Nem betegség a hiperaktivitás

Amerikai pszichiáterek szavaznak: Legyen betegség a hiperaktivitás! (Egy kép a kiadványból.)

Elsősorban kisgyermekes szülők, óvodás-, iskoláskorú gondviselők figyelmére számíthat az a (felfrissített) kiadvány, ami letölthető az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány honlapjáról (www.emberijogok.hu). Az idén újra kiadott tanulmány címe egy kérdés: Hiperaktivitás, figyelemzavar: pszichiátriai betegségek-e valójában?

Nem is kell végigolvasni a kiadványt ahhoz, hogy magunk is megválaszolhassuk a kérdést: erősen megkérdőjelezhető azoknak a pszichiátereknek az álláspontja, akik ezek alá a gyűjtőfogalmak alá is sorolják be a „kellemetlenül viselkedő” gyerekeket. Szinte valamennyien találkozhattunk már – ha másképpen nem, hát hallottunk róluk – úgynevezett hiperaktív gyerekekkel, akik állandó mozgásukkal, záporozó kérdéseikkel, mindenféle értelmetlennek tűnő pótcselekvéssel vívják ki környezetük ellenszenvét. Hogy miért teszik ezt, az számos okra visszavezethető, de mára bebizonyosodott, hogy semmiféle agyi elváltozás, vagy defektus nem áll a dolog hátterében. Annál inkább lehet a kiváltó ok egyéb – nem idegi alapú – testi elváltozás, allergia, vagy akár glutén-, vagy laktózérzékenység is.

Magát a tünetegyüttest (ADHD) amerikai pszichiáterek egy csoportja szavazással (!) nyilvánította betegséggé, szubjektív alapon megalapozva ezzel egy sokmilliárdossá növekedő gyógyszerpiaci szegmens jövőjét és megágyazva sokezernyi szerencsétlen kisgyerek (és családjuk) tragédiájának. Nagyon valószínű ugyanis, hogy a manapság egyre gyakoribb, akár késeléssé, vagy lövöldözéssé, fajuló iskolai konfliktusok hátterében is orvosok által felírt pszichoaktív szerek állnak, amelyeknek vagy mellékhatása az agresszivitás, vagy megvonásuk okoz a normálistól jelentősen eltérő viselkedést.

Többször volt már az Ajka TV-nél stúdióvendégünk Dobos János, az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány elnöke. Ezúttal a Szemtől Szembe című műsorban megkérdeztük tőle, hogy hová fordulhatnának azok a szülők segítségért, akik érzik, sőt tudják, hogy gyerekük nem beteg, de mégis támogatásra szorul. Milyen módszerek léteznek a kiváltó okok felderítésére annak elkerülése céljából, hogy orvosi alapon kábítószer függővé tegyék szemük fényét… Ezekre a kérdésekre válaszolt a stúdióban a jogvédő. A beszélgetés videóváltozata visszanézhető alább.

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply