Vascsővel támadt az elbocsátott férfi

Csodával határos módon túlélte a támadást az a férfi, akit beosztottja egy zártszelvénnyel fejbe vágott. A vádlottat – nem jogerősen – kilenc év börtönre ítélték.

A kis híján tragédiával végződött emberölés kísérletének helyszíne az egyik ajkai kft. telephelye volt 2019 nyarán. A cég beosztottja, V. Kálmán akkor már öt éve esztergályosként dolgozott munkahelyén, ám nem mindenki örömére. A 36 éves férfi munkájával kapcsolatban időről időre kifogások merültek fel, továbbá szemet vetett az egyik kolléganőjükre. Ezt még csak elnézték volna a többiek, ám a nőtlen férfi udvarlása inkább már zaklatásnak számított, ami viszont mindenkit felháborított.

Ilyen előzmények után a kft. vezetője, Sz. F. arról döntött, hogy megválik munkatársától. Idén július 17-én reggel nyolcra magához kérette a férfit, aki már fél órával korábban a telepehelyre érkezett. Főnöke kellő elővigyázatosságból megkérte helyettesét, S. J.-t, hogy ő is legyen jelen a beszélgetésen, mert tartott a mások által is agresszívnek tartott férfitől. Balsejtelme rövidesen beigazolódott…

Az irodában Sz. F. magával szemben leültette V. Kálmánt, majd közölte vele, meg kell válniuk egymástól, azaz megszünteti a munkaviszonyát. Ekkor a vádlott felugrott a székről, s indulatosan közölte főnökével: ”Ha engem kirúgsz, akkor itt vér fog folyni!” Azzal dühösen kicsapta az iroda ajtaját, majd a műhelyen keresztül a telephely hátsó kijárata felé futott, majd az aszfaltos úton fel-alá sétált. Látszott rajta, hogy forr benne az indulat.

Györe István ügyész emberölés kísértével vádolta az esztergályosként dolgozó férfit (Fotó: n.g.)

Két főnöke közel tíz percen keresztül figyelte az ablakon át a beosztottat, aki, mint ketrecbe zárt állat, lendületesen járkált oda-vissza az udvaron.

Rosszat sejtve Sz. F. felhívta telefonon ügyvédjét, hogy tanácsot kérjen tőle. A jogász azt mondta, jobb lesz, ha kihívják a rendőröket, mert bármi megtörténhet… A cég vezetője nem fogadta meg az intelmet, hanem azt javasolta kollégájának, hogy szép szóval győzzék meg az esztergályost, csillapítsák le haragját.

Kimentek hozzá az udvarra, ahol igyekeztek a forró fejű férfit lenyugtatni, de ez nem sikerült, sőt a vádlottat csak ekkor kapta el igazán a hév: felkapta a raktár falához támasztott ötkilós zártszelvényt, amelyet, mint a kardot, a háta mögé leengedve, futni kezdett egyenesen a főnöke felé. Eközben ezt kiabálta: ”Ne gyertek hozzám közelebb!” A következő pillanatban már lendült is a vas – közben azt ordította: ”Most megöllek!” -, amellyel eltalálta főnöke tarkóját. Csak azért nem hasította ketté a koponyáját, mert a férfi próbált kézzel védekezni, s kis mértékben elbillentette a fejét. Így „csak” közepes erővel érte az ütés, amitől eszméletlenül az aszfaltra bukott. A vádlott olyan hévvel csapott le, hogy átesett a földön magatehetetlenül fekvő főnökén.

A drámai jelenetek még ekkor sem értek véget: a helyettes vezető igyekezett megakadályozni, hogy V. Kálmán ismét magához vegye a zártszelvényt, ezért lefogta az őrjöngő beosztottjuk kezét. A jó felépítésű vádlott azonban kiszabadult a szorításból, majd legalább hatszor ököllel megütötte S. J. fejét, aki kiszolgáltatott helyzetbe, négykézlábra kényszerült. Itt újabb ökölcsapásokat kellett elszenvednie.

Amikor az ütlegeléssel felhagyott, felkapta a vasat, s azt a közelben álló Opel szélvédőjébe vágta. (A kocsi, főnöke lányáé volt, akinek ezzel 69 ezer forintos kárt okozott, amit később megtérített.)

Borbás Gábor ügyvéd az orvosszakértőnél arról érdeklődött, hogy védence lelki állapota mennyire befolyásolhatta tettét (Fotó: n.g.)

Az akció végén megnyugodott, s egy meglehetősen sokatmondó sms-t küldött szívéhez közelálló, de őt elutasító kolléganőjének: ”Gratulálok, majdnem megöltem a Ferit miattatok!”

Az orvosszakértő azt állapította meg, hogy életveszélyes sérülés nem alakult ki, mert az ütés, két ponton érte a sértett tarkóját, viszont, ha csak egy helyre összpontosul a csapás, akár tragédia is bekövetkezhetett volna. Így is egy hétig kórházban volt a férfi, ahol háromszor végeztek nála CT-vizsgálatot: ellenőrizték, hogy agyzúzódás következményként kialakult-e nála vérömleny. Az ügyvéd kérdésére elhangzott, hogy a vádlott ugyan személyiség zavarban szenved, de ettől még fel tudta mérni cselekménye súlyát. Felzaklatott idegállapotának az is betudható volt, hogy a bűncselekmény előtt egy héttel hunyt el az édesapja.

A törvényszéki tárgyaláson az is kiderült, hogy V. Kálmán túl azon, hogy megtérítette az Opelben okozott kárt, felajánlott kártérítést megsérült főnökének. Meg is állapodtak bizonyos összegben – több millió forintról volt szó -, amit a vádlott kifizetett volna ügyvédjén keresztül, ám később Sz. F. meggondolta magát, s majd külön eljárásban kér kártérítést.

Gyenizse Zsolt kilenc év börtönre ítélte az agresszív férfit

A per előzményéről tudni kell, hogy az előkészítő ülésen az ügyész kilenc és fél év szabadságvesztésre tett javaslatot, ha a vádlott lemond a tárgyalás jogáról. Végül tárgyalás lett az ügyből, aminek a végén Gyenizse Zsolt bíró hirdetett ítéletet: V. Kálmánt bűnösnek találta emberölés és testi sértés bűntettének kísérletében, továbbá rongálás vétségében, így a büntetési tétel plafonja 19 év volt. A bíró a középmértéket véve alapul kilenc év börtönre ítélte a férfit, s kötelezte a 269 ezer forint bűnügyi költség megfizetésére. Korlátozó intézkedésként megszabta, hogy V. Kálmán csak akkor hagyhatja el Ajkát, ha munkába megy Veszprémbe, ahol három műszakban dolgozik.

Az ügyész tudomásul vette a döntést, a vádlott és védője fellebbezett, így a végső szót a Győri Ítélőtáblán mondják ki.

 (n. g.)

 

Comments

comments

1 Trackback / Pingback

  1. Kilenc helyett öt év rács mögött - Ajkai Szó

Leave a Reply