Vendégségben az Erőműben

A Bakonyi Erőmű Zrt. vezérigazgatójával készített interjúnkban kicsit messziről, úgy 30-40 évvel ezelőttről indítottunk, de hamar elérkeztünk a mához.  A most folyó kazánrekonstrukció körüljárásán kívül érintettük a környezetszennyezés, a tüzelőanyagok és a „becsület visszaszerzésének” kérdését, de kitértünk arra is, hogy a társadalmi felelősségvállalás mit jelent az Erőmű számára. Hogyan járul hozzá például Ajka egyik legnépszerűbb csapata, az FC Ajka NB II-es futball csapatának előrelépéséhez.

Vollár Attila kérdésünkre elmondta, hogy a kezdet-kezdetén 1-essel kezdődött a kazánok számozása, de az első hét kazán azóta már megszűnt, most nyolctól tizenkettőig tartják nyilván a tüzelőberendezéseket. Ez az a négy kazán, ami teljes rekonstrukción megy át. És itt nem csak egyszerűen a régi alkatrészek cseréjéről van szó, hanem nagyléptékű technológiaváltásról is, ami nem egy esetben teljes újratervezést igényel, illetve új alkatrészek (fődarabok) legyártását. Ez utóbbira sem képes akármelyik cég és a vállalási határidő akár 8-9 hónap is lehet. Ezt követően ki kell próbálni a gyakorlatban az új főegység működését, mert ha nem válik be, több tíz, vagy százmillió is mehet a „füstbe”. Nem csoda hát, hogy ezeket a fődarabokat nem kettesével-hármasával rendelik, hiszen, ha az első nem lesz jó, nincs lehetőség a korrekcióra. Tehát nem csak anyagi kérdés a rekonstrukció, hanem időben is pontos és szigorú lebonyolítást igényel, nem szabad improvizálni.

2017-ben mikor a VEOLIA cégcsoport megvásárolta a Bakonyi Erőművet, hosszú távú terveiben az szerepelt, hogy előnyben részesíti majd a biomasszával való tüzelést és a szenet – ami Csehországból érkezik. Az eddigi felhasználást az alacsony kéntartalom támasztja alá, amivel a kibocsátott károsanyag mennyisége is csökkenthető. Ma már leginkább stratégiai tartalékként használják és tárolják az erőmű telephelyén.

A tüzelőanyagok beszerzését egyébként a Pannon Biomassza Kft. végzi, ő tarja a kapcsolatot számos beszállítóval és lehetőség szerint gondoskodik az egyenletes minőségről. A biomasszán kívül elégethető szelektív hulladék (SRF) is kerül a kazánokba, itt azonban nagyon ügyelnek arra, hogy sem klór-, sem fémtartalmú anyagok ne jussanak át az előkészítőn, mivel azok nagymértékben rongálnák az alkatrészeket, csökkentenék az élettartamukat és a levegőt is szennyeznék. Az SRF, azaz a szilárd újrahasznosítható tüzelőanyag minőségét, csakúgy mint a kazánokba betáplálható többi más tüzelőanyag minőségét szabványok írják elő, amelyek alapján ellenőrizhetők a felhasználók.

A „covid-helyzet” persze a rekonstrukciót végzőket is elbizonytalanította kissé. Kérdésessé vált, kiesnek-e vállalkozók a felújítási folyamatból, meg tudják-e szerezni a szükséges anyagokat és alkatrészeket? Ennek ellenére tavaly augusztus 1. és december 1. között sikerült elvégezni a tervezett felújítási munkákat és elindítani a 12-es kazán próbaüzemét.

Bejött az kezdeti elképzelés, hogy még 2017-ben két kazán kisebb felújításával biztos alapot teremtettek a további termeléshez, s csak a „maradékot” építették át, illetve korszerűsítették.

Ezért sikeresnek nevezhető az elmúlt év is, mind a távhő, mind az elektromos energia előállítást a terveknek megfelelően sikerült hozni.

Eddig a 10-es és 12-es kazánok teljes rekonstrukciója történt meg, darabonként mintegy 1,3-1,5 milliárd forint összköltséggel. A cél az volt, hogy kicseréljék a kazánok rosszul, gazdaságtalanul működő egységeit, elmozduljanak a teljes biomassza felhasználás felé és jelentősen csökkentség a por- és nitrogén-oxid kibocsátást. Az új égősorok a magasabb portartalmú tüzelőanyagot is jó hatásfokkal égetik el. Igyekeznek több hőt is visszanyerni a füstgázból, ami gazdaságosabbá teszi a termelést és nem utolsó sorban csökkenti az elektrofilterek és porleválasztók terhelését. Ezzel nagyot lépett az erőmű abba az irányba, hogy jelentősen javuljon Ajka levegőjének minősége és nem utolsó sorban az ott dolgozók leghőbb vágya, „becsületük visszaszerzése” is teljesülhet.

A hátralévő két kazán – 9-es és 11-es – felújítása a következő 1-2 évben az eddigi tapasztalatok alapján, ha nem is gyerekjáték, de sokkal könnyebb, jobban megtervezhető lesz a fődarabok cseréje és a felújítás folyamata is. A rekonstrukció végén – Vollár Attila szavaival – „mind a kettő modern kazán lesz”, és tovább javulnak majd környezetvédelmi mutatóik is.

Mindez azonban nem jelenti a munkálatok végét, hiszen a fődarabok elhasználódnak, a filterek teljesítménye csökken, ezért újabb és újabb felújításra, karbantartásra szorulnak majd az évek során, mindez azonban már tervszerűen, az adott helyzetből kiindulva történik.

A legközelebbi határidő az erőmű számára tavasszal érkezik el, amire a füstgázok nitrogén-oxid tartalmát 180 mg/m3 alá kell csökkenteniük, tovább javítva a kibocsátott füstgázok károsanyag tartalmát. Ezt a 9-es és 10-es kazánnál már megoldották.

A vezérigazgató egyértelművé tette, hogy az erőmű számára fontos, hogy békében éljen környezetével, ezt célozták az eddigi rekonstrukciók is. Jogos igénye mindenkinek, hogy egészséges környezetben élhessen. A hozzá befutó megkeresések esetében jónak tartja a megoldásra való törekvést és ha nem is ért egyet mindenben a javaslatokkal és kritikákkal, mindennél fontosabbnak tartja, hogy emberi hangon meg lehet beszélni azokat. Szerencsére sok elismerést és biztatást is kap a város közösségétől és ez erőt ad további munkájához.

Január 1-je óta működik a Bakony Távhő Kft., ami a VEOLIA 25 éves koncessziós szerződése keretében jött létre. Egyelőre még komolyabb tapasztalatok nem gyűltek össze, de a jelek szerint az „átállás” zökkenőmentesen zajlik. Hosszú távú cél a két cég együttműködésében a hatékonyság növelése, vagyis az, hogy minél kevesebb tüzelőanyag felhasználásával lehessen az igényeket kielégíteni.

Hamarosan kezdődik a Sportcentrumnak az FC Ajka mérkőzéseinek is otthont adó füves pályájának fűtéssel való ellátása. Ebben is szeretne a Bakonyi Erőmű Zrt. oroszlánrészt vállalni és más módon is segíteni az NB II-es csapat működését.

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply