Melyiket válasszam? – Suli kisokos II.

Elmarad az idén a Sulibörze a vírusveszély miatt. Lapunk szeretne segítséget nyújtani a pályaválasztás előtt álló nyolcadik osztályos diákoknak, ezért minden ajkai középfokú oktatási intézményt bemutatunk. Sorozatunkat az Ajkai Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola, Általános Iskola, Sportiskola és Kollégium Bercsényi Miklós Intézményegysége bemutatásával folytatjuk.

Az intézmény fő profilja a szakképzés, szakemberképzés. Hét ágazatban 11 szakma közül választhatnak a jelentkezők, tudtuk meg Tölgyesi Attila intézményegység-vezetőtől.

A hároméves képzésben résztvevők az első évben ágazati alapképzésben vesznek részt, ahol megismerkednek az ágazathoz tartozó szakképesítésekkel, anyagokkal, szerszámokkal, eszközökkel, gépekkel. A tanév végén ágazati alapvizsgát tesznek, majd ezt követően a 10. osztálytól tanulják a szakmát. Az építész ágazatban 12 szakma van, amelyből a Bercsényiben az ács, festő-mázoló-tapétázó, kőműves és burkoló szakmát oktatják, a faiparban az asztalos, a gépészetben a hegesztő és ipari gépész, az épületgépészetben a központifűtés- és gázhálózat rendszer szerelő, az elektronikában a villanyszerelő, a kereskedelemben a kereskedelmi értékesítő, a kreatív ágazatban pedig a divatszabó szakmát sajátíthatják el a diákok.

A tanulók ösztöndíjat kapnak, amely a 9. évfolyam első évében a minimálbér 10 százaléka, jelenleg 16.100 forint, amely a második félévtől a tanulmányi eredménytől függően változik, akinek az átlaga legalább 4.5, a minimálbér 35 százalékát kapja. A szakma megszerzése után az iskolában lehetőség van második szakma, vagy két év alatt az érettségi megszerzésére is.

Újként indul 2021. szeptemberétől az orientációs osztály, ahol azok a fiatalok kapnak esélyt, akik bizonytalanok a pályaválasztásban. Az előkészítő évfolyamban kompetencia és orientációs fejlesztés folyik, azon kívül lehetőséget kapnak megismerkedni a különböző ágazatokkal és a hozzájuk tartozó szakképesítésekkel. Az orientáció célja a tanuló jövőképének kialakítása, sikerélményhez juttatása, személyes, társas és alapkompetenciák fejlesztése, a pályaválasztás segítése. Az iskola azoknak a diákoknak is ad esélyt, akik az általános iskolában lemaradtak.

Az általános iskolai tanulmányait be nem fejező fiatalok számára esélyt adó HID programot a Dobbantó program váltotta fel, ahova a 16. életévét betöltött, de a nyolc osztályt el nem végzettek jelentkezhetnek. Itt a cél az alapkompetenciák fejlesztése, majd a műhelyiskolában részszakképesítés megszerzése. A képzés legalább hat, legfeljebb 24 hónapig tarthat. Közismereti tárgyakat nem tanulnak, az ismeretek megszerzését a mester és a pedagógiai mentor segíti.

A tanulás mellett fontos a vidám diákélet, a közös programok. Az iskolában jól működik a diákönkormányzat, amelynek keretében sok rendezvény zajlik egész tanévben. Nemes Mátyás  tavaly a diákparlament munkájában is részt vett. Tanulmányi versenyekre is eljutnak a szorgalmas diákok. A mai helyzetben online versenyeken és vetélkedőkön vesznek részt a tanulók, illetve iskolai keretek között is zajlanak az online programok, pályázatok osztályok között. A megújult tornateremben az ajkai utánpótlás és a Szent Pál Akadémia keretében NBI.-es kosárlabdacsapat tagja lehet a sportágat kedvelő diák.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply