Művészeti ágak és gasztronómia találkozott az Ozorai család kertjében

Festmények a kenutároló falán az udvaron, előtte szoborpark. Ozoraiék Szent István utcai társasházának udvara volt a helyszíne az első alkalommal, de hagyományteremtő szándékkal megszervezett Művészet és gasztronómia elnevezésű rendezvénynek.
Ozoraiék az utóbbi évtizedben készült alkotásaikat, 34 festményt és 20 szobrot mutattak be. Tárlatvezetés nem volt, de az érdeklődők egyfolytában záporozó kérdéseire örömmel válaszoltak.
A nagy érdeklődés mellett zajlott program összművészeti rendezvény is volt, ugyanis a művészet több ága, a szobrászat, a festészet, a vers és a zene találkozott. Németh Noémi és Németh László zenélt, énekelt, Szabó-Kovács Krisztina verset mondott.
A program ötletgazdája Dorner László, a Bányásztelep és az Óváros  önkormányzati képviselője volt, aki a két városrészben számos rendezvényt szervez. Nevéhez fűződik többek között az óvárosi kirakattárlat, a bányásztelepi dióünnep, a húsvéti és a karácsonyi programok, valamint az idén ismét újként szervezett óvárosi nyár.
Schwartz Béla polgármester köszöntőjében elmondta, személyesen ismerte Borsos Miklós szobrászművészt, akinek tihanyi nyaralójában és a várbeli otthonában többször járt. Ő volt a Rézkarcolók Szövetsége elnöke is. Egyszer egy televíziós műsorban megkérdezték tőle, mi tartja össze a rézkarcolók társaságát. Azt válaszolta, az utálat. Annyira utálják egymást, hogy nem tudnak egymás nélkül élni, ezért inkább szövetségbe tömörültek, hogy tudják egymást ellenőrizni. Itt Ajkán az ellenkezője a jellemző, a szeretet tartja össze a csoportokat. A polgármester szerint büszkék lehetünk az irodalmárainkra, zenészeinkre, festőinkre, szobrászainkra. Azt is hangsúlyozta, hogy Dorner Lászlónak a menedzseléshez van jó érzéke. Rámitatott továbbá, hogy egyes városokat olyan emberek hasonlítanak össze, akik nem értenek annak működéséhez, fejlesztéséhez, nem tudják, hogyan kell megítélni egy települést. Mégis azt nyilatkozzák, hogy Ajka elmaradott a magyar városok között. Nem ismerik a helyzetet, nem tudják értékelni a dolgokat. Ajkát, mint munkásvárost tartják nyilván országosan, feltételezik, hogy egyszerű igényű emberek élnek itt, akik a művészetet is így kezelik. A városvezető szerint ezt meg lehet cáfolni. Ajkán az ezer lakosra jutó színházbérletesek száma 116, amivel országosan a legjobb tíz mezőnyében van a város.
A nyugdíjas Ozorai házaspár tagja az Ajkai Képzőművészeti Egyesületnek, a Nagycsaládosok Egyesületének, túráznak, kenuznak. Minden jóra nyitottak, ezért örömmel vállalták a házigazda szerepét.
A programnak várhatóan folytatása is lesz, ugyanis a képzőművészeti egyesület több tagja már jelezte, szívesen fogadná a kertjében az érdeklődőket. A vendéglátás is a fogadó feladata. Ozoraiéknak az sem okozott problémát, ugyanis a nagycsaládos rendezvényeken nagy mennyiségben többször főztek már. Most gulyás és palacsinta volt az étlapon.
A számos bányásztelepi és óvárosi program ötletgazdája és szervezője Dorner László elmondta, a célja, hogy a művészetet kedvelőknek lehetőséget biztosítson a találkozásra, beszélgetésre.
Amatőr, a tudásukat autodidakta módon megszerzett művészek léptek fel, akik viszont profi szintű produkcióval álltak a közönség elé, és ami a legfontosabb, örömmel jöttek. Miután a rendezvény hírét hallották, más alkotók is jelentkeztek, hogy részt vennének a szervezésben és szívesen adnák erre a célra a kertjüket. Jó volt a hangulat, mindenki jól érezte magát. A cél a közösségformálás, a közös élmények nyújtása által.
A Bányásztelepen szeptemberben a hagyományos Dióünnep várja a családokat, gyermekeket a korábbinál lényegesen nagyobb kínálattal, az Óvárosban a kirakattárlat szervezése zajlik, amelynek keretében a 60 éves Ajkáról is megemlékeznek.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply