Szeptemberben folytatódott az Ajkai Kórház SE természetjáróinak és nyugdíjasainak kulturális kirándulása

A program 3 téma köré szerveződött. A római kor, a reformáció és a nevezetes helyeit látogatták meg. A csaknem 40 fő közös utazásán Németh Zsuzsanna szervezőként, Pajtli Sándor túravezetőként és Mag Éva országjárás-vezetőként tevékenykedett. A látványosságokat az útvonal mentén sorban keresték fel.

-Így az első élmény a nemrég felújított katonai kilátó volt, amelynek építése valószínűleg a 30-as évek végén lehetett és katonai irányító toronyként szolgált. Néhányan a kilátó teraszról gyönyörködtek a Kab-hegy látványában.

-A betyárok is nyomot hagytak ezen a vidéken. Savanyó Jóska a tótvázsonyi temetőben nyugszik. A számadó juhász fia birka lopással kezdte majd kegyetlen rablóként Vas, Zala és Veszprém megyét végig járta társaival együtt. Több börtönben raboskodott, de végül kegyelmet kapott. Tótvázsonyban telepedett le, de a reumatikus fájdalmai miatt végül az öngyilkosságot választotta. Temető árkában temették el, de ma már a kerítésen belül emlékhely a sírja. A csoport tagjai emlékére gyertyát gyújtottak.

-A közel múlt és a XIX. század történeti emlékei után a római kor emlékeit látogatták meg Baláca-pusztán. A csodálatosan felújított római villagazdaságot a helyi múzeumpedagógus vezetésével nézték meg. Megismerkedtek a családi élet helyszíneivel. A szépen felújított mozaikpadlók és falfestmények mellett a vendégfogadás kellékeivel is. A rómaiak temetkezési helyét is felkeresték Nemesvámos mellett.

-Ezután következtek a református templomok. Veszprém megyében nagyon sok árpád-kori templom rom van, de néhány alapon ma is működik egyházi épület. A Balatonalmádihoz csatolt vörösberényi erőd templom a sok átalakítás ellenére is megőrizte eredeti formáját. A tiszteletes úr mutatta be a templom a különböző építési korszakokat. Megismerhették a vallási különbséget a katolikus és protestáns egyházak között. A tiszteletes úr beszélt a település két református közösség helyzetéről és létszámáról. Ma is nagyon komoly védelmet nyújt a körkerítés, amely adja az erődítmény jellegét. A csoportkép elkészülte után rövid szabadidő következett a városban.  A résztvevők megnézhették az őszi Balaton partját.

– Ezután az út Sólyba vezetett. Először a faluban található Szent István vértanú templomot keresték fel, amely a Magyarország legrégebbi temploma és egyben történelmi emlékhely. Itt is a tiszteletes úr fogadott bennünket és bemutatta a templomot. A veszprémi püspökség alaptó levelének 127-es átírásában az építkezés idejét 1009-re teszik. Valószínűleg ez az emlékhelye István király Koppány felett aratott győzelme tiszteletére emelt fogadalmi kápolnájának. A kis templom a XVI. század végéig a katolikusoké volt a zirci apátság felügyeletében. Azóta a reformátusok használják. 1724-ben nagy átalakítás volt. Megépült a szentély, a karzat és a templomhajó is faborítást kapott. Ezt a kazettás mennyezetet vitték el 1903-ban az Iparművészeti Múzeumba. A templom 2004-2009 közötti falújítása nagyon jól sikerült. Visszakapták a szentély korlátját és a karzatot pedig másolatban készítették el. A tiszteletes úr az összefogás fontosságát hangsúlyozta, amelynek következtében megújult ez a történelmi emlékhely. E nélkül nem jöhetett volna létre ez a szép eredmény.

A falu fölött lévő dombon már korábban is állt a dicsőséges csata tiszteletére az emlékkard. Az már elkorhadt, de ott maradt a földön mementónak. Az új kard méltán hirdeti István (Vajk) király csapatainak Koppány feletti győzelmét. Fentről lehet megcsodálni a környék szépségét. A csoport egy része még elgyalogolt az elfeledett stációhoz, amely a katolikus közösséghez tartozik és felújítás alatt van.

-A település elhagyva a közeli Hajmáskérre indultak. Az út mellett található katonai temető, amely emléket állít a XX. század katonai események hőseinek. A hajmákéri egykori tűzériskola (K&K) épületei a szovjet katonaság kivonulása után romlásnak indultak. Az önkormányzat iskolát, kultúrházat és tornatermet létesített egy-egy épületben és itt talált helyet sok vállalkozás is. A valamikori központi épület-az un. kastély-romlásnak indult. A romos épületek között sétálva tagjaink elkeseredve látták a beszakadó tetőt és ledőlni készülő tornyot. Az 1911-ben elkészült laktanya együttes történelmi emlék és nagyobb figyelmet kellene szentelni a megmentésének. A kultúrházban található egy katonai gyűjtemény, amelyet lelkes fiatalok állítottak össze. Már alapítványi keretek közt dolgoznak és vezetőjük kalauzolta a csoportot.

Ezzel a programmal fejeződött be a program. A természetjárók között nagyon fontos a kulturális és történelmi emlékek felkeresése a természeti látnivalók mellett. A csoport tagjai is bele láthattak ezen a napon ebbe. A követkető évben tovább folytatják Veszprém megye bejárását.

Mag Éva országjárás-vezető

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply