Mézeskalács-kiállítás anya és fia konyhájából

Fotó: Futó
A mézeskalács készítése, a hozzávalók, a fahéj, a méz és a szegfűszeg illata sokaknak a téli estéken a tűzhely mellett közösen csendben, szeretettel alkotó családot jelenti. A herendi Pátkai családban minden nap karácsony lehetne, ugyanis az ő életük egybefonódott a mézeskalács készítéssel és az alkotással. Anyák napja közeledtével anya és fia közös kiállításon mutatkozott be munkáival a Városi Múzeumban.
A tárlaton volt minden ami mézeskalácsból készült, mázzal díszített szív anyák napjára, esküvőre ház, amely az ifjú pár első közös otthonát jelképezi és mézeskalács bábok is karácsonyi és ami sokaknak furcsa lehetett, húsvéti motívumokkal.
Mint köszöntőjében Rábai Zsanett,  a TIT Váci Mihály Irodalmi Színpad tagja elmondta, Pátkai Miklósné nyugalmazott pedagógus aktív éveiben is kreatív volt, alkotásra, gondolkodásra, a művészetek szeretetére ösztönözte a gyermekeket. A mézeskalács készítés mellett virágokat gyűjtött, amelyeket lepréselt, majd a préselt virágokból képeket készített, amelyek szintén láthatók voltak a kiállításon.
Pátkai Miklósnénak három gyermeke született, a legfiatalabb, Miklós szintén mézeskalácsot készít. Megtisztelő volt számára, hogy 2010-ben meghívást kapott a budapesti Magyar Nemzeti Galériába a Mesterségek Ünnepére, majd két évvel később a németországi Passauban rendezett barokk fesztiválra.
Anya és fia szerint a mézeskalács őrzi a hagyományokat, készítőjét kikapcsolja a mindennapok rohanó életformájából, elcsendesíti, lelassítja. Alkotni ugyanis csak csendben, teljes odafigyeléssel lehet.
A megnyitón anyák napi műsorral közreműködött a Hétszínvirág Óvoda Nefelejcs csoportja. A kiállítás május 19-ig tekinthető meg.

Közzétette: Ajkai Szó online – 2018. április 28.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply