Fejlesztések és Ajka60 céges segítséggel?

Fotó: Futó

Vállalkozások, önkormányzati intézmények és civil szervezetek vezetőit várták június 8-án este a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ színháztermébe, ahol Schwartz Béla polgármester és Hornyák Attila főépítész mutatta be azokat a városfejlesztésre vonatkozó nagyszabású terveket, valamint az önkormányzat közeljövőre vonatkozó elképzeléseit, amelyek eddig talán nem voltak átláthatóak egészében, megvalósításuk azonban új arculatot, hangulatot és imázst teremt Ajkán.

A jelenlévőket a polgármester köszöntötte. Beszédében hangsúlyozta, hogy a várossá válás 60. évfordulója több szempontból is meghatározó. Egyrészt lehetőséget nyújt visszapillantani és összegezni, másrészt a jövőbe tekinteni és eldönteni hogyan tovább.

– Ajka a rendszerváltást követő időszak küzdelmes átalakulása után egy új városi arculat előtt áll. A nehézipar visszahúzódott, az autóipari profilok megerősödtek, a foglalkoztatottak száma is emelkedik, ami magával hozza, hogy egy új imázs van kialakulóban. Új időszak kezdődik, ez pedig minket [az önkormányzatot és a városvezetést] is új kihívások elé állít. Annak érdekében, hogy helyes döntéseket tudjunk hozni, szükség van a várost éltető gazdaság szereplőinek a véleményére és támogatására is – fogalmazott a polgármester, aki a felvezetés után át is adta a szót a főépítésznek.

Hornyák Attila részletesen beszélt a folyamatban lévő és eltervezett fejlesztésekről, beruházásokról a jelenlévőknek. Hangsúlyozta, hogy új város épül, amelyet a Helló Ajka, itt a holnap szlogen találóan ad vissza. Aláhúzta, hogy ez nem rombolást jelent, hanem a régi városi szövet megújítását a kor igényeihez alkalmazkodva. Beszélt az Okosház projektről, amit a Kaszinó átalakításával szeretnének megvalósítani a fiatalok számára. Elmondta, hogy a városközpontban felújítás alatt áll a Posta épülete, szinte teljesen megújult már a Hotel, de a szolgáltatóház is hamarosan bekapcsolódik a sorba. Jelezte, hogy átalakul a  Zenit ABC és a Posta közötti terület, valamint megkezdődik a Torna-patak revitalizációja is. A MÁV közreműködésével megújulhat a vasútállomás épülete is. Az Alkotmány utca arculata egységesebbé válik (erről korábban már beszámoltunk), a piac a régi helyén marad, de többfunkciós közösségi térként jobban fog illeszkedni a környék életébe.

A Sétálóutca atmoszférája is megváltozik, hiszen a fejlesztések lehetővé teszik majd a kiülős teraszok létrehozását. A cél egy letisztultabb városkép kialakítása, amelyet jól használható, szabadidő kellemes eltöltésére is alkalmas terek öveznek.

Hornyák Attila azt is vázolta, hogy a Városligetben további lakóházak épülnek, elkészül a Székely-sétány, a Weiz forrás és egy futópályát is terveznek a tó körül kialakítani a sportolni vágyók igényeit figyelembe véve. Már épül a jégcsarnok, készen áll a hely a Mikes utcában a kosárlabdacsarnok számára, elkészültek a tervek a szivacskézilabda csarnokot, lőtérfejlesztést és asztalitenisz csarnokot illetően is. A főépítész szerint a város turisztikai fejlesztésekre is nyitott.

A Parkerdőben kilátó épül majd, a volt Oázis épületéből pedig 40 szobás wellness hotelt alakít ki egy vállalkozó, amely Kristály Hotel néven nyitja majd meg kapuit a közeljövőben. Panziófejlesztést terveznek továbbá a Rákóczi utcában. A Bercsényi iskola volt kollégiumának épülete pedig rekreációs központnak adhat majd helyet. Az infrastruktúra fejlesztése is célkitűzés, hiszen a cégek évről évre 10.000 négyzetméternyi csarnokterületet adnak át, folyamatosan bővülnek. A belváros tehermentesítése céljából egy külső és egy belső elkerülő út könnyítené meg tehát Ajka közlekedését, amihez a kerékpárút fejlesztés is hozzátartozik. A városrészekben élők életét alközpontok kialakításával kívánják komfortosabbá tenni, ami az Ajka60 rendezvénysorozat keretében már meg is valósul.

A főépítész zárásként a fejlesztések jogi hátterét ismertette a résztvevőkkel. Majd ismét Schwartz Béla kért szót, aki az új imázs építéshez kérte a cégek és helyi vállalkozók segítségét. Hangsúlyozta, hogy nem távlati tervekről van szó, hanem a közeljövőben megvalósuló elképzelésekről, amelyek egytől egyig a város új kisugárzását erősítik, miszerint Ajka kreatív, zöld, innovatív és rugalmas szemléletű, ahol a közösségeknek fontos szerep jut.

A polgármester az egyik legkardinálisabb kérdésnek a bölcsődefejlesztést és a nők foglalkoztatását említette. Jelezte, hogy a legnagyobb helyi cégekkel már tárgyalásokat is folytatott, akik mindannyian támogatták a szerteágazó fejlesztési elképzeléseket. Hivatkoztak a tulajdonosi kör döntő szerepére, de vállalták, hogy továbbítják a kéréseket. Schwartz Béla polgármester pont ezért volt kíváncsi a többi vállalkozó véleményére és reakcióira is. Kálmán Endre, a Validus Trans tulajdonosa megerősítette az ötlet pozitív voltát, mivel szerinte így erősíthető a lokálpatriótizmus, ezért a polgármester a rendezvény végén nyugodt szívvel kérte a helyi vállalkozások éves árbevételének 1 ezrelékét, nagy cégek esetében pedig fél ezreléket. (Ez egy évente 1 millió forintos árbevételt termelő vállalkozó esetében 1000 forint). Természetesen ez nem kötelező érvényű, de sok kis összegből akár hatalmas fejlesztések is létrejöhetnek, hiszen Ajkán közel 750 olyan vállalkozás van, amelynek árbevétele meghaladja az évi egy milliót. (Még kecsegtetőbbé teszi a felajánlást, hogy 40 százalékos adókedvezmény vonatkozik rá, ha a rendezvénysorozat egésze alatt, vagyis két évre kötelezik el magukat a cégek általa a város irányába).

– Mivel mindannyian ajkaiak vagyunk, ezért egyikünknek sem mindegy Ajka hogy néz ki és miként fejlődik a későbbiekben. Csak együtt lehetünk sikeresek. A város mindig nyitott lesz a korszerűre és az újra – zárta a rendezvényt a városvezető.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply