Tavaszi fagyok veszélyeztetik a gyümölcsfáinkat

Fotó: Futó

A gyümölcstermesztők számára minden évben a tavaszi fagyok jelentik az egyik legkomolyabb kihívást. Az enyhe februári időjárás miatt a korai csonthéjasok nedvkeringése már beindult, kiszolgáltatva a növényeket a fagykároknak. A naponta megdőlő melegrekordok, amelyeket február végén és március elején tapasztaltunk, rendkívül megzavarták a gyümölcsfák természetes ritmusát. Az időjárási szélsőségek miatt kiemelt figyelmet kell fordítani a fagyvédelemre.

A mögöttünk álló héten, bár továbbra is jóval enyhébb idő volt az ilyenkor szokásosnál, de visszatértek a gyenge éjszakai fagyok, így az átlaghőmérséklet néhány fokkal alacsonyabban alakul, mint a megelőző időszakban – volt olvasható a HungaroMet agrometeorológiai előrejelzésében, amit minden kertészkedő fejét fogva olvasott. A gyümölcsfák általában január végéig nyugalmi állapotban vannak, amikor a hideg hónapok alatt pihennek, várva a tavaszi virágzást. Azonban a jelenlegi hőingadozások és az időjárási szeszélyek (pedig még nincs is április) elindították a növények nedvkeringését, ami korábbi rügyfakadáshoz vezetett. Ez a korai fejlődés rendkívül veszélyes, mivel a tavaszi fagyok ezen időszakban még mindig jelentős veszélyt hordoznak magukban.

Most minden gyümölcstermesztő aggódik a virágzó gyümölcsfák és a leendő termés miatt. Hiszen a mandula és kajszi mellett már az őszibarack is virágot bontott, valamint az alma és körte virágrügyei is erősen meg vannak duzzadva. Az időkép szerint Bánkúton és a Kékesen is -1 fok alá esett a hőmérséklet, és március 7-én délelőtt fehér lepel borította a környékbeli hegycsúcsokat a Bükkben és a Mátrában. A hozzánk közel lévő Hajagtetőn is havazott. Pár nap felmelegedés, majd lehűlés nem okoz gondot még a gyümölcsösben. Azonban az a néhány hetes tartós meleg idő, amit az elmúlt időszakban tapasztaltunk a fáinkat becsapta és egyre jobban kihajtottak és virágoztak. Még nagyszüleink sem tapasztaltak ilyen korai virágzást. Sajnos az előrejelzésekben továbbra is azt látjuk, hogy március végén, sőt áprilisban bármikor komoly tavaszi fagyos időszakokkal kell számolnunk. Ez már nem tesz jót az épp virágzó gyümölcsfáknak, és az egész éves termésünk is oda lehet egy éjszaka alatt.

Szerencsére rendelkezésre állnak bevált fagyvédelmi technikák, amelyek külön-külön vagy kombináltan való alkalmazásukkal csökkentik a fagykár mértékét. Az egyik hatékony technika a füstölés, amely régebben is bevált módszer volt a gyümölcsfák védelmében. A füst teremt egy vékony réteget a növények körül, ami védelmet nyújthat a fagyok ellen. Ezenkívül a permetezés is kulcsfontosságú a védekezésben. Van nagyon sok speciális anyag, amivel megvédhetjük a gyümölcs kultúráinkat a tavaszi, virágzáskori fagyok elől. Ezeket általában a fagy előtt legalább 10-12 órával kell kijuttatni. Nagyon sok fajta és márka létezik, így mindig kérdezzük meg a gazdaboltban a szakembereket mit javasolnak. A fagyvédelmi szerek olyan speciális anyagok kombinációja, amelyek azonnal felszívódnak és beépülnek a növénybe. Ezek az anyagok, mint például aminosavak, poliszacharidok, kálium, bór és cink, segítik a sejtekben a kálium, bór és cink szintjének emelését. Ennek köszönhetően a növényi sejtnedvek fagyáspontja csökken, ami megakadályozza a jégkristályképződést és csökkenti a sejtpusztulás mértékét. A szakértők szerint a megfelelő védekezés és elővigyázatosság nélkül a tavaszi fagyok okozta károk súlyos következményekkel járhatnak. A gyümölcsfáink megvédése érdekében kiemelten fontos odafigyelnünk a meteorológiai előrejelzésekre, és időben intézkedniük annak érdekében, hogy minimalizáljuk a károkat.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply