjós nap

macikiallitas

Macinak öltözött kisdiákok hívogatták elő a macit a barlangjából. A Fekete-Vörösmarty iskola 24 elsőse versekkel, tánccal, jelenettel készült a február másodikán délelőtt tartott Dörmi macikiállításra. Azt, hogy a maci hallotta-e, hogy a gyerekek mennyire várják őt, nem tudjuk, az viszont biztos, hogy az eseményen részt vevő óvodások és érdeklődők jól szórakoztak.

A Nagy László szabadidőközpont munkatársai hetedik alkalommal szervezték meg a programot a József Attila utcai épületben. Az idén minden eddiginél több, csaknem hatszáz állatot láthatnak a betérők. Az emeleti kiállítóterem ajtajában egy másfél méter magas barna maci csalogatja a látogatókat.

A megnyitón Bábics Valéria, az intézmény vezetője elmondta, hogy február másodikán mindenki a macikra figyel, ugyanis a néphagyomány szerint jelzik, hogy meddig tart még a tél. Ha a medve nem látja meg az árnyékát, mert borús az idő, akkor kint marad, ugyanis érkezik  a tavasz. Akkor az idén biztos már kijött, hiszen ködös, párás szürke idő volt nem csupán reggel, hanem egész délelőtt is.

– A maci gyermekkorunk kedvenc játéka volt, puha, meleg, lehetett simogatni, odabújni hozzá – fogalmazta meg az igazgató. – Szinte nincs olyan gyerek, akinek ne lenne mackója. Sokan felnőttként is megőrzik kedvencüket. A gyermekirodalomból is sok medvét ismerünk, olvashatunk Brumiról, Dörmögő Dömötörről, Vackorról.

A kiállításra a Patakparti óvoda, a Fekete-Vörösmarty iskola dolgozói és a gyerekek, valamint a városban élő gyűjtők vittek macikat, macis könyveket, ruhákat.

Két gyűjtő, Rácz György és testvére, Erika minden évben mutat be gyűjteményéből, az idén 120 plüss állatot vitt. Rácz György a megnyitó után az óvodásoknak megmutatta, hogy néhány állat, ha megfogják a kezét vagy a fülét, horkol, énekel, mozog, zenél.  A gyűjtemény legrégebbi darabja egy 1988-ban Unnában vásárolt maci. A gyűjtőtől megtudtuk, hogy minden darabhoz emlékek fűzik. Ha előveszi a macikat, felidézik azokat.

A kiállításon a legidősebb darabot 1964-ben kapta a gazdája, és őrzi azóta is. A 35-40 évvel ezelőtt gyártottakból több is volt. Érkeztek rózsaszín ruhába öltözött kislányok, és komoly külsejű medveurak is.

A gyerekek műsorát egy hét alatt tanította be Györgyné Szombati Beatrix és Peer Lászlóné. A szervezők a gyerekeket a maci kedvenc ételével, mézzel vendégelték meg.

A kiállítás február 9-ig látogatható.

(tisler)

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply