Újrakezdés az olvasókörben

Az új év első összejövetelének az újrakezdés volt a témája. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy hogyan működik manapság a Városi Könyvtár „LibLing” olvasóköre, ezért részt vettünk múlt heti találkozójukon a gyermekkönyvárban.

Indításként Simon Judit, a kör vezetője, megkérte a jelenlévőket, hogy mindenki mondja el, mit jelent számára az újrakezdés fogalma? Érdekes, sokszor különös magyarázatokat hallhattunk.

A bevezető után a tagok elmondták, hogy mit olvasnak, illetve olvastak a közelmúltban, ebben a témában. Mindezt úgy tették, hogy kedvet csináltak társaiknak könyvük elolvasásához, volt, aki jegyzetelt is. Simon Judit pedig jelezte, hogy melyik kötet található meg a könyvtár állományában. A kellemes, könnyed eszmecsere végén a tagok megállapodtak, hogy a következő, február 14-i találkozásuk témája a barátság lesz.

Az összejövetel után a szakmai vezető, Simon Judit elmondta, hogy a kör hat éve alakult, és neve két latin szó összevonásából lett „LibLing”. Egy-egy összejövetelen 8-13 fő jelenik meg, ez így jó, mert nagyobb létszámmal már nem lehet közvetlen beszélgetést folytatni.

– Mikor és hol tartják a foglalkozásokat?

– Minden hónap második szerdáján, itt, a gyerekkönyvtárban, mert aznap csak 2-ig van nyitva, így délután ez a terem szabad. Más termünk nincsen, de mindenképpen ragaszkodtunk ahhoz, hogy könyvtárban legyünk, mert ez a Könyvtár olvasóköre. Szeptembertől júliusig havonta találkozunk, július-augusztusban nyári szünetet tartunk – felelte kérdésünkre Judit.

– Csak könyvtári foglalkozások vannak?

– Nem, évente egyszer kirándulunk, általában Budapestre utazunk, múzeumlátogatásra.

– Milyen feltételeknek kell megfelelni, ha valaki csatlakozni akar a körhöz?

– Nincs semmi különös feltétel, még az sem, hogy könyvtári tag legyen! Tagdíj sincs! Mindenkit szeretettel látunk!

– Mivel foglalkozik az olvasókör, mi az elv?

– Természetesen könyvekkel foglalkozunk. Olyan emberek összejövetele ez, akik tisztelik, szeretik a könyvet és használják is. Olvasnak, és erről tudnak, és szeretnek is beszélni. Megosztani másokkal olvasmányélményüket. Az olvasás magányos tevékenység, de ahhoz, hogy megosszuk pozitív, vagy negatív élményünket, kell egy közösség! Hat évvel ezelőtt olvasói kezdeményezésre jött létre a kör.

– Ki és mi alapján határozza meg a témát?

– Évről évre változik a témaválasztás módja. Az első évben például olyan szerzőket ajánlottam, akik abban a hónapban születtek. Máskor különböző népek kortárs irodalmáról beszéltünk, mert az iskolában foglalkoztunk a klasszikus szerzőkkel, de semmit nem tanultunk a kortársakról. Ekkor is megbeszéltük minden foglalkozás végén, hogy következő alkalommal melyik ország, vagy nép irodalmával foglalkozzunk. Most, a következő alkalommal olyan művekről beszélgetünk, amelyek a barátságról szólnak. Én is hozok néhány ilyen tárgyú könyvet, és a tagok is elmondják saját olvasmányélményüket. Napjainkban, amikor elég sokba kerül egy-egy komolyabb könyv, amikor befóliázzák, vagy korhatárhoz kötik a könyvvásárlást, – a legelőnyösebb a könyvtári kölcsönzés, vagy az olvasókör!

Kép és szöveg: Szalay Csaba

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply