Sportolás a nyári melegben?

Hamar beköszöntött ismét a nyári időszak, és a kánikulák is jöttek vele. Ha életmódunk szerves részét képezi a sport, a következőket érdemes tudni!

Ha melegben végzünk fizikai aktivitást, sportolunk, akkor a belső hőmérsékletünk megemelkedik. Az emberi test optimális működése 37 fok belső hőmérséklet környékén biztosított. Az optimális értékről való elmozdulás nem tesz jót a szervezetünknek. A testünk túlhevülés esetén izzadással próbálja meg csökkenteni a testhőmérsékletet. Az izzadáshoz a szervezetünk több vért küld a bőrünkbe, és kevesebb jut a vázizomzatnak, ami azt eredményezi, hogy az izom a munkáját fáradtságosabban tudja elvégezni. Az izzadással ásványi anyagokat is vesztünk, emiatt az elektrolitegyensúly felborulhat, aminek következtében fájdalmas izomgörcsök is kialakulhatnak. A fokozott izzadás megköveteli a szervezet folyadék-utánpótlását, erre a célra a legmegfelelőbbek az ásványvizek vagy a káliumot, kalciumot és magnéziumot tartalmazó izotóniás italok. Fontos, hogy edzés előtt kerüljük az édes, koffeintartalmú üdítőitalok fogyasztását. Ezeknek ilyenkor kedvezőtlen élettani, végső soron teljesítményt csökkentő hatásuk van.

Ha időpontot keresünk a szabadtéri mozgáshoz, próbáljuk elkerülni a 11 illetve 15 óra közötti időszakot. Amennyiben ez nem megoldható törekedjünk arra, hogy árnyékban legyünk, illetve olyan sportruházatot hordjunk, amely szellős, könnyű és világos színű. Az edzés során iktassunk be több pihenőt, kíméljük meg lehetőleg a szervezetünket. A saját rekordok hajszolása helyett pedig inkább kövessük a fokozatosság elvét, és lépcsőről lépcsőre készítsük fel az izmokat a terhelésre, a sérülések elkerülése végett.

A tréning végeztével fontos, hogy tudatosan figyeljünk az étkezésünkre, kalóriabevitelre. A tikkasztó hőségben megesik, hogy az embernek nincs éhségérzete, de attól még a szervezetünknek szüksége van a táplálékra.

BD

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply