A Dunántúl csigája a Ligeti csiga

Jöttem nagyon gyorsan, szinte már futottam,

egy növényre mászva, magasra jutottam.

Innen nézek körbe, s látom a világot,

csodálom a létet, s a sok szép virágot.

Könnyen költözködöm és viszem a házam,

nem lakom egy helyen, egy kertbe bezártan. Írta Aranyosi Ervin: A csiga verse című művében.

Az elmúlt hetek csapadékos időjárása igencsak előnyös volt a csigák számára, szinte megszaporodott a számuk a kertekben. Ám egy csigafajtól nem kell tartaniuk! Ez a szivárvány színeiben pompázó, csak nálunk honos Ligeti csiga.

Újabb esős időszak következtében a csigák megtalálták ideális életfeltételeiket a kertekben és más zöldterületeken. Boldogan dézsmálták a salátát, vagy az útjukba kerülő retek és borsó szárat. Az esőzések nyomán a talaj nedves lett, a növények frissen zöldellenek, ami a csigák számára ez bőséges táplálékforrást jelent. A kisgyerek örömmel fogdosták a színes házas csigákat, és boldogan énekelték nekik a Csiga biga gyere ki című népdalt, vagy épp találgatták, hogy vajon Bogyó és Babóca, a meséből jól ismert csiga fiú látogatott-e el hozzájuk. Csupán a kerttulajdonosok bosszankodtak, mert a tömegével megjelenő csigáknak semmi keresnivalójuk a friss veteményesben, azonban van egy csigafaj, a Ligeti csiga (Cepaea nemoralis) amitől nem kell tartanunk. Ez az apró, 2 cm átmérőjű csiga kizárólag korhadt, vagy száradó növényi részeket fogyaszt, ellentétben az európai vagy spanyol meztelen csigával, amik tetemes kárt tudnak okozni a kertünkben. A ligeti csiga egy szárazföldi, tüdővel lélegző csiga. Eredetileg Közép- és Nyugat-Európában honos, és Magyarországon főként a Dunántúlon, így itt a Bakonyban is megtalálható. Főleg elhalt növényi anyagokkal táplálkozik, így hozzájárul a kerti ökoszisztéma tisztításához és egészséges működéséhez, amivel nem okoz mezőgazdasági károkat, sőt, a jelenléte inkább előnyös. Nagyon gyorsan szaporodik, mivel a csiga peték 15-20 nap múlva kelnek ki. A fiatal csigák 1 évesen érik el az ivarérettséget. Élettartamuk 7-8 év is lehet, de természetes körülmények között évente a kikelt kis csigáknak csak a fele éli meg az ivarérett kort. Háztáji kertekben, a baromfi kacsa előszeretettel fogyasztja ezeket az apró élőlényeket. A ligeti csiga háza 12-22 milliméter magas és 18-25 milliméter széles. A csigaház színe rendkívül változékony, lehet sárgás, fehéres, barnás, vöröses is, illetve lehet csíkos vagy egyszínű is. A sokszínűségének köszönhetően a gyűjtők szívesen szedik össze az üres csigaházakat. Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 5 000 Ft.

A kerti gondozás során, – leginkább reggel mikor még harmatos minden – ajánlott rendszeresen ellenőrizni a növényeinket, és ha jelentős károsítást vagy csigák jelenlétét észleljük, akkor célszerű beavatkozni. Azonban, ha Ligeti csigával találkozunk, akkor azt érdemes meghagyni a kertben.

F. P. T. Fotó: Futó

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply