Védjük meg a termésünket a hívatlan vendégektől!

Érik a szőlő.. ezt sajnos a darazsak a rigók és a seregélyek is tudják. Ezek a szárnyas élőlények komoly gondot tudnak okozni a kertünkben, hiszen a termést idő előtt, helyettünk szüretelik le. A darázs és madár elleni védekezés egyik legjobb, vegyszer és környezetbarát módja a védőháló alkalmazása.

Ahogy közeledik a gyümölcsszüret ideje, úgy jelennek meg a hívatlan szárnyas vendégek is a kertünkben. Ez igen csak bosszantó, hiszen a  tavaszi fagykár után most az aszály is súlyos károkat okozott a gyümölcsösökben és a szőlőkben. A kevés csapadék miatt sok helyen gyenge lett a termés, amin a nagy hőség csak tovább rontott. Szinte ráégett a fára a sárgabarack, a szilva és az alma is. Amik megmaradtak gyümölcsök, azok is fonnyadtan és töppedten lógnak a fán. Persze ez az állapot a fekete rigókat nem igazán zavarja. Nekik vízpótlásként kitűnő forrás így is. Az ilyen madártámadások ellen nyújt tökéletes védelmet a madárháló. Ezeket a nagy terjedelmű hálókat, közvetlenül a gyümölcsfákra, bokrokra kell felhelyezni, amely így  mechanikai akadályként szolgál a madarak ellen. De mi a helyzet a darazsakkal?

A nagy lyukú háló hatékony a madarak ellen, de az apró rovarok, darazsak, poloskák ellen sajnos hatástalan. Kiskertekben megoldás lehet az igazán szép, egészséges fürtök megvédésére, ha azokat “kis” zsákokba csomagoljuk. A felhelyezésük kicsit időigényes és mondhatni macerás, mert egyesével kell a szőlőfürtökre vagy a gyümölcsre húzni, de a termés megóvása érdekében megéri ezt a kis többlet időráfordítást. A legtöbb erre szakosodott üzletben, gazdaboltban kapni olyan polietilénből készült rugalmas hálót, ami kimondottan darazsak ellen védi a termést. A kis zsákocskák, sűrű szövésű anyagból készülnek, amit ha a termésre húzunk, akkor a rovarok nem tudnak hozzáférni a gyümölcshöz. Ezek a hálók UV védelemmel vannak ellátva, így többször is  felhasználhatóak. Az élénk színének köszönhetően már messziről jól látszik, így riasztó funkciót is betölt. A háló jól körbefogja a termést, így a darázs nem fér hozzá az illatos, értett szemekhez, viszont a napfény, a levegő és az eső továbbra is éri azt.

A háló használata nem hátráltatja a növényt a fejlődésben sem. Egy dologra kell csak figyelni!  Beteg és sérült bogyókat, gyümölcsöt ne zacskózzunk be. Ollóval vágjuk ki a sérült szőlőszemeket, különben tönkremegy az egész fürtünk. Ha nem akarunk pénzt kiadni hálókra, akkor otthon saját magunk is készíthetünk termésvédőket. Egy varrni tudó nagymama, vagy egy kreatív családtag segítségével régi függönyből, szúnyoghálóból, organzából villámgyorsan el lehet készíteni az egyedi darázsvédőnket. Arra kell csak ügyelni, hogy akkora legyen a kis zsákunk, hogy beleférjen a kívánt gyümölcs, illetve össze lehessen zárni. Ez azért lényeges, mert csak akkor nyújt valós védelmet a zsák, ha szorosan és alaposan rögzítjük a termésre, így sehol nem tudnak berepülni a nemkívánatos lakmározók. Ráadásul napégés ellen is jó szolgálatot tesz.

Mivel mostanában több darázs okozta balesetről hallhattunk, ezért rovatunk következő részében egy házilag kivitelezhető, vegyszermentes darázscsapda elkészítéséről írunk.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply