Fenntarthatósági előadás az Ajka Kampuszon

„Fenntartható energetikai megoldások” címmel tartott előadást Fodor Attila, a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karának egyetemi docense az Ajka Kampuszon, február 6-án. A hallgatók a megszokottnál szárazabb, ámbár nem kevésbé informatív prezentációt ülhettek végig, amelyben megismerkedhettek a megújuló energiaforrásokkal, és energia felhasználási formákkal, azok előnyeivel, illetve közvetlen és közvetett hátrányaival.

Fodor Attila az előadás elején összegezte az energetikai ágazat és annak fejlesztésének fő szempontjait, amelyek az energiafüggés csökkentése, az energiahatékonyság növelése, tiszta, megfizethető és állandó, azaz stabil és folyamatos energia biztosítása. A docens tisztázta továbbá a megújuló energiaforrások körét, amelyekbe a nap- és szélenergia, a lég-, geo- és hidrotermikus energia, vízenergia és a biomasszából nyert energia (mint például az ajkai erőműben előállított termék is) tartozik.

A megújuló energiaforrásoknak bár számos előnye van, de a nap- és szélenergia tekintetében hátrányok is említésre kerültek, amelyek főként a folytonos és egyenletes energiatermelés biztosításának a kérdéskörébe tartoznak. Ezen hátrányokat a fogyasztás ütemezésével kell kompenzálni, azaz a szolgáltatóknak előre tudnia kell, mikor, hol és mennyi villamos energia kerül felhasználásra, ehhez honnan, mennyi elektromos áramot kell és lehet megtermelni. Ez, a jövőben növekvő kihívást fog jelenteni a megújuló energiaforrások részarányának növekedésével, tekintve, hogy a villamos energia csak nagyon drágán tárolható.

Ezen nehézségek is vezetnek az energiaárak növekedéséhez, amely folyamat a prezentáció alapján már 2021-ben, még az orosz-ukrán háború kitörése előtt igen előrehaladott volt. Az elszaladó energiaárak ellen többek között energiaközösségek kialakításával is védekezhetnek a kis- és nagy fogyasztók, hogy együtt, minél nagyobb szereplőként jelentkezzenek a piacon. Ajka városa is egy hasonló módszert alakít ki több Veszprém megyei településsel közösségben.

Az előadás végén az elektromos autókról is szó esett, amelyek kétarcúságáról már többször olvashattunk/hallhattunk. Az elektromos autók előnye kifejezetten lokális, városi környezetben tetten érhető, mivel üzemeltetése tiszta, nincsen károsanyag kibocsátása. Ugyanakkor kontinentális és globális mértékben minden szempontból semleges vagy éppen kedvezőtlen. Előnyös oldala, hogy lassítja a kőolaj készletek fogyását. Az elektromos autók által felhasznált energia megtermelése ugyanis (autóra és fogyasztásra lebontva) sokkal több károsanyag kibocsátással jár, mint a modern benzin meghajtású, vagy dízel autók esetében, legfőképpen a kén-dioxid kibocsátás tekintetében (egyelőre).

Az előadás azon álláspontot erősítette, hogy a jövő energiaellátásának biztosítására nincsenek egyértelműen minden szempontból tökéletes módszerek. Ugyanakkor fejlesztésekkel, modern módszerekkel, a természet adottságainak kihasználásával törekedni lehet arra, hogy egy adott ország energia egyvelege kiegyensúlyozottan növelje a megújuló energiaforrások arányát, úgy, hogy az ellátás stabil és megfizethető maradjon.

Fotó: a Szerző

Comments

comments

1 Comment

Leave a Reply