Önellátó zöldségtermesztés saját magból

A szeptember az év egyik legizgalmasabb hónapja a kerttulajdonosok számára. Ebben az időszakban az egész éves kertészeti munka gyümölcse beérik, és elkezdődik a betakarítás. Itt az ideje a magfogásnak is, ha jövőre is saját termesztésű zöldségeket szeretnénk, mint például paradicsom vagy paprika. Ezzel nem csak pénzt takaríthatunk meg a vetőmagokon, hanem lehetővé tesszük, hogy a már bevált fajtákat tovább vigyük, és kihasználjuk a kertünk sajátos környezeti előnyét.

Az évek során, a tapasztalt kertművelők rájönnek arra, hogy egyes növényfajták a kertjükben szinte már családtagok. Olyannyira megszeretnek egy zöldséget, hogy szinte már elképzelhetetlen, hogy ne kerüljön újra és újra a család asztalára.

Bizonyára mindannyian tapasztaltuk már mennyire különbözik egy bolti paradicsom vagy paprika íze azétól, ami a kertünkbe termett, ott óvtuk, öntöztük és dédelgettük. Ízben, küllemben tápanyagban különbséget érezhetünk. Ez azért is lehet mert ha egy adott faj, növény jól érzi magát nálunk, az egyértelműen azt jelzi, hogy jó neki a kertünk talaja, fekvése és fényviszonya, akkor jó eredményeket fog produkálni, tehát szép termést fogunk róla szüretelni.

Ezért is fontos, hogy ha már megtaláltuk a tökéletes fajtát, próbáljuk meg azt saját magfogásból újra vetni. Ha valaki gyakorlott kertész, és kellő tudatossággal műveli a földjét, akkor nagyon hamar kötődni fog a saját növényeihez. Köztudott, hogy az élelmiszer önrendelkezés első láncszeme a vetőmag. Így volt ez nagyszüleink idejében is, akik őseik vetőmagjait kincsként óvták.

Az őszi hónapok ideálisak a paradicsommagok begyűjtésére. Miután az érett paradicsomokat leszedtük a növényről, a belső részükből könnyen kinyerhetjük a magokat. Ehhez csak válasszunk ki néhány egészséges paradicsomot, vágjuk félbe, és kanállal távolítsuk el a magokat és a pépet. Ezután a magokat mossuk le, és terítsük ki egy tányérra vagy papírtörlőre, hogy megszáradjanak. Ne aggódjunk, ha ráragad a mag a papírtörlőre mert ha kellő távolságra helyezzük a magokat a papíron, akkor tavasszal papírral együtt is elvethetjük.

A paprikák magjai hasonlóan könnyen begyűjthetők. Az érett paprikát egyszerűen vágjuk félbe, így a magokat könnyen ki lehet szedni. Leszedhetjük a csumájáról egyenként vagy akár csumástól is elrakhatjuk. Egyre azonban mindig jól figyeljünk! csak teljesen ép, egészséges és érett magokat gyűjtsünk! Pár napig rakjuk ki száradni, és csak teljesen száraz magot tegyünk egy felcímkézett tárolóba vagy zacskóba. A dátumot is mindig írjuk rá, mivel több évig is csíraképesek a magok, így akár hosszabb ideig is tárolhatjuk.

Fontos megjegyezni, hogy ha a bolti paprikából vagy más forrásból származó magokból szeretnék vetőmagot fogni, mint például a kaliforniai vagy a TV paprika típusból, nem feltétlenül fogunk sikerrel járni. Ennek oka lehet, a bolti korai szedés és tárolás körülményei, ami befolyásolhatják a csiraképeségüket.

A cukkini, főzőtök és patisszon esetében a megfelelő betakarítási időpont betartása elengedhetetlen. Ezeket a növényeket csak akkor szabad leszedni, amikor a héjuk már megkeményedett. Leszedés után hagyjuk őket utóérni legalább 3 hétig, mielőtt kivennénk a magokat. Csírázóképesség paradicsomnál 4–10 év, tökféléknél 7 év, paprikánál 4–5 év.

Most érdemes gyűjteni az egynyári virágok magjait is, mint például a tátika, a margaréta, a körömvirág, a pillangóvirág, a csodatölcsér, a büdöske, a rézvirág vagy a kokárdavirág, de próbálkozhatunk különféle gyógynövények, vadvirágok, és zöldségek magjainak begyűjtésével is. A fajták kiválasztása, a megfelelő időzítés és gondozás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a következő szezonban is bőséges betakarításban legyen részünk.

F. P. T.

Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply