Ülésezett a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum

A pandémiát követően ismét ülést tartott a 2005-ben megalakult Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, amelynek tevékenységét az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője, Kupi Andrea koordinálja.

A fórum tevékenységében védőnők, óvoda, iskola, hivatalok, szociális intézmények munkatársai, gyermekorvosok, háziorvosok vesznek részt, akik felfigyelhetnek arra, hogy a szenvedélybetegség jelen van a családban. Ajkára is az országos tendencia igaz, az alkoholfogyasztás nagyobb gondot okoz a családokban, mint a droghasználat.

Az elmúlt időszakban végbement intézményi változások miatt a fórum újraszervezése is napirenden van.  Dr. Horváth József alpolgármester, a Kábitószerügyi Egyeztető Fórum elnöke köszöntőjében felsorolta az alakulás (2005) óta megvalósult programokat. Az alakulástól 2018-ig dolgozták ki a stratégiát, majd 18-tól 2025-ig. A cél a megelőzés, amelyben fontos szerep jut a családnak, az iskolának, a szabadidő eltöltést szolgáló helyeknek, programoknak. A fórum rendezvényeinek a programját a helyi sajátosságok és igények figyelembe vételével állították össze. A visszacsatolás megmutatta, eredményesek voltak. A drog stop vetélkedőkön, a kábítószerellenes világnapon nagy számban jelent meg a megszólított korosztály.

A szerhasználatból kigyógyult személyek beszéltek az életükről, a függőségükről. Fontos, hogy tudatosuljon mindenkiben, hogy a saját sorsáért, döntéseiért ő a felelős, de van, akinek a helyes út megtalalásában segíteni kell. Online kérdőív kitöltésére kérték a fiatalokat 2018-ban. Érdekes eredményeket kaptak az adatokat feldolgozók. Bizakodásra ad okot, hogy a kitöltők 98 százaléka úgy nyilatkozott, hogy nem próbálta ki a szert, és nem is szándékozik megtenni azt. Egyéb függőségek azonban jelen vannak.

Az alkoholt a válaszadók 55 százaléka már kipróbálta, és 6 százalékuk írta, hogy minden hétvégén fogyasztja. Az energiaitalok is okozhatnak egészségügyi problémát, valamint jelen van és egyre fiatalabb korban kezdődik a telefonfüggőség.

Fehér Richárd KEF tanácsadó, drogpolitikai szakértő  előadásában megfogalmazta, örül, hogy az alpolgármester, a képviselő az egész tanácskozás idején jelen van, ez annak a jele, hogy a város komolyan veszi az ügyet.

A legfontosabb, hogy a fórum tagjai között megfelelő legyen az információáramlás és az együttműködés, ha találkoznak egy problémás esettel, tudják, hova forduljanak segítségért. Az előadó hozzátette, a helyi igényeket és lehetőségeket figyelembe véve kell a megelőző tevékenységet végezni. Lehet hívni ismert előadókat, akik neve biztos, hogy megtölt egy színháztermet, de nem biztos, hogy az a leghatékonyabb információátadás.

Felmerült, hogy vonják be az együttműködésbe a háziorvosokat, a szenvedélybetegek gyógyulása érdekében fontos a szerepük. Segíthetnek az iskolák ifjúságvédelemmel foglalkozó munkatársai, a pedagógusok is. Ajkán jól működik az ellátó és jelzőrendszer. A városban sportegyesületek, civil szervezetek, művelődési intézmények kínálnak számos lehetőséget a szabadidő kulturált eltöltésére, így nem csupán azt hallják a fiatalok, hogy mit ne csináljanak, hanem számos alternatíva közül választhatnak, amely a javukat szolgálja.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply