SAJTÓTÁJÉKOZTATÓ Letöltendő börtönbüntetés lett volna a kettős vád célja

Schwartz Béla, jobbján a harmadrendű, balján a másodrendű vádlott Fotó: lgyg

A védelem szerint koncepciós per zajlik

Sajtótájékoztatón ismertette Schwartz Béla polgármester és két vádlott társa annak a pernek a történetét, amely első fokon mindannyiuk felmentésével zárult január 23-án a Veszprémi Járásbíróságon. A tájékoztatóra nemcsak a sajtó képviselőit hívták meg, hanem mindazokat, akik az ügyben valamilyen módon érintettek voltak.

Schwartz Béla bevezetőjében elmondta, hogy a védelem tanúi meg is jelentek, a feljelentő és az állítólagos zsarolás vádját alátámasztani próbáló vallomástevő azonban nem jelent meg, mint ahogy távol maradtak azok a jobboldali médiák is, amelyek korábban a vádakat részletesen taglalva ismertették. A Hír TV és a Magyar Nemzet tudósítói sem voltak ott, amelyek viszont épp erre a napra időzítve kreáltak egy újabb – immár a huszonkettedik – Schwartz-ügyet.

– Szüleim bakonypéterdi házában 1992 óta működtetünk falusi vendégfogadást feleségemmel közös vállalkozásban. Akkor még nem ajkai polgármester voltam, hanem egy veszprémi bankfiók vezetője. 200 négyzetméteres telken áll a 60 négyzetméter alapterületű régi parasztház, ennek felújítására „nem találják” a húszmilliós fedezetet az ügy kreálói. Pedig egyszerű a megfejtés és nem is titok: 13,4 millió forint támogatást nyertünk egy állami pályázaton, valamint felvettünk egy tízmilliós kölcsönt az egyik magyar banktól – nyilatkozta Schwartz Béla.

A polgármester ezután részletekbe menően ismertette a sajtótájékoztató tulajdonképpeni témáját, a bírósági ügy lefolyását. Ebben nem a vád ellentmondásai voltak a legérdekesebbek, hanem azok az adatok, amelyek szerint – mint azt dr. Orbán György ügyvéd védőbeszédében kifejtette – egy politikai megrendelésre készült koncepciós per zajlik Schwartz Bélával szemben.

– A 2010-es választások óta 21 feljelentést tettek ellenem, ezek nagy része szervezett akciók keretében történt. Különböző ügyeket kreáltak és a Fidesz frakció tagjainak kellett ezekről feljelentéseket tenniük, így írta alá ezt a feljelentést is egyikük, aki azóta már bocsánatot is kért tőlem miatta. Kértem, hogy ezt a nyilvánosság előtt is tegye meg, hát az eddig még nem történt meg – mondta el a sajtótájékoztatón a polgármester. Kitért arra, amit a védőbeszéd is tartalmazott, hogy 2010 nyarán Ajka országgyűlési képviselője, Ékes József, magát Pintér Sándor belügyminisztert kérte fel hogy indítson nyomozást és szerezzen bizonyítékokat a hűtlen kezelésre és a zsarolásra.

2013-ban történt meg a vádemelés, ami szerint a vádlottak – Schwartz Béla elsőrendű, Horváth Béla másodrendű és Pék Attila harmadrendű vádlott – fiktív szerződést kötöttek és fiktív elszámolást valósítottak meg. A zsarolás vádjára emellett azért volt szükség – állította a polgármester –, hogy halmazati büntetésként letöltendő börtönbüntetést kelljen kiszabni. A tárgyalást vezető bíró álláspontja szerint azonban bűncselekmény nem történt, mert bebizonyosodott, hogy Ajka városát vagyoni hátrány nem érte, és a városvezetőt a zsarolás vádja alól is felmentette, mert a sértett vallomása nem volt következetes, nem lehet rá alapozni.

Lapunk tudósítójának kérdésére a városvezető elmondta, hogy a bevezetőjében említett 21 feljelentés négy év alatt, a 2010-es és a 2014-es választások között történt ellene. Ezek közül 19 már lezárult és mindössze egyben, egy kisebb súlyú becsületsértési ügyben marasztalták el és ítélték pénzbüntetésre.

Horváth Béla tájékoztatójában arról beszélt, hogy a kezdetben százmilliós ügy időközben tízmilliósra apadt, az ügyész pedig jobb híján gyakorlatilag azt kérte a bíróságtól, hogy akkor is sújtson le rájuk a törvény teljes szigorával, ha a vádlottak nem is követtek el bűncselekményt, „mert különben az ügy üzenete az lesz, hogy polgármesterek bármit megtehetnek”… A bíróság azonban bűncselekmény hiányát állapította meg és felmentette mindhármukat.

Pék Attila emlékeztetett rá, hogy cége azt a munkát, amit a szakértő 22 millió forintra értékelt, 10,7 millió forintért végezte el az önkormányzatnak, amiből a kifizetés után hatmillió forint támogatást adott az FC Ajkának. Az eredménye pedig az lett, hogy a feljelentés után megjelent a cég telephelyén három fegyveres rendőr házkutatást tartani és mindent felforgattak. Mindeközben a neten, a fészbukon a jobboldali tábor nyíltan sikkasztással vádolta őt.

– Nem kívánom senkinek azt az érzést, amikor a gyermekem a hír hallatán sírva jött haza az iskolából. Vagy amikor a rendőrségen rabosítottak, ujjlenyomatot, DNS-mintát vettek és fényképet készítettek rólam, mint egy bűnözőről… – mondta, majd így folytatta: – A második házkutatás már más körülmények között zajlott. Egy helyi fideszes képviselő ravasz módon elhíresztelte, hogy a munkahelyemen és a lakásomon is újra házkutatást tartottak, és lefoglaltak minden iratot, minden számítógépet. Azonban valami hiba csúszott a rendszerbe, mert a házkutatásra csak két hét múlva került sor. Akkor közöltem a rendőrökkel, hogy már jelezték az érkezésüket és össze is készítettem minden bizonyítékot az asztalra. Így nem kellett a nyomozóknak újra szétszedni az irodát…

Megemlítette azt is, hogy a térség volt országgyűlési képviselője azzal az indokkal nem engedte cégét egy szomszédos városban dolgozni, hogy rendőrségi eljárás folyik egyik vezetője ellen. – Tudhatta persze – mondta Pék Attila –, mert a képviselő maga is a feljelentők között volt.

Mondandóját az építési vállalkozó így zárta: – A több mint négy évig tartó eljárás után, a megaláztatások, a lejáratás, és egy szívműtét után, bízom benne, hogy mielőbb lezárul az ügyünk. És hogy kik okoztak nagyobb kárt az államnak, kik akartak tönkretenni emberi életeket és kik voltak az igazi bűnösök, azt döntsék el önök!

A büntető eljárás másfélmillió forintos költsége az államot terheli…

Láng György Géza

képalá – schwartz_sajttáj_2015_01_30c-008:

 

Comments

comments

About admin 532 Articles
A bemutatkozás helye.

Be the first to comment

Leave a Reply