Ajka nem adja fel – átfogó egyeztetés „varjú ügyben”

Ajkán évről évre egyre nagyobb gondot okoznak a belváros platánfáin fészkelő vetési varjú kolóniák. A fasorok alatt sétányok, padok, játszóterek, szökőkutak a varjak jelenléte miatt gyakorlatilag használhatatlanok. A környéken lakókat a varjak folyamatos károgása rendkívüli mértékben zavarja. Az Ajkai Közös Önkormányzati Hivatalhoz egyre több lakossági panasz érkezik, az érintett állampolgárok egyre türelmetlenebbül, sürgetően kérik az Önkormányzat hatékony intézkedését.

Az ajkai városvezetés 2018. évtől kezdődően a fennálló problémát a jogszabályok ismeretében, azok betartásával próbálta orvosolni, de sajnálatos módon teljes mértékben sikertelenül. A vetési varjak fészkeinek jogszerű eltávolítása, a madarak riasztása, az érintett területen élő fák visszacsonkolása, fészkelésre alkalmatlanná tétele nem vezetett eredményre.

2021-ben és 2022-ben is levélben keresték meg az agrárminisztert annak érdekében, hogy a vonatkozó jogszabályok tegyék lehetővé a települések területén a vetési varjak fészkelési idő alatti riasztását is. A kezdeményezés nem járt sikerrel.

2022-ben az önkormányzat felvette a kapcsolatot a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságával is, de a Nemzeti Park szakemberei indítványukat érdemben nem támogatták.

2022. nyarán a városvezetés Navracsics Tibor, a térség országgyűlési képviselője felé is vázolta a problémát, aki ígéretet tett arra, hogy felveszi a kapcsolatot az illetékes államtitkárral.

2022. októberében a városvezetés felkérte Balassa Péter országgyűlési képviselő urat, hogy az Alaptörvény 6. cikk 1. bekezdésében rögzített jogával élve nyújtson be olyan törvénymódosító javaslatot, amely jogi lehetőséget biztosítana a települések polgármesterei számára a vetési varjak által okozott problémák csökkentésére.

A javaslat a Természetvédelmi törvény vonatkozó rendelkezéseinek módosítására, kiegészítésére irányul:

Javasoljuk, hogy a Természetvédelmi törvény 74. § (2) bekezdése kerüljön módosítása, a 74. § pedig kiegészítésre az alábbi rendelkezésekkel:

„(2) Riasztási módszerek alkalmazása, illetve – kivételes esetben – a túlszaporodott állomány egyedeinek befogása vagy gyérítése – a (5) bekezdésben foglaltak kivételével – csak a természetvédelmi hatóság engedélyével és felügyeletével végezhető.”

„(5) Amennyiben a védett állatfaj a település lakónak életét rendkívüli mértékben megnehezíti, nyugalmát zavarja, kivételesen indokolt esetben a települési önkormányzat polgármestere a természetvédelmi hatóság engedélyének hiányában is, az év bármely időszakában hozhat döntést a riasztási módszerek alkalmazásáról, a túlszaporodott állomány gyérítéséről.”

Balassa Péter kérdésére érkezett miniszteri válaszból megtudtuk, hogy az agrárminiszter egyetért azzal, hogy a probléma egyre súlyosabb és a megoldás érdekében nyitottak a közös gondolkodásra, illetve szakmai egyeztetésre.

2022. novemberben az ajkai önkormányzat levélben fordult több olyan város polgármesteréhez, ahol évek óta szintúgy megoldatlan gond a vetési varjúkolóniák okozta károk csökkentése, megszüntetése.

Schwartz Béla polgármester együttműködésre kérte az érintett városvezetőket, hogy a probléma hatékony és eredményes megoldása érdekében támogassák a törvénymódosító kezdeményezést, valamint arra kérte őket, hogy a törvénymódosítás sikere érdekében keressék fel a választókerületüknek országgyűlési képviselőjét.

Értesüléseink szerint Navracsics Tibor képviselő úr konstruktívan áll a kezdeményezéshez és támogatásról biztosította az ajkai városvezetést abban, hogy közreműködik az agrárminiszterrel történő szakmai fórum megvalósításában.

Az ajkai városvezetés bizakodó, hogy a közös fellépés eredményre vezet, ugyanis Románia is tagja az uniónak, az országra is vonatkoznak az európai uniós előírások, az ottani Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium törvényesen mégis lehetővé tette – tekintettel a városlakók panaszaira és a városok élhetetlenné válására – a madár gyérítését a 2022. évben.

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply