A Magyarországon működő vállalkozásokat is érinti az EU által előírt fenntarthatósági jelentési kötelezettség

Az ENSZ 2015. szeptemberi közgyűlésén a világ országai elfogadták a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrendet és az ahhoz tartozó 17 fenntartható fejlődési célt. Ehhez kapcsolódóan külön európai uniós célok is születtek: 2030-ig az üvegházhatású gáz kibocsátás 55%-kal való csökkentése, míg 2050-ig a klímasemlegesség elérése a cél. Ezek megvalósítása érdekében jelentős változásra van szükség, mely a vállalatok működését is jelentősen érinti.

A Tanács és az Európai Parlament 2022. június 21-ei közleménye szerint ideiglenes politikai megállapodásra jutott a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolásról szóló irányelvről, mely szerint a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive/taxonómiai rendelet) hatálya alá eső vállalatoknak szabványosított fenntarthatósági jelentést kell közzé tenniük már 2024-től.

A CSRD jelentés kapcsán, Varga Mihály miniszter az alábbi választ adta Balassa Péter országgyűlési képviselő által feltett kérdésekre:

A fenntarthatósággal kapcsolatos CSRD javaslat célja a vállalkozások minél szélesebb körének bevonása a fenntarthatósági beszámolásba, válaszul a pénzügyi kimutatások felhasználóinak a fenntarthatósággal kapcsolatos, növekvő információigényre. A CSRD javaslat ezért a közérdeklődésre számot tartó vállalkozások mellett valamennyi nagyvállalkozásnak is előírja, hogy fenntarthatósági beszámolót készítsenek.

A fenntarthatósági beszámolási kötelezettséget a CSRD javaslat fokozatosan vezeti be a vállalkozások egyre szélesebb körét érintően:

2024. január 1-től: az 500 főt meghaladó átlagos alkalmazotti létszámmal rendelkező, közérdeklődésre számot tartó vállalkozásoknak kell                     fenntarthatósági beszámolót készíteniük.

  1. január 1-től: a fenntarthatósági jelentéstételre kötelezettek köre a CSRD javaslat szerint kiterjed az összes nagyvállalkozásra és nagy vállalatcsoport anyavállalatára. Ezek egy része mentesülhet a kötelezettség alól, amennyiben uniós anyavállalatuk csoportszintű fenntarthatósági beszámolójában közzétételre kerülnek a rájuk vonatkozó információk.

A kis és középvállalkozások tekintetében a CSRD javaslat 2026. január 1-től kizárólag a közérdeklődésre számot tartó vállalkozásoknak minősülő kis-és középvállalkozásokra terjeszti ki a fenntarthatósági jelentési kötelezettségtételt, amely kötelezettség alól 2028-ig mentesülnek.

E mellett a CSRD javaslat az Unió területén letelepedett, leányvállalatán, illetve fióktelepén keresztül jelentős tevékenységet folytató harmadik országbeli vállalkozások számára is előírja 2028-tól, hogy fenntarthatósági információkat szolgáltassanak.  

Fotó: Varga Mihály, Balassa Péter facebook oldala

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply