Mélymulcs alkalmazása kiskertekben

A mélymulcsos technológia egyre jobban elterjed a kertészkedők körében. A mulcsréteg segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, csökkenti a gyomok növekedését, és javítja a talaj szerkezetét. Az ökológia területén tevékenykedő Dr. Gyulai Iván neves szakértő és oktató, fontos szerepet játszik ennek a technológiának népszerűsítésében és oktatásában. A mostani írásunk bemutatja a mélymulcsos technológiát, annak előnyeit, és azt, hogy miért vált ez az egyik legígéretesebb mezőgazdasági módszerré a jövő számára.

Dr. Gyulai Iván ökológus, címzetes egyetemi docens tanítása alapján a talajt a természetben senki nem szántja, vagy ássa mégis megterem benne minden. Vagyis nem kell ahhoz szántani és ásni, hogy termelni tudjunk. Ő maga évekig kísérletezett azzal, hogyan tudja lemásolni a természetet és beavatkozás nélkül a konyhakertjében megtermelni a zöldséget. A szakember azt vallja, hogy ha megértjük a talajban zajló folyamatokat, sokkal jobban fogunk bánni vele. Példaként szemléltetésre mindig az erdőt hozza fel, hiszen ott a föld érintetlen. A felső, jól látható avar alatt úgynevezett korhanyt találunk, ezalatt helyezkedik el a humuszréteg. A humusz mennyisége függ a szerves anyag mennyiségétől, és hogy mennyi élet van a talajban, ami képes a szemcsékkel elkeveredni.

Az életet ebben az esetben rovarok, gombák, mikroorganizmusok jelentik. Különösen lényeges a giliszták szerepe, amik járataikkal lazítják a talajt, és az avart a föld alatt „feldolgozva” dúsítják azt. De fontos szerep jut magának az avarnak is, ami segít megtartani a nedvességet, és véd a szél koptató hatása ellen.

Mi is az a mélymulcsozás? Egy mezőgazdasági eljárás, amiben a talajt vastagon borítják természetes vagy mesterséges mulccsal, például növényi maradványokkal vagy komposzttal. Ez az első évben 50-60 centiméter szokott lenni. A takarást addig ismétlik, amíg egy 25-30 cm vastag humuszrétegünk ki nem alakul. A mulcsréteg segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, csökkenti a gyomok növekedését, és javítja a talaj szerkezetét.

A mulcsozásnak számos előnye van, de a mélymulcsos technológia ennél tovább megy. A mélymulcsos takarást, ősszel, október végétől végezzük, egy időben a falevelek hullásával. Célszerű a kiválasztott terület letakarása a fagyok beállta előtt, mivel fagyott és száraz talajt nem szabad betakarni. Ha erre nincs mód, akkor legalább sekélyen próbáljuk betakarni a földterületünket, és amikor majd lehetőségünk lesz rá vastagítsuk. A takarás állhat szervetlen és szerves anyagokból. A talajmegújulás szempontjából ez utóbbinak van jelentősége. A fáról lehulló levelek kiváló talajtakarót tudnak létrehozni, de a kihúzott vagy levágott zöld növényekkel, vagy növényi részekkel is végezhetünk talajtakarást.

A szarvasmarha, ló mindennapos almozása esetén a 24 órás, friss istállóalom az, amit felhasználhatunk. A mélyalom nem alkalmas azonnali takarásra.

Dr. Gyulai Iván elkötelezett híve a mélymulcsos technológiának, és számos embert inspirált már a fenntartható mezőgazdálkodás iránti szenvedélyével és elhivatottságával, többek között engem is. Ezért a tavalyi aszályos időtől félve idén a burgonyát mulcsozott talajba raktam. Az eredmény magáért beszél. Meglepően gyönyörű és több termésem lett, mint a hagyományos bakhátas módszernél. Bár a meztelencsigáknak remek búvóhelyet és életteret biztosított az esőtől mindig nedves mulcsréteg, mégis ez a módszer megerősítette bennem, hogy a mélymulcsos technológia a jövő mezőgazdaságának egyik kulcsfontosságú eleme.

F. P. T.

Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply