Művészet határok nélkül – Mana Bucur kiállítása a Városi Múzeumban

Mana Bucur, marosvásárhelyi képzőművész kollázsokból álló Spectrum című kiállítása augusztus 9-én nyílt meg Ajkán, a Városi Múzeum és Fotógalériában.

A „tiszteletre és szeretetre méltó alkotóművészt” Csabai Tibor grafikusművész mutatta be. A tárlat képei az elmúlt évek pandémiás időszakában, a szobában, művészi magányban készültek.

A kiállítás előzményeibe is beavatta az érdeklődőket Csabai Tibor. Elmondta, hogy idén áprilisban a Magyarpolányi Nemzetközi Művésztelep kiállítása bemutatkozott a Marosvásárhelyi Kultúrpalota Kortárs Galériájában. Mentoruk és kurátoruk Mana Bucur volt, aki fáradhatatlanul szervezte ottlétüket. Megmutatta műtermét is, ahol a grafikusművész felfedezte a kollázsokat – így kerültek azok Ajkára, a kiállítás idejére. Mana Bucur a Magyarpolányi Nemzetközi Művésztelep szobrásztelepének már második éve meghívott művésze.

A keramikusművész tíz éve áll a Képzőművészek Országos Szövetsége Maros  megyei fiókjának élén. Személyisége nem elválasztja, hanem összeköti az erdélyi embereket. A szövetség helyi szervezetének több mint száz tagja van, melynek fele magyar.

Kollázsain gondosan kalkulált, ellentétes térbeli és tematikai erővonalak ellenpontozzák egymást. A természetes anyagok, a papír és annak szövete, anyagszerűsége és az anyag szertelenségei és korlátai foglalkoztatják a művészt. Az ellentétek kiegyenlítődése, a tér és az idő, a múlt és a jelen összekapcsolódása.

A grafikusművész ismeretterjesztésre is szánt időt megnyitójában. Többek között arról beszélt, hogy a kollázs egy speciális eljárás, amivel művészeti kompozíciókat lehet létrehozni. Az eljárás során különböző formájú és textúrájú anyagokat, mint egy mozaikot, kompozícióvá állítanak össze. Használata már az i.e. II. századra nyúlik vissza, amely megegyezik a papír Kínában való feltalálásának idejével. Európában viszont a XIII. században kezdődött a kollázs használata. A XV-XVI. században aranyozott lapokat alkalmaztak gótikus katedrálisok díszítésére, emellett drágaköveket és fémeket használtak szentképek dekorálására. Annak ellenére, hogy a XX. sz. előtt kollázs jellegű módszereket alkalmaztak, néhányan még mindig azt állítják, hogy mint művészeti forma, csak az 1900-as évek után jelent meg a modernizmus első szakaszában. A XX. sz. elejének művészei szokatlan technikákkal és anyagokkal kísérleteztek, új művészi nyelvet kerestek, egymás után jelentek meg a modernista iskolák. A korszak egyik felfedezése a kollázs volt. A tárgyakat geometrikus alakzatokra bontották és kompozícióvá alakították a festményen. A kollázstechnika a kubisták, főleg Georges Braque és Pablo Picasso alkotásai nyomán vált népszerűvé.

A kiállítás anyaga augusztus 13-ig látható. Ezen a napon 17 órától Jáger Réka grafikusművész segítségével workshop keretében bárki elkészítheti a saját alkotását. Aki kedvet érez hozzá, 2000 forint részvételi díj ellenében vehet részt a programon.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply