Szavakkal is lehet bántalmazni

A családon belüli erőszakról beszélgettek a Molnár Gábor Műhely Alapítvány gondozottjai Gyuris Mónikával, az Ajkai Rendőrkapitányság rendőr főhadnagyával és Lovas Irénnel, az alapítvány intézményvezetőjével február 19-én. Az áldozatok világnapja alkalmából tartott foglalkozáson kiderült, a fiatalok tudják azt, hogy mit jelent a bántalmazás, és azt is, ha ilyent tapasztalnak, ne tűrjenek szó nélkül, hanem merjenek segítséget kérni, vagy kilépni a kapcsolatból.

A fogyatékossággal élők inkább elszenvedői, mint okozói az erőszakos cselekményeknek. Gyuris Mónika elmondta, az erőszak nem csupán a verés, a fizikai bántalmazás lehet, hanem szóbeli is. Az is bántalmazás, ha a másik embert ostobának, ügyetlennek nevezik. A bántalmazásra, legyen az bármilyen fajta, semmilyen indok nem elfogadható. A betegség, a fáradtság, a munkahelyi, vagy anyagi problémák miatti feszültség nem lehet oka annak, hogy a másik emberrel rosszul bánjunk.

A párkapcsolat szépen indul, mindkét fél figyelmes, szeret, szépen beszél a párjával. Aztán megjelenik az agresszió. Először csak az enyhe formája, amit megbánás, bocsánatkérés követ. Ha ezt az esetet megbocsátja, akkor sem árt már gyanakodni. Ha többször előfordul, akkor el kell gondolkodni, van-e jövője a kapcsolatnak. Téves az az elképzelés, hogy egy olyan ember, aki gyakran bántalmazza a társát, bánatot vagy fájdalmat okoz neki, semmibe veszi az érzéseit, majd megváltozik. Nem fog. Minél tovább bent maradunk egy bántalmazó kapcsolatban, annál jobban sérülünk.

Az erőszaknak számos formája van. Létezik a verbális, ilyen a gúnyolás, a kiabálás, a sértegetés, a nevetségessé tétel és a fenyegetés. Az érzelmi erőszak formái a féltékenykedés, a leszólás, a fenyegetés és a hibáztatás. A testi erőszak fogalmát már a hajhúzás, a szabadság korlátozása, az alapvető szükségletekhez jutás megtagadása is kimeríti. Az anyagi függésben tartás, az elszámoltatás, a fizetés elvétele is ebbe a kategóriába tartozik. A bántalmazott személyisége is megváltozik, önértékelési problémái adódnak, magát hibáztatja, úgy gondolja, az ő viselkedése váltotta ki a bántalmazást. A bántalmazó gyakran valamely szer, alkohol, kábítószer, gyógyszer hatása alatt követi el a cselekményt, amely nem mentesíti őt a következmények alól.

Gyuris Mónika kérte a fiatalokat, ha bántalmazást tapasztalnak, szóljanak gondozóiknak, vagy értesítsék a rendőrséget.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply