Zúzós buli és kozmetikázott koldulás (videó és hangos cikk)

12418054_528477020690610_4632277147491312807_nKülönleges estnek lehettek szem- és fültanúi a Rakéta Presszóba látogatók az elmúlt hétvégén, ahol három különböző stílusú koncertet tartottak egymás után. Fellépett a Rakéta Presszó Zenekar, a Bilokánsok és az a bizonyos Korai Transmisson is képviseltette magát a színpadon, amelynek két tagja is online koldulásra adta a fejét. Helyszíni riport.

A hely ugyan nem telt meg, de a jelenlévők láthatóan jól érezték magukat a koncert kavalkádban. A Rakéta Presszó zenészei táncolható punkswinggel izzították be a hangulatot, igazi zenei kalandozásra invitálva a vendégeket.

A csapat frontemberétől, Budai Balázstól a koncert után megtudtuk, hogy az új lemezből ősszel, vagy télen lesz valami, jelenleg még élvezik a dalokat és ismerkednek vele a zenekari próbákon, amelyeket nehezen szerveznek össze, ugyanis a tagok az országban szétszórva élnek és dolgoznak.

– A Rakéta Presszó Zenekarral örömzenét játszunk, a dalok is mindig jó hangulatban születnek, ha lehetőségünk nyílik a találkozásra. Igaz ezt nem egyszerű összeegyeztetni, de a munka ellenére is megoldjuk – fogalmazta meg a Rakéta Presszó énekese, akit az interneten nagy visszhangot kiváltó Korai Öröm tag, Paizs Miklós nyilvános segélykéréséről, pontosabban koldulásáról is megkérdeztünk.

Budai Balázs diplomatikusan csak annyit mondott, hogy nem ismeri a történet hátterét, ezért nem is akar olyat mondani, amivel megbánthatna bárkit, viszont a jövőbeli Rakétás programokat szívesen sorolta kérésünkre.

– Április 8-án az Auróra érkezik hozzánk. Itt kezdik az éves koncertsorozatukat. A közönség kedveli őket és a banda is szereti az itteni koncerteket. Majd a Paddy and the rats látogat el először a Rakéta Presszóba. Meglátjuk milyen fogadtatása lesz a fesztiválokon rendkívül népszerű zenekarnak, itt Ajkán. Civil kezdeményezésből indult hat zenekaros punk estet is tervezünk a közel jövőben – fejtette ki Budai Balázs, majd rátért, hogy ugyan színes a zenei paletta náluk, de szívesen nyitnak a diszkósabb, trance és house vonal felé is, ha megtörténik az épület felújítása.

Beszélgetésünk alatt már hangoltak a Bilokánsok tagjai is. Ők egy alternatív, rockosabb életérzést adtak a jelenlévőknek, néhány új dallal megfűszerezve.

Rédling Szabolcs, a zenekar énekese megkeresésünkre elmondta, hogy nem készültek különösebb extrával az estére, de minden fellépéssel igyekeznek kicsit megújulni. Kettősség jellemzi a bandát, ahogy a nevük is mutatja. Szeretnének a saját szellemiségükben zenélni, de úgy vélik, hogy a kor szellemiségét is jó tükrözni, amivel egyfajta pluszt tehetnek a produkcióhoz.

– Mindig is az volt a célunk, hogy megpróbáljuk a saját elképzeléseinek megmutatni a világnak. Sokan ezt rétegzenének mondanák, de mi ezt élvezzük.  Nem gondolom, hogy a profiság várna ránk, némi feszültséget is hozna közénk, ha komolyan be akarnánk szállni az iparágba. Inkább megmaradunk a mi kis amatőr világunkban és munka mellett megpróbáljuk minél több helyen megmutatni magunkat. Talán ez sikerül is, hiszen folyamatosak kapjuk a pozitív visszajelzéseket, a közönség szereti a dalainkat – mondta el lelkesen a Bilokánsok énekese, akinek szintén felvetettük a közösségi portálos koldulás ötletét. Kissé zavarba jőve kérdezett vissza, hogy ez komoly-e? Igen. Véresen komoly.

A zenész kiemelte, hogy ha valaki szeretne igényes zenét játszani, akkor azzal nem túl könnyű megélni a hazai piacon, külföldön befutni pedig még nehezebb, ezért az internetet alapvetően nem tartja rossznak, de az ilyen jellegű pénzgyűjtéssel nem ért egyet.

– Személy szerint én főként abba az irányba mennék el, hogy a világhálón bemutassam a zenekar dalait, megismertessem a távolabb élőkkel is a munkásságunkat. A kapcsolattartás is fontos az emberekkel, de a nyilvános koldulás már nem biztos, hogy jó példa. Inkább a színpadon érdemes megmutatni mit tudunk, hiszen a játékunk egyfajta örömet kell, hogy jelentsen a közönségnek. Kár ezt a bizalmi viszonyt kissé közhelyes, vagy nem odavaló tartalommal megrengetni – fejtette ki véleményét Rédling Szabolcs.

Közben pedig a Korai Transmisson lüktetése sodródott hátra a backstage-be. Korai Öröm helyett Transmission névvel érkezett a banda, elmondásuk alapján azért, mert ez a formáció a goás közönséget is ki tudja szolgálni a pszichedelikus, etno-trance utazáson.  Paizs Miklós, alias Sickratman válaszolt a kérdéseinkre.

Kifejtette, hogy ebben a felállásban nem Korai számokkal, hanem saját képződményekkel állnak a színpadra, amikor a tempó és a sodródás határozza meg a zenét. Az a céljuk, hogy hagyjanak maguk után valamit az emberekben. Paizs ezért és a spórolás miatt gumicsövön is játszik a koncerteken.

– Minden csövet meg lehet fújni, mivel mindegyiknek van egy konkrét hangmagassága. Elég, ha egy trombitafúvóka bele van helyezve, máris élcesebben szól. Mivel meg kell gondolnom, hogy mire költök, ezért a legolcsóbb megoldást választottam. Zenei körökben amúgy szittyakürtnek nevezzük az eszközt – fogalmazott Sickratman, akit ezek után talán már bemutatni sem kell, a többség már úgyis tudja, hogy ő kezdeményezte a pénzgyűjtési akciót saját magának az interneten.

– Nincs ebben semmi. Rossz helyzetben voltam, ezt jeleztem a nyilvánosság felé, a nép pedig megtámogatott. Ez most ideiglenes nyugalmat ad. Kaptam egy olyan életszínvonalat, ami alacsony, de már el lehet lenni belőle. Talán mások sikeresebben nyomják ezt az élet-halál harcot a szakmában, én kevésbé. Februárban egyszerűen nem akadtak felkérések, ez volt a sötét hónap számomra – fejtette ki Paizs, aki nehezményezte, hogy a próbákért nem kapnak pénzt a zenészek, pedig az is munka. A fellépésekért pedig minimális fizetség jár. A zenész elmondása szerint nagyjából a feléért játszanak most, mint tíz éve.

– Mindenki az életéért küzd a szakmában, csak én mindezt a nyilvánosság elé tártam. Lett is belőle híradós adás, meg családi dráma. A szülők képtelenek feldolgozni ezt a típusú jelenlétet vagy, hogy mondjam, tömegtámogatást. Nekik ez egy teljesen ismeretlen dolog, kikészülnek tőle, pedig külföldön már normálisnak számít – részletezte teóriáját a szabadszellemű zenész, aki nem tervez későbbre sem, ugyanis elmondása alapján nem kiszámítható az élete így kár több hónapra előre gondolkodni.

 

A hanganyagban a sorrend: Bilokánsok, Korai, Rakéta

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply