Száz fölött is lehet kerek a történet

Fotó: Györkös

Mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – tartja a mondás. Trummer Gyuláné esetében ez különösen helytálló, a néni a közelmúltban ünnepelte ugyanis a 103. (!) születésnapját, de a lelke ifjú, így a teste sem öregedett meg igazán, pedig túlélt két világháborút és jó pár „rendszerváltást” is. Hiába, aki dolgozni és főzni szeret, az könnyen lehet, hogy tudja az hosszú élet titkát…

A jó karban lévő asszonyt a jeles napon köszöntötte fel a városvezetés. A szépkorú nénihez dr. Horváth József alpolgármester és Péntek Magdolna, az Ajkai Közös Önkormányzati Hivatal Szociális és Igazgatási Irodájának vezetője érkezett, hogy ajándékcsomaggal és miniszteri oklevéllel lepjék meg családja jelenlétében. Kati néninél három évvel ezelőtt, a 100. születésnapján is járt már a városi küldöttség, így a szépkorú asszony örömmel várta látogatóit. Ritka alkalom az ilyen, hogy valaki évekkel később is ugyanolyan jó egészségi állapotnak örvend, mint a korábbi találkozás alkalmával, de ezúttal ez nem volt kérdés.

Az alpolgármester felidézte Kati néni életének legjelentősebb pillanatait. Az ünnepelt 1916. április 16-án Ruppert Katalin néven, Balatoncsicsón látta meg a napvilágot. Az édesapja biztosítási ügynök volt, édesanyját nem ismerte, mert a kislány két éves korában meghalt. Egy édestestvére és két mostohatestvére született.

A hat elemi iskolát Csicsón végezte el a bakfis, majd otthon kellett dolgoznia, ugyanis az állatokat el kellett látni, a tejet is ő vitte eladni, kapált a szőlőben, nyáron pedig aratott. Az volt a feladata, hogy minden rendben legyen a ház körül.

A férjét – aki molnár volt – is Csicsón ismerte meg egy véletlen folytán. Ajkáról került hozzájuk egy pap, akihez Trummer Gyula, vagyis későbbi férje is járt a testvérével és az édesapjával. Innen kezdődött minden.

A két fiútestvér Katalint és a nővérét vette feleségül, így mind a ketten Ajkára kerültek. A frigyet 1937-ben tartották, majd a szülőkhöz költöztek, akik már akkor is a Kinizsi utca végén laktak, mert ott volt a malom.

Kati néniéknek két fia született. Az asszony feleségként is, akárcsak hajadonként a háztartást vezette és ellátta az állatokat, illetve földet művelt. Ez sok munkával és kevés szabadidővel járt, így sem olvasásra, sem kézimunkázásra nem volt ideje hosszú időn keresztül.

Manapság talán pont ezért használja ki a lehetőséget, hogy újságot olvasson, vagy tv-t nézzen. Kedvence a Paprika Tv, mert bizony főzni nagyon szeretett, így nosztalgiával emlékszik vissza a régi ízekre, amit gyakran csomagolnak új köntösbe a főzőműsorokban. Néha még most is főz a családra. Az udvarra és az utcára is szeret kimenni beszélgetni. Nem igazán beteges, mindösszesen kétféle gyógyszert szed, a hallása gyengült meg. Úgy érzi, hogy a 100. születésnapja óta túl sok minden nem változott az életében, továbbra is jól érzi magát a bőrében.

Egy vérszerinti és egy fogadott unokája van, illetve három dédunokája. Kati néni jelenleg is az unokájával, Katalinnal és családjával él együtt a Kinizsi utcában, ahol biztosan (de talán a városban is) ő a legidősebb lakó.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply