Titkok és kalandok övezik az apró alkotásokat – Miniszobrok városszerte

Vajon hova indul Vuk? (Fotó: Györkös)

Néhány napja új látványosság tartja lázban Ajka lakosságát, mely a maga nemében egyedülálló, hiszen ennyire egyöntetűen pozitív fogadtatása régóta, vagy talán még egyáltalán nem volt képzőművészeti alkotásnak a közvélemény felől itt helyben. Egész pontosan egy ösvényről van szó, amelyen 10 miniszobor kapott helyet, melyek településünk felfedezésére ösztönöznek. Hulljon hát le a lepel a titkok egy részéről, főleg, hogy Bródy Imre szobra már most legendás történettel bír, hiszen ellopták, még aznap, amikor kikerült. Szobor-lesen…

 -HÚ! Mit találtunk ma reggel a bejáratnál? – tették fel a kérdést a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ munkatársai egy héttel ezelőtt, amikor felfedezték a miniatűr baglyot az intézmény közelében. Ők és a járókelők is részesei voltak az első miniszobrok kihelyezésének, így rögtön fotók árasztották el a közösségi portálokat, és elkezdődött a találgatás, hogy vajon az oly népszerű Kolodkó Mihály szobrászművész alkotásai jelentek-e meg a városban. A szervezők és az alkotók hallgatásba burkolóztak, hagyták, hogy a városlakók maguk fedezzék fel az apró alkotásokat, amelyek rövid időn belül bármiféle kommentár nélkül elérték a céljukat, hiszen a képek alatt megindult a párbeszéd, mert élőben is mindenki látni akarja őket.

Hú, a bagoly (Fotó: Györkös)

Közben egy-egy információtöredék is megjelent a virtuális térben a kommentek között, így egyre többet tudhattunk meg a rejtélyes szoborcsoport tagjairól és készítőiről. Portálunk utánajárt az elejtett félmondatoknak, így kiderítettük, hogy Csabai Tibor grafikusművész és Diénes Attila szobrászművész készítette a kis remekeket.

A miniszobrok ötlete pedig a már jól ismert Ajkai Kapocs Helyi Akciócsoport első stratégiaalkotó találkozóin merült fel, ahova rendszeresen meghívták az új szemléletet képviselő fiatalokat is. Így született meg az a pályázati kiírás, ahol városmárka, városimázs fejlesztő akciókra lehetett pályázni elsősorban civil szervezeteknek. A közösségi tervezés folyamatában, amelyben részt vettek a város vezetői, a civil szervezetek és az önkormányzati intézmények képviselői is, többször felmerült, hogy szükség van olyan, új, kreatív ötletekre, amik segíthetnek a lakosságnak otthonként, lakóhelyként, a tájhoz való ragaszkodásként, az emberi kapcsolatok fontos színhelyeként definiálni a várost. Ajka gazdag kulturális és szellemi öröksége lehetőséget is ad erre, és ha megpróbáljuk mindezt új köntösben megjeleníteni, akkor a megszokottnál több embernek lehet a figyelmét felkelteni értékeink iránt. Mindezt egybesűrítve és a közösségi tervezési folyamatba bekapcsolódva a hagyományőrzéssel foglalkozó Bányász Kulturális Egyesület felkarolta a miniszobor-ösvény ötletét, és benyújtotta pályázatát az Ajkai Kapocs HACS részére.

Fekete István és Bogáncs (Fotó: Györkös)

A projektben 10 miniszobor készült el, egyik részük Fekete István szerethető állatfiguráiból és az írót ábrázoló alkotásból áll (Hú, Lutra, Bogáncs, Vuk és Fekete István Bogánccsal). A másik öt miniatűr a város eredetmondájára, vagy a helyben korábban jellemző tevékenységekre utal. Köztük található egy vitéz, az Óriás, Bródy Imre, egy bányász és Zeusz. De hogy mi a kapcsolat Ajka és a főisten között? Na és ki a vitéz? Ezt a kiállítókból nem sikerült kicsikarnunk, ugyanis hamarosan játékokkal, akciókkal akarják folytatni a szobrok történetének megismertetését.

Az új alkotások iránti rendkívüli érdeklődést az is mutatja, hogy a kihelyezés napjának estéjén a Bródy Imréről készült miniatűrnek már lába kélt, ami az interneten komment-cunamit indított el, népharagra ítélve az elkövetőt. Az Ajkai Rendőrkapitányság két nap alatt megtalálta és vissza is adta a miniszobrot a projektgazdának, ami némi javítást követően ismét látható lesz hamarosan. Mint kiderült, a tolvaj nem városunk szülötte, ami reménykedésre adhat okot, hogy a helybéliek igenis értéknek tartják az új, városdíszítő elemeket. Apropó, észrevették, hogy Bródy Imre Superman ruhát visel? Vajon miért? Hamarosan ez is kiderül.

Vajon mi köze lehet Zeusznak Ajkához? (Fotó: Györkös)

Na és hol találhatók a szobrok pontosan? Ezt pedig nem áruljuk el, hiszen akkor elveszne a keresés öröme… Folytatjuk!

Lennél felfedező és kincsvadász?

Szeretsz fotózni? Jó szemed van az apró részletekhez? Indulj el a városközpontból és fedezd fel mind a 10 miniszobrot a városban. Készíts egy képet, egy szelfit, vagy csinálj élménybeszámolót a szobor-ösvényen, ami lehet fotómontázs, video vagy mém.

Töltsd fel a Kristály-völgy Egyesület FB oldalára #szoborvadászajka képaláírással. A Facebook-oldalon 3 kategóriában keresik a legjobb alkotásokat. 1. Fotó a miniszoborról, 2. Szelfi valamelyik miniszoborral, 3. Élménybeszámoló (fotómontázs, mém, video).  A közönségkedvenc alkotások kategória-győztesei az Ajka Városszépítő Egyesület és a Kristály-völgy Egyesület által felajánlott kalandpark belépőt nyernek.

B.R.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply