Komposztáló robot a zöld óvodában

A gyerekek örömmel "etették" a komposztáló robotot (Fotó: Györkös)

Komposztáló robotot próbálhatnak ki az Ajka Városi Óvoda minden telephelyén a csoportok. A beltérben is használható, számítógépes program által követhető eszközt május 25-én mutatták be a Compocity vállalkozás munkatársai az óvodapedagógusoknak a Hétszínvirág óvodában, majd a gyermekek ki is próbálták azt.

Az örökös zöld óvoda és az óvodakert mintaprogram bázisintézménye minden telephelyén hagyományos módon is komposztálnak, amelyben legalább fél év kell az eredményhez. A robottal napok alatt lesz eredmény, így a kisgyermekek rövidebb idő alatt megfigyelhetik a folyamatot. A vállalkozással Bolla Zoltánné környezeti nevelő vette fel a kapcsolatot.

Farkas Zsuzsa, a Compocity Kft. munkatársa a bemutatót követően kérdésünkre elmondta, a módszer előnye az, hogy olyan érdeklődők is meg tudják tanulni a komposztálást, megtapasztalhatják a tápanyag körforgását, tehetnek a fenntarthatóságért, a környezetért, akiknek nincs saját kertjük. A technológia zárt térben, lakásban is működik, szagtalan, hangtalan.

A nyíláson beteszik a komposztálnivalót, majd lecsukják a tetőt, a rendszer megforgatja, és a folyamatot meggyorsító lével permetezi le. Ha végzett, jöhet az újabb adag, mindaddig, amíg az edény megtelik. A folyamatot számítógép segítségével végig lehet követni. Az óvodás korosztály nagyon fogékony ezekre az információkra, megjegyzik, hogyan is megy végbe a komposztálás.

Az ajkai intézmény munkatársai nyitottak minden újra, lelkesen és segítőkészen álltak a kezdeményezéshez. Jagaditsné Bajczi Erika környezeti nevelőtől megtudtuk, hogy régóta komposztálnak, csak nem ilyen korszerű eszközzel, mint amilyennel most ismerkednek. Az intézmény napi tevékenységei közé tartozik a komposztálás, a kertészkedés is.

Az óvodában minden nap fogyasztanak zöldséget és gyümölcsöt, a maradékot a komposztálóba teszik. A komposzttal tavasszal az óvodakert veteményeseinek a földjét javítják. A komposztálókat a bejárathoz közel helyezik el azért, hogy a szülők is láthassák a folyamatot.

A komposztáló robotot, miután minden telephelyen használták, a tulajdonos visszaviszi, de előtte tartanak egy rendezvényt, ahol megbeszélik a tapasztalatokat. A budapesti székhelyű Compocity  startup válallkozás  projektjének tesztelésében részt vesz többek között egy veszprémi lakóközösség és egy óvoda, a Be Social és a Prímaenergia Zrt. irodája, a budapesti Kármán Tódor Kollégium és a Szent István Egyetem Ökológiai és Fenntartható gazdasági tanszéke is. Céljuk, hogy a következő hónapokban minél több információt gyűjtsenek a 4-6 hétre kihelyezett eszközökről.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply