Óvodába készül a csemete? Nehéz döntés, hogy hova? Segítünk!

Fotó: police.hu

Városunkban a kötelező feladatellátáson túl számos lehetőséget kínálnak az óvodák 3 évestől iskolás korig. A szülők a választás előtt érdeklődnek, tájékozódnak, melyik volna leginkább megfelelő a gyermekeiknek. Az idén a járványveszély miatt korlátozottak a lehetőségek, s hamarosan itt a beiratkozás ideje, így fontos, hogy mielőbb megtalálják a családok a csemetéjük számára a legjobbat. Cikkünkben minden telephelyet bemutatunk, ezzel is segítve a kisgyermekes családok számára ezt a fontos döntést.

Az Ajka Városi Óvoda valamennyi telephelyén közös pedagógiai program alapján végezik a nevelőmunkát. No, de akkor miben is különböznek az intézmények?

Patakparti óvoda: jó gyakorlatok, nemzetközi programok

Patakparti óvoda

Elsőként a Patakparti óvoda mutatkozik be, amelyik a Torna-patak mellett, egy lakótelep közepén található, közel a városközponthoz, csendes, zöld környezetben.

Az intézmény 1980. szeptembere óta működik, jelenleg 7 csoporttal. A nevelési, gondozási feladatokat kreatív, munkájukra igényes óvodapedagógusok, szakképzett dajkák és pedagógiai asszisztensek látják el. A gyerekek egyéni fejlesztése, az óvodapedagógusok, fejlesztőpedagógus, szükség esetén gyógypedagógus, logopédus segítségével történik családias légkörben. A csoportszobák, barátságosak, esztétikusan berendezettek. Az udvarban nagy zöld terület, KRESZ-park, veteményes- gyógy-és fűszernövénykert van, amely változatos mozgásra és tevékenységekre, tanulásra, kertészkedésre ad lehetőséget. Az épületben külön tornaszoba áll rendelkezésre a mozgásfejlesztését. A foglalkozásokon központi helyet kap a játék, az anyanyelvi nevelés és a külső világ tevékeny megismerésére nevelés.

Folyik a munka a kiskertben..

Miért jó Patakparti ovisnak lenni?

– gyermekközpontú, befogadó a környezet

– napirendjük folyamatos, rugalmas és tág időkereteket biztosít a játékra, a tevékenységekre és az egyéni képességfejlesztésre

– az óvodáskor alapvető tevékenységi formájának a játékot tekintik

– minden gyermek sokoldalú megismerésére törekszenek

–  rendszeresen látogatnak bábszínházba, kiállításokra, könyvtárba, múzeumi foglalkozásokra

– élményszerző séták, kirándulások színesítik a mindennapokat

– a gyermekek a szülők igényeinek megfelelően úszás-oktatáson, korcsolyaoktatáson és délután különböző szabadidős programokon  néptánc, aerobic, kutya terápia, Bozsik program keretében óvodai foci vehetnek részt

– az erdei óvodai program keretében a gyerekek a Hubertus Erdei iskolában ismerkednek az erdő növény és állat világával, a természetvédelemmel. A programot vidám kirándulások, játékok, akadályversenyek gazdagítják.

– a nevelés része a Boldogság óra, a Játék öröm foglalkozások, az Ovi zsaru program, a  Moped program, az angol foglalkozások

A családi nevelésre építve biztosítják a tartalmas, élményszerű tevékenységeket.

Kiemelkedően fontosnak tartják a családokkal való őszinte, nyílt, bizalmon alapuló nevelést, mert ez segíti a gyermekek harmonikus fejlődését, iskolára történő felkészítésüket. Jó gyakorlataik a Buksi suli és a Kitáruló világ hagyományismereti program.

Az intézmény az Oktatási Hivatal Bázisintézménye, Örökös Boldog Óvoda, Biztonságos Óvoda, Örökös Zöld Óvoda, Madárbarát Óvoda.

Részt vesznek olyan nemzetközi pályázatokon, mint az  Erasmus + .„Act together – be creative!”  amelynek keretében külföldi partnerekkel a művészeti nevelés és tánc témában dolgoztak 2 évig. A pályázatot 2021-ig  tartják fenn.

Az ERASMUS + KA1 „Köznevelési intézmények munkatársainak mobilitása” – angol nyelvi nevelés az óvodában programban is részt vettek. Az elsajátítottakat beépítik a nevelő munkába.

A tehetséggondozást az 5-6-7 éves korosztály számára a Kreatív Kezek Tehetségpontban végzik. Célja a kimagasló vizuális képességekkel, finommotorikával és színérzékkel rendelkező tehetségígéretes gyermekek felismerése és támogatása a néphagyomány és a művészetek eszközeivel. Segítik a szakszolgálatok és családsegítő központok munkáját,   a rászoruló gyermekek ellátását, mentális egészségük megóvását.

Létrehozták a Kreatív Gyermekekért Alapítványt, amelynek címe 8400 Ajka, Béke utca 33. adószáma: 18922204-1-19, számlaszáma: 11748038-20018793

***

Bázisóvoda és referenciaintézmény a Katica Óvoda

Katica óvoda

A Nyugat-magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar Bázisóvodájaként a leendő óvodapedagógusok gyakorlóhelye az  Ajka Városi Óvoda Katica tagintézménye. A belvárosban 5 csoporttal működő intézmény Örökös Zöld Óvoda, a környezetvédelem, és a zöld óvodai program referencia helye. Regisztrált tehetségpont, az egykori katicások és szüleik szerint kiváló óvoda. A gyermekek a tágas udvaron és a tornaszobában elégítik ki az életkoruk miatti hatalmas mozgásigényüket. Sokat játszanak, tevékenységük közben  megismerik az őket körülvevő világot.  Az óvodapedagógusok munkáját pedagógiai asszisztens és szakképzett dajkák segítik. Az intézmény vezetése törekszik arra, hogy lehetőleg ugyanaz a két óvónő nevelje őket óvodakezdéstől az iskolába lépésig. Kiemelten figyelnek a  sajátos nevelési igényű és hátrányos helyzetű kisgyermekek nevelésére, személyiségük fejlesztésére.

Több mint fél évszázada a családok szolgálatában

Az óvoda udvarán a kertben  zöldségféléket, gyógynövényeket, gyümölcsöt termesztenek. A kertet a Tempus Közalapítvány támogatásával  nemzetközi pályázat keretében újították meg. A kertészkedésbe a szülőket és a gyerekeket is bevonják, kihasználják az Óvodakertek Alapítvány pályázatait is.  A nagycsoportosok  tehetségműhelyekben is készülhetnek az iskolára. Az „Ákom-bákom” a néphagyomány és a művészetek eszközeivel a kimagasló vizuális képességű gyermekek fejlesztése céljából jött létre. A „Gondolkodó-okoskodó” célja a matematikai és logikai játékokkal a gondolkodási készségek fejlesztése, a „Sakk-játszótér”mini logikai műhelyben a sakkozás alapjait tanulják a gyermekek.

A „Varázs-szó” dráma műhelyben a drámajáték elemeivel ismerkednek. „Az Óvodás Gyermekekért” közhasznú alapítvány támogatásával az óvodások újabb lehetőségekhez jutnak.

***

Bemutatkozik a Szivárvány óvoda

Szivárvány óvoda

Falusias környezetben, Padragkút városrészben működik a Szivárvány óvoda. Az Örökös Zöld Óvoda címet elnyert intézmény vegyes életkorú gyermekekből álló Aranyhal csoportjának a tagjai természetes környezetükben figyelik meg  a növényeket és az  állatokat. A nevelési programban kiemelten szerepelnek az óvoda hátránycsökkentő, esélyteremtő feladatai, a felzárkóztatás, a tehetséggondozás, a családokkal való bizalmi kapcsolat kialakítására, hogy minden gyerek egyenlő eséllyel, kudarcmentesen kezdje majd meg iskolai tanulmányait. A cél elérését segíti az EFOP-3.1.3 Esélyteremtő óvodai pályázat támogatása.

A gyerekek számára érzelemgazdag, szeretetteljes, befogadó és biztonságot nyújtó óvodai környezetet alakítottak ki, ahol a dolgozók személyes példája, az esztétikus környezet mintát ad a gyerekek és szüleik   számára. A gyerekek kedvenc tevékenysége a rajzolás, a festés, a mintázás. Szívesen hallgatnak és tanulnak  meséket, verseket. Lehetőségük van színházi előadások, sportrendezvények látogatására (persze most nem, a vírushelyzetben). Az óvodások részt vesznek a városrész programjain is.

***

Nyitottak a város rendüléseire, sokat szerepelnek a Zöldikék Óvoda növendékei

Zöldikék óvoda

A dióünnepen, a bányásztelepi karácsonyi programon is bemutatkoznak a Zöldikék óvodások. A gyermekek más városi programokon is részt vesznek.

Fontosnak tartják a generációk közötti kapcsolattartást, többek között az idősek otthonában szívesen látott vendégek az óvodások, akik műsort adnak a lakók számára. Nyílt napokat, közös programokat, ételbemutatót, kirándulásokat, munkadélutánokat, sportot szerveznek a szülőknek. A homogén és vegyes életkorú csoportokban munkájukra igényes óvodapedagógusok, szakképzett dajkák és pedagógiai asszisztensek nevelik a gyermekeket.  A középső és nagycsoportosok a város jégpályáján korcsolya oktatáson vehetnek részt szakedző irányításával. Az óvodában jól felszerelt tornaterem áll rendelkezésre, az udvaron mozgásfejlesztő eszközökön játszhatnak. Az úszás alapjaival a Vizikék óvoda tanuszodájában  ismerkedhetnek meg. Az intézményben működik a „Táltos” Regisztrált Tehetségpont, amelynek fő profilja a kiemelkedő mozgással és zenei hallással rendelkező tehetséges gyermekek, valamint a néphagyomány és népi játékok felé nyitott óvodások  fejlesztése.

A városi Dióünnepen rendszeresen adnak műsort

Az óvoda pedagógiai programjában központi helyet kap a játék, a kommunikáció a külső világ tevékeny megismerése. Kiemelten kezelik a környezetvédelmet és az egészséges életmódra nevelést.

A gyerekek segítenek az óvodakertek, sziklakertek, fűszer- és gyógynövénykert, a csoportszobák növényeinek gondozásában, a komposztálásban, a téli madáretetésben, a nyári madáritatásban. Évente kétszer erdei óvodai programon vesznek, a szülők bevonásával szelektíven gyűjtik a hulladékot.

***

Bázisóvoda nemzetközi kapcsolatokkal – Hétszínvirág

A Hétszínvirág óvoda az Oktatási Hivatal Bázisintézménye 2017 óta, amely lehetőséget ad jó gyakorlatok bemutatására, átadására. Az Óvodakert Mentor intézménye címet 2019-ben nyerte el az intézmény. Kiemelt céljuk az egészséges életmód területén belül a gyerekeken keresztül a családok tájékozottságának növelése és az egészséges  táplálkozáshoz kötődő szokások kialakítása.

A Hétszínvirág  1978. november 16-án nyitotta meg kapuit Ajka belvárosában, magas beépítésű házas övezetben. Gyermekközpontú, elfogadó és befogadó óvodai környezetet alakítottak ki.

Nemzetközi kapcsolatokat  ápolnak az e-twinning, Comenius és Erasmus+ projektekkel.

Az Akkreditált Kiváló, Európai Tehetségpont címmel rendelkező telephelyen négy tehetségműhelyben folyik a tehetséggondozás, néptánc, vizuális, ének-zene. Az újonnan induló sakk tehetségműhelyt az intézményben dolgozó két férfi óvodapedagógus vezeti.

Sakkoktatás játékosan

A pedagógiai program kiemelt területe a játék, az anyanyelvi nevelés és a környezettudatos magatartásformák alakítása, a külső világ tevékeny megismertetése.  Az érzelem és tevékenység gazdag óvodai élet során feladatuk a szociális és értelmi kompetenciák kibontakoztatása és fejlesztése. A mostani nevelési évtől bevezették a játékos angol nyelvi foglalkozásokat. Az intézmény 2017-ben elnyerte az Örökös Zöld Óvoda címet.

***

A Vizikékben úszni is megtanulhatnak

Vizikék óvoda

A  Vizikék Óvoda azon kevesek közé tartozik az országban, amelyiknek saját uszodája van. Az intézmény 1975 óta működik, a város északi részén, lakótelepi környezetben. A sátorborítású, kétmedencés tanuszoda 1978-ban épült. Az ott folyó gyermek úszásoktatást  az Ajka Városi Óvodába és a kistérség óvodáiba járó gyermekek is igénybe vehetik.  A foglalkozásokat szakképzett úszásoktató vezeti. A Vizikék gyermekei hetente vízhez szoktató foglalkozáson vesznek részt, ahol elsajátíthatják az úszás alapelemeit.

Az óvoda homlokzatát és a tanuszoda kiszolgáló helyiségeit két éve újították fel. Az életkori sajátosságokhoz igazodó mozgásra a tágas, fás udvar, a tornaszoba  biztosítja a lehetőséget. A középső- és nagycsoportosok a város jégpályáján korcsolya oktatásban vehetnek részt szakedző irányításával. A rendszeres mozgás mellett kiemelten kezelik a környezetvédelmet és az egészséges életmódra nevelést. Nyílt napokat, közös programokat szerveznek a szülőknek, például ételbemutatót, kirándulásokat,  munkadélutánokat, sportnapot. Az örökös zöld óvoda címet elnyert intézmény kicsinyei segítenek az óvodakertek, sziklakertek, fűszer- és gyógynövénykert, a csoportszobák növényeinek gondozásában, a komposztálásban, a téli madáretetésben, és a nyári itatásban.

Néptánc, zene, kultúra

Együttműködnek az ökoiskolával, közös programokat szerveznek a környezetvédelmi jeles napokon.

Az Ajka Városi Óvoda csatlakozott az Iskolakertek– Óvodakertek Országos Hálózatához. Szelektíven gyűjtik a hulladékot, a szülőket is bevonják programjaikba.

Az intézményben működik  az „Ép testben ép lélek” Regisztrált Tehetségpont, amelynek fő profilja a kiemelkedő mozgású, sportban tehetséges gyermekek gondozása, fejlesztése. Évek óta kiemelkedő eredményt érnek el a városi óvodai sportfesztiválon, vízi vetélkedőn. A városi intézményekben és rendezvényeken is bemutatkoznak a csoportok, rendszeresen adnak műsort az idősek otthonában, a nagycsoportosok szerepelnek az Óvárosi karácsonyi ünnepségen.

Nemzetiségi nevelés, avagy Regenbogen Német Nemzetiségi Óvoda

Pék Zsuzsanna óvodavezetőtől megtudtuk, hogy az intézmény befogadó képessége 50 fő, a létszám egyre nő, kihasználtsága évek óta meghaladja a 100 százalékot. A város egész területéről fogadnak gyermekeket.

Óvodában két csoport működik, a gyermekek életkorát tekintve vegyes összetételűek. A kis-középső csoportba 2,5-5 éves gyerekek, a középső- nagycsoportba az 5-7 évesek járnak. A német nemzetiségi kétnyelvű óvodában 3 óvónő német nemzetiségi egy pedig magyar óvoda pedagógusi diplomával rendelkezik. Az épület  családias hangulatú, belső terei tükrözik sajátos, német nemzetiségi arculatát. Kiemelt helyet foglal ela német nemzetiségi nevelés és hagyományápolás, amely az óvodai élet teljes egészét átszövi, figyelembe véve a gyermekek életkori sajátosságait és egyéni fejlettségét. A magyar és a német nemzetiségi nevelés egymást kiegészítve, gazdagítva, erősítve működik.  Az anyanemzet kultúrájából a népi játék, a zene, az irodalom terén  tudatosan felépített tematika alapján, változatos módon megszervezett ismeretszerzésre törekszenek. Nagy hangsúlyt fektetnek a nemzetiség szellemi és tárgyi kultúrájának befogadására, megőrzésére, a szokások, hagyományok átörökítésére. Ünnepeiket a sváb falura jellemző rendezvényekkel, eseményekkel bővítik, ilyen például az Erntedankfest Martinstag -Márton napi búcsú. Irodalmi, zenei anyagukat az óvoda munkatársa által gyűjtött rendeki nyelvjárású dalokkal, mondókákkal színesítik. Tevékenységük során építenek a településen működő, hasonló szellemiséget képviselő civil szervezetek tevékenységére, illetve az idősebb generációra. Nevelésüket nemzetiségi táncok bemutatásával tanításával egészítik ki. Évente több alkalommal mutatják be a tanult táncokat. A szülők az évzárón, a falu közössége a nemzetiségi napon láthatja a gyermekek tánccsokrát. Rendszeres résztvevői a Veszprém megyei német nemzetiségi óvodák által alapított gyermektánc fesztiválnak, a Festival der Kindertänze und Kinderspielenek. A nemzetiségi oktatás mellett hangsúlyt helyeznek a fenntarthatóságra, a természet szeretetére, a  környezettudatosságra nevelésre, az egészséges életmódra. Logopédiai és egyéni fejlesztést igénylő gyermekekkel az ajkai Pedagógiai Szakszolgálat szakemberei foglalkoznak. A gyerekekkel közösen zöldségféléket termesztenek az udvar végén kialakított kiskertben. Komposztáló ládát helyeztek ki, ahová a  zöld hulladékot gyűjtik.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply