Szakestély három város bányászaival

Firmává avatták a május 20-án tartott szakestélyen Blaskó Sándort, a padragkúti bányász hagyományőrzők vezetőjét. Az avatást követően már ő is tarthat önállóan szakestélyt.

A padragkúti művelődési házban az ajkai bányászat 150. évfordulója tiszteletére az idén több rendezvényt szerveznek. A legutóbbin a várpalotai és a veszprémi egykori bányászati dolgozók is részt vettek. A vendégek vezetőjétől, Kovács Andrástól megtudtuk, hogy 1970-ben Padragkúton kezdte pályafutását. Dolgozott üzemmérnökként, bányamesterként, majd 1984-ben Várpalotára került főmérnöknek. Ajkától sem szakadt el, mint mondta, azóta is hazajár a városba, a hagyományőrzők között számos egykori munkatársával találkozik.

– Tanáraim javasolták, hogy válasszam Padragot, mint mondták, ha ott mindent megtanulok, akkor az országban bárhol megállom a helyemet – mondta. – Példaértékű volt az összetartás, amit itt tapasztaltam.

A programról Kovács András elmondta, hogy a szakestély forgatókönyve szerint elnököt és tisztségviselőket választanak, a nótabíró kezdi a dalokat. Többségében a bányászéletről szóló énekek hangzanak el, amelyek között humorosak is vannak. Akit megkeresztelnek firmának, annak ismernie kell a szakestély forgatókönyvét, valamint a bányászatot. A résztvevők az együtt töltött délutánon emléklapot írtak alá, a vendéglátók ígérték, hogy megőrzik azt.

A szakestély előtt a hagyományőrzők megkoszorúzták a csingeri és a padragi bányászati emlékhelyeket.

 

20150520_174014

Az ajkai Horváth István írta alá az emléklapot

Fotó Tisler

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply