Hatósági jogkör a szemetelők ellen

Illusztráció

Megelégelte az Agrárminisztérium szakembergárdája, valamint az állami erdőgazdaságok vezetése, hogy évente több mint 100 millió forintos nagyságrendben költenek az illegálisan lerakott kommunális, zöld és ipari hulladékok felszámolására, az erdők tisztán tartására. A pénzt hasznosabb célra is tudnák fordítani, ha sokan nem ingyenes hulladék lerakóhelynek néznék az erdőket.

Azért, hogy azokat, akik önmaguktól nem képesek a törvények betartására, jó útra térítsék, a kerületvezető erdészek hatósági jogkört kapnának. Országosan több, mint 1100 erdész tudna a tetten ért illegálisan szemetelők ellen hatóságilag fellépni. A biztosabb lebukás és a magasabb büntetési tétel elrettentheti a szabályokat be nem tartókat. Az anyag készítői a szemetelők között említik a kirándulókat is.

Káldi Géza, a Bánki Donát Természetbarát Egyesület örökös tiszteletbeli elnöke, aranyjelvényes túravezető, vizsgázott természetőr kérdésünkre elmondta, hogy a természetjáró tiszteli annyira az erdőt, a mezőt, hogy hulladékok eldobálásával nem szennyezi azt. Ha a hátizsákban elfért a szendvics, az üdítő, a csoki, és el is bírta azt, hazafelé az üres üveget vagy szalvétát miért ne bírná el? Ma már a pihenő, vagy szalonnasütő helyeken vannak hulladékgyűjtők. Ha nem zártak, akkor a szél is kifújhatja annak tartalmát, vagy az arra járó erdei állatok is feldönthetik élelem után kutatva.

A kirándulók főként az utak mentén, vagy a gépkocsival megközelíthető erdőszéleken gyakran találkoznak leborított építési törmelékkel, kidobott, esetleg még szét is bontott háztartási gépekkel, amiket természetesen nem a kirándulók vittek oda hátizsákjukban. Káldi Géza szerint fontos, hogy a környezetszennyezőket büntessék meg, de a tettenérés nehéz.

A megoldás az volna, ha mindenki felmérné, a több száz év alatt, vagy esetleg soha le nem bomló tárgyak mekkora károkat okoznak a természetnek, és mindenki venné a fáradságot és az arra kijelölt gyűjtőhelyre vinné a hulladékot.

A nevelésnek kulcsszerepe van abban, hogy a természet természet marad-e. A mostani zöld óvodák és ökoiskolák diákjai felnőttként talán jobban odafigyelnek majd a környezet védelmére.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply