Segítség az otthontalanoknak

Változik a szociális támogatás, illusztráció
Illusztráció
A nap 24 órájában nyitva áll a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület – Gondviselés Háza, ami az ajkai hajléktalanokkal foglalkozó intézmény. A Gyár utcai épületben nappali melegedő és éjjeli menedékhely is működik.
Az idei évtől, már májustól-novemberig sem kellett az otthontalanoknak az utcán tölteniük az éjszakát. Nagy Bernadett intézményvezetőtől megtudtuk, hogy éjszakára 10 férfinak tudnak szállást biztosítani, de további 5-6 embert is el tudnak helyezni, ha a körülmények úgy kívánják. Nőket éjszakára nem tudnak fogadni. A nappali melegedő feladata, hogy a hajléktalan személyeknek biztonságos, az időjárási viszontagságok ellen védő nappali tartózkodás lehetőségét, valamint fűtött, barátságos közösségi együttlétet, a biztonságos pihenést, személyes tisztálkodást biztosítsa. Ezen kívül a ruházat tisztításában, az ételmelegítésben és az információadásban segít. Mentális és szociális segítséget nyújt. A nappali melegedőt bárki igénybe veheti.
A feltétel a tüdőszűrő papír, valamint az orvosi igazolás arról, hogy az igénybe vevő nem szenved fertőző betegségben. Az intézmény csak nagykorúakat tud fogadni, a legfiatalabb kliens 19 éves volt, a legidősebb 67. Az intézmény nem csupán tisztálkodási vagy éjszakai pihenési lehetőséget nyújt, hanem kitörési lehetőséget is.
A szociális gondozók tudnak segíteni a munkahelykeresésben, az önéletrajz megírásában, akinek hiányoznak az iratai, azok pótlásában is útmutatást nyújtanak. Ami ebben az élethelyzetben nagyon fontos, érzik, hogy valahova tartoznak, van, aki megérti és támogatja őket. Aki a társadalom perifériájára került, attól gyakran elfordulnak a barátok, ismerősök, pedig önhibájukon kívül is kerülhetnek nehéz helyzetbe az emberek, elég ehhez egy hosszabb betegség, vagy a családi kapcsolatok megromlása. Aki ki akar kerülni ebből az élethelyzetből, annak segítenek, hogy talpra tudjon állni. Több cég is kínál olyan munkalehetőséget, ami szállást is biztosít. Akit ilyen helyre felvesznek, a jövedelemszerzés mellett megoldotta a lakhatását is.
Többen komoly és tartós betegséggel küzdenek, emiatt számukra nehezített a társadalomba való visszailleszkedés, így rehabilitációjuk szinte lehetetlen. Gond lehet még a bejelentett állandó lakcím hiánya, mivel az ilyen álláskeresőket sok munkáltató elutasítja. Néhányan a nyitás óta, 13 éve veszik igénybe az intézmény szolgáltatásait.
Az ünnepek közeledtével az adományozók az intézmény ellátottaira is gyakrabban gondolnak, ezért ebben az időszakban több és változatosabb élelmiszert tudnak biztosítani a gondozottaknak. A karácsonyt is igyekeznek meghitté, családiassá tenni: fát díszítenek, a kliensek kérése alapján készítik az ünnepi ebédet és a vacsorát.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply