Patrik, a testépítés többszörös bajnoka

Fotó: Gyarmati

Simon Patrik testépítő, az ajkai Nero Team tagjaként, háromszoros bajnoki aranyéremmel tért haza a X Kriko Kupáról, Hódmezővásárhelyről szeptember 26-án. A fiatalember a húszas évei elején jár, hét éve edz ebben a sportágban és ez volt az első megmérettetés, amiben versenyzőként részt vett. Az ajkai csapat szép eredményéről korábban már beszámoltunk olvasóinknak. Ezúttal a sportemberrel készült interjút közöljük.

A versenyen három kategóriában indult és mindhármat aranyéremmel zárta. Melyek voltak ezek a kategóriák?

-Tehetségkutató kategóriában első helyezést értem el, majd a Felnőtt kategóriát is megnyertem, végül Abszolút Bajnokként zártam a versenyt. Súlyomból adódóan ezekben a kategóriákban indulhattam, itt 78 kilogramm volt a maximum. Az eredmény részben a jó formaidőzítésnek volt köszönhető.

Hogyan készült fel a versenyre?

-15 éves korom óta foglalkozom ezzel a sportággal. Előtte karatéztam, de azt abba kellett hagynom sérülés miatt. Nagyjából három éve fogalmazódott meg bennem először a versenyzés gondolata. Úgy éreztem, ha már évek óta gyakorlom, legyen valami eredménye. Egy évvel ezelőtt keresett meg Robi (Németh Róbert, személyi edző) és felhívta a figyelmemet a versenyre, valamint azt is felajánlotta, hogy szívesen felkészít rá. Ekkor csatlakoztam a Nero Team csapatához, Robi pedig megírta az edzéstervemet és az étrendemet. Ez alapján készültem fel a versenyre.

Az edzéseknél a tömegnövelésre vagy a szálkásításra helyezte a hangsúlyt?

-Mindkettőre: először a tömegnövelésre, majd a szálkásításra. A tömegnövelés lényege, hogy nagyobb súlyokkal lehet edzeni és építeni az izomzatot. Ekkor többet eszünk, több tápanyag jut a szervezetünkbe, több az energiánk is – ezáltal nőhetnek az izmok. Szálkásításnál pedig az a cél, hogy lemenjen a zsír, a bőr alól a víz.

Lehetséges-e élsportolóként egészséges életmódot folytatni?

-Testépítőként egészségesen élek, de a verseny előtti egy-két hét megterhelő volt. Jelentősen le kellett csökkenteni a szervezetemben a szénhidrátot, mindössze 50 grammot ehettem belőle. Naponta 8-10 liter vizet ittam, sót egyáltalán nem fogyaszthattam. A fehérje aránya nagyon magas volt, kizárólag halakat, csirkét, marhát és zöldségeket ehettem. Az edzőm grammra pontosan megadta mindenből a napi mennyiséget.

Hogy tudta meginni a napi 8-10 liter vizet?

-Úgy, hogy nagyon éhes voltam. Evés helyett ittam.

Fotó: Gyarmati

Hogy nézett ki az edzésterve?

-Egy héten öt napot edzettem, ami nem volt megterhelő, mert az edzések le voltak bontva izomcsoportokra.

A színpadra lépés napja hogyan zajlott?

-A verseny napján csupán színpadra lépés előtt tíz perccel kezdhetünk el vizet inni. Ez azért fontos, mert az előtte megevett szénhidrátot juttatjuk az izomzatba a víz segítségével. Előtte van még az úgynevezett „durrantás”, ami azt jelenti, hogy gumikötelekkel 5-10 percet edzünk, mielőtt kimegyünk a színpadra. Így a vér az izmainkba jut, ezzel ki tudjuk hozni a legnagyobb és legszárazabb méretet.

Miért fontos a barnítás?

-A világos bőrön kevésbé látszanak az izomtónusok, a sötétebb szín viszont sokkal látványosabban adja ki azokat.

Az a forma, amit a versenyen bemutatnak, egy pillanatnyi állapot?

-Igen, a versenyforma nem tart néhány percnél tovább.

Fotó: Gyarmati

Mi a legjobb ebben a sportban?

-Rendszert visz az ember életébe és tartást ad. A sport áll a mindennapok középpontjában, ehhez igazítom a többi programomat. Az, hogy kihagyjak egy edzést, az nem opció. Az is nagyon jó, hogy a testépítő közösség összetartó, segítjük és támogatjuk egymást.

Mivel karatézott, van összehasonlítási alapja. Meg tudja mondani, hogy mi a különbség más sportok és a testépítés között?

-A karatéban a mozgáskoordináció volt lényeges. A testépítésben pedig az esztétikum számít, fontos a külső megjelenés.

Mi a célja a testépítésnek?

-Röviden összefoglalva egy egészségesebb fizikum elérése.

Milyen előítélettel találkozik a sportággal kapcsolatban?

-Leginkább a táplálékkiegészítőkről vannak téves feltételezések, sokan gondolják, hogy az szteroid. Közben pedig ez nem így van. Egy fehérje, ami por formájában van, el kell vízzel keverni és meginni. Ez ugyanolyan fehérje, ami megtalálható a csirkében is. Tehát adalékanyag nélküli, természetes.

A fogyasztásuk szükséges?

-Nem feltétlenül, de könnyebb valamit meginni, mint megenni. Egy étkezést helyettesíthetünk vele. Nagyon sokféle táplálékkiegészítő létezik. Ezeket mind bevizsgálták, tehát nem hormon és nem szteroid.

A családtagjai is sportolnak?

-Öcsém focizik és édesapám is focizott, tehát fontos része az életünknek a sport. Édesapám adta kezembe először a súlyzót.

Mit tanácsol, hány éves korban ideális elkezdeni ezt a sportot?

-Szerintem 15-16 évesen érdemes elkezdeni, mert akkor elég érett az izomzat a súlyzós edzéshez.

A sport mellett mivel foglalkozik?

-Jelenleg néhány fiatalnak tartok edzéseket, nyáron pedig vízimentő voltam az ajkai strandon.

A sportolásban mi a motivációja?

-Engem az motivál, hogy az idő előrehaladtával minél érettebb izomzatot tudjak létrehozni.

Ez miért fontos?

-Folytatni szeretném a versenyzést. Aki jó arányokkal rendelkezik, annak van itt jövője. A tömegnövelésemben ezután arra fogok figyelni, hogy az apró arányokon tudjak javítani.

Mindig a legjobbat szeretné kihozni magából?

-Nagyon szigorú vagyok magammal szemben, maximalista vagyok.

Milyen céljai vannak a jövőt illetően?

-Utolsó éves egyetemista vagyok a Széchenyi István Egyetemen, Győrött, sport és rekreáció szakon. Ezenkívül elvégeztem egy edzői iskoláit is. Mindenképpen szeretnék egy profi kártyát szerezni testépítésben, amit a kategória legjobbja kaphat. Jövő ősszel lesz megint egy világbajnokság, arra is szeretnék majd benevezni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply