Országosan is jegyzik a Bercsényit

A Bercsényi épülete Csingervölgyben (Fotó: Györkös)

A szakmai oktatás helyszíneit is megtekinthették a bemutatkozó kisfilmet követően az Ajkai Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola, Általános Iskola, Sportiskola és Kollégium Bercsényi Miklós Intézményegységének pályaválasztási tájékoztatóján résztvevő szülők és a nyolcadikos diákok november 9-én.

Az átalakuló szakképzésről, a választható szakirányokról Tölgyesi Attila intézményegység-vezető tartott tájékoztatót. A kompetencia felmérés és a vizsgaeredmények alapján az országosan is a legjobbak között jegyzett szakképző iskola népszerűségét jelzi, hogy még Vas megyéből is voltak érdeklődők.

Tölgyesi Attila elmondta, hogy a diákok akár két szakmát is megszerezhetnek ingyenesen, érdemes élni a lehetőséggel, hiszen több lábon állva, nagyobb tudással könnyebben boldogul az ember a munkaerőpiacon. Az iskolában 3 éves szakképzés folyik nappali képzésben, esti tagozaton pedig az érettségi megszerzésére is van lehetőség.

A modern kor igényeinek megfelelően felszerelt intézmény tanárai a tehetséggondozást és a felzárkóztatást egyaránt fontosnak tartják. A sajátos nevelési igényű diákok egyéni fejlesztését gyógypedagógus végzi. A diszlexia vagy diszgráfia nem akadálya a szakma megszerzésének, az ilyen problémával küzdőket is várják.

Az első évben ágazati alapképzésben ismerkednek a tanulók az ágazathoz kapcsolódó anyagokkal, szerszámokkal, gépekkel, majd év végén ágazati alapvizsgát tesznek.

A 10. osztálytól duális képzésben tanulják a szakmát. Kreatív ágazatban divatszabó, gépészetben hegesztő és ipari gépész, épületgépészetben központifűtés és csőhálózatrendszer szerelő, elektronika, elektrotechnika ágazatban villanyszerelő, kereskedelemben kereskedelmi értékesítő, fa és bútoripari ágazatban asztalos, építőiparban ács, festő – mázoló-tapétázó, kőműves, burkoló szakmák közül választhatnak.

A tanulók a 9. évben a minimálbér 10 százalékát kapják ösztöndíjként, a 10. és 11. évfolyamon szakképzési munkaszerződéssel a 60 százalékát, amely jelenleg több, mint 100 ezer forint havonta. Azoknak, akik a nyolcadik osztály végére is bizonytalanok, orientációs osztályt indítanak, ahol megismerkednek különféle ágazati képzésekkel, kompetenciafejlesztésben vesznek részt.

A dobbantó programban azok a tanulók vehetnek részt és szerezhetnek részszakképesítészt, akik a 16. életévüket betöltötték, de nem végezték el a 8 osztályt. Ők az alapkompetenciák fejlesztését követően léphetnek tovább a műhelyiskolába. A műhelyiskolába a 16. életévét betöltött és a 8. osztályt befejezett diákok is jelentkezhetnek. A megszerezhető szakképesítések, fémipari gyártás előkészítő, falazó kőműves, szobafestő, bolti előkészítő és pénztáros.

A diákoknak kollégiumi elhelyezést tudnak biztosítani. A gyakorlati hely kiválasztásában segítenek a tanulóknak, és figyelembe veszik a lakóhelyet is, hogy minél kevesebb időt töltsenek utazással. Működik diákönkormányzat, arra törekszenek, hogy a közösségben mindenki találja meg a helyét.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply