Sírköves létére lopkodott a temetőkben

Illusztráció (Fotó: archív, Györkös)

Először Ajkán állt bíróság elé az a sírköves, aki ismerőseivel sorra járta megyénk temetőit (is), hogy az értékes gránit virágtartókat ellopja, majd újra értékesítse ügyfeleinek.

A székesfehérvári, sírkőkészítéssel foglalkozó S. Imre (50) gyakran kelt útra segédjével, K. Ottóval (52), hogy szétnézzen a temetőkben. Nem azért, hogy elhunyt szeretteikre emlékezzenek, hanem hogy eltulajdonítsanak virágtartókat, amelyek persze nem műanyagból készültek… Azzal mindketten tisztában voltak – hiszen ez volt a mesterségük -, hogy a sziloplaszttal rögzített márvány, vagy éppen gránit vázák könnyen engednek, ha kicsit megfeszegetik őket. Többnyire sikerrel jártak, bár volt, ahol a sírkövet megrepesztették nagy igyekezetükben. Az akciósorozatukat 2017 szeptemberében kezdték a kulcsi temetőben. Itt egy nap leforgása alatt több mint 100 ezer forintot érő zsákmányra tettek szert. Másfél héttel később Márkón garázdálkodtak. Elvittek egy sírról egy fekete márvány virágtartó vázát és egy mécsestartót, amivel a hozzátartozóknak százezer forintos kárt okoztak. Hasonló veszteség ért ugyanitt egy másik családot, ugyanis a váza alatti gránittömb eltörött. Loptak egy másikat a közeli sírról. Fél évvel később S. Imre BMW-je a csajági temető közelében fékezett le: vázával és mécsestartóval lettek gazdagabbak.

Az ajkai bíróság társtettesként, bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett lopás bűntette, illetve vétsége miatt S. Imrét jogerősen két évre felfüggesztett egy év két hónap börtönre ítélte, míg K. Ottó egy év hét hónap szabadságvesztését két év négy hónap próbaidőre felfüggesztették fel. Mindkét férfit a bíróság nyolc hónapra eltiltotta a járművezetéstől.

Történetüknek még nincs vége, ugyanis a sírköves egy másik segédjével is összeállt – a “munka” ugyanaz volt. Akkor már közel tíz éve ismerte a Polgárdiban élő S. Lajost (46), aki segédmunkásként dolgozott nála. Még 2017 tavaszán megállapodtak abban, hogy S. Lajos a temetőkből gránit vázakat fog lopni, amelyeket majd főnöke tovább értékesít a síremléket állítóknak.

A férfi sikeresen portyázott Hárskúton, Hajmáskéren, Szentkirályszabadján, Ősiben, Berhidán és Ajkán is, hogy csak megyénk néhány temetőjét említsük. Másfél éven át háborítatlanul gyűjtötte a 20-25 ezer forintot érő vázakat, darabjáért ötezer forintot kapott a vállalkozótól, S. Imrétől. Balatonfűzfőn, de máshol is, olyan sírokról is ellopta a vázákat, ahol az eljárás során nem tudták beazonosítani az elhunytakat. Máshol hónapok teltek el, mire a hozzátartozó felfedezte a sírcsonkítást. Meglehetősen jövedelmező volt a “másodállása”, ugyanis munkaadójától összesen félmillió forintot kapott. A vállalkozó saját szakállára is dolgozott, ő is több temetőben megfordult, ahonnan nem jött ki üres kézzel… (S. Imre az eljárás során befizetett a rendőrség számlájára 548 ezer forintot vagyonelkobzás biztosítására. Úgy buktak le, hogy az egyik temetőben szemmel tartották őket, s felírták kocsijuk rendszámát. Mindkét eljárásban érintettek kárát a nyomozások alatt megtérítette.)

A Veszprémi Járásbíróság előkészítő ülésén jogerős döntés született. A vádlottakat öt évre felfüggesztett két év börtönre ítélték, s másfél évre eltiltották őket a járművezetéstől. A bíróság vagyonelkobzást rendelt el: ez az összeg S. Lajosnál 707 ezer forint, míg S. Imrénél 439 ezer forint.

(n. g.)

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply