KOROM-KÉRDÉS Elegünk van, de mit tehetünk?

Fotó: Györkös

Közismert, hogy évek óta létezik Ajkán egy koromellenes Facebook-csoport (és a szenvedők ezrei) akik kitartóan küzdenek környezetük tisztaságáért, valljuk be, eddig mindhiába. Elkeseredésükben igaztalannak tűnő vádakat is megfogalmaznak, de lehet-e ezt felróni nekik, mivel ők “csak” egészséges környezetre vágynak és arra, hogy autójukat, a szabadban szárított ruhájukat, erkélyüket ne lepje el a korom, amiből már akkor is sok lenne, ha alig lenne belőle valami. A “korom fronton” fennálló helyzetről és a várható változásokról a legilletékesebbet, a Bakonyi Erőmű Zrt. ez év elején kinevezett vezérigazgatóját, Vollár Attilát kérdeztük.

A vezérigazgató elmondta, hogy nagy figyelemmel követi a helyi közvélemény megnyilvánulásait és ez vonatkozik az “Elegünk van a koromból Ajkán” Facebook-csoportra is, bár ez utóbbi esetében inkább kedvére való volna, ha arca is lenne a csoportnak, azaz a tagjai kifogásaikat, panaszaikat, felvetéseiket személyesen is elmondanák. Bármikor szívesen látja őket egy kávéra, hogy az erőmű rekonstrukciós programjának részleteibe beavathassa őket és felmerülő kérdéseikre válaszolhasson.

Azt Vollár Attila sem tagadja, hogy hullik a korom Ajkán, bár kevesebb, mint mondjuk egy évvel ezelőtt. Sajnos a koromhullásnak technológiai okai vannak, elavult berendezéseket örököltek, amelyek korszerűsítése folyamatban van. Vonatkozik ez az égési folyamat tökéletesítésére és a füstgázok szűrését végző berendezésekre is.

Fotó: Györkös

A Veolia Zrt. meglehetősen lerobbant műszaki állapotban lévő erőművet vásárolt Ajkán, ami színvonalát tekintve valahol a magyarországi erőművek rangsorának is a végén kullog. Áttekintve az iratokat például kiderült, hogy utoljára tíz éve volt valamiféle műszaki fejlesztés a Bakonyi Erőműnél! Ennek a lemaradásnak a behozásán fáradozik most munkatársaival és azokkal a mérnöki irodákkal karöltve, amelyek ebben a műfajban bármit is le tudnak az asztalra tenni Magyarországon.

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a Bakonyi Erőmű menedzsmentjében nem csak a szaktudás és a szándék ölt testet, de mögötte áll egy hatalmas tőkeerő is, ami a fejlesztési elképzeléseket kivitelezhetővé teszi. Az idén 800 millió forintot, míg jövőre ennél is többet, mintegy 2 milliárdot kívánnak invesztálni a korszerűsítésekbe. Az már turbinacserét és más “fődarabokat” is érint az erőműben.

– Jelenleg négy hibrid-fluid kazánunk üzemel. Az egyiknél – a 11-esnél – már túl vagyunk az első jelentős átalakításon, vagyis a kazánból kilépő füstgázzal előmelegítjük a kazánba beáramló levegőt. Többek között sarokégőket is kialakítottunk, amelyek tökéletesítik a fluid ágyban a hőelosztást. A 10-es kazánnál a tél végére tervezzük az elektrofilter felújítását, ami már régóta várat magára. Ezzel a kibocsátási értékeink jelentősen tovább fognak javulni. Egy száraz-poros nyáron vagyunk túl, ami a tüzelőanyag minőségére is kihatással volt. Sokat segíthetett volna egy már jól működő elektromos porleválasztó.

A vezérigazgató elmondta, hogy bonyolult rendszerről van szó, ami azt is jelenti, hogy egy-egy változtatás eredménye dönti el, hogy milyen lépés következik majd a folyamatok kedvező irányba történő tereléséhez.

– Nekünk az a célunk, hogy a folyamat legvégén, a kéménynél, olyan füstgáz távozzon, amiben alacsony a portartalom, alacsony a nitrogéntartalom és alacsony a hőmérséklete is, hiszen a hőszennyezésről sem szabad elfeledkezni, ami egyébként veszteség az erőmű energia mérlegében. Amit ígérhetek: a következő fűtési szezon kezdetére (2019 ősze – a szerk.) már olyan műszaki állapotot tudunk produkálni, amiben ezek az úgynevezett kibocsátás túllépések már nagyon-nagyon kis számban fordulnak elő.

Fotó: Györkös

Vollár Attila rámutatott a technológiai folyamat elején található biomassza adagoló berendezés hiányosságaira is, ami nagymértékben okolható a betáplálás egyenletlenségéért. Ez a kazánban hirtelen nyomásingadozást idézhet elő, s ez végső soron a tökéletlen égés (a korom keletkezésének) melegágya. Egy ilyen berendezés ára azonban több tízmillió forint, viszont bizonyos technológiai megoldásokkal – amelyek kikísérletezése jelenleg is zajlik – működése tökéletesebbé tehető.

Mikor átvette a Veolia Zrt. a Bakonyi Erőművet 2019 őszét jelölte meg a lakosságot zavaró jelenségek felszámolásának idejére, s ezt úgy tűnik, sikerül majd tartani.

Nem tudtuk megkerülni a kérdést, miszerint várható-e, vagy tapasztalható-e máris, hogy bizonyos politikai erők – politikusok -, amint “lőtávolba” kerül a megoldás, kiállnak majd a nyilvánosság elé, azt állítva, hogy az eredmények egyedül nekik köszönhetők. A vezérigazgató erre a kérdésre átgondolt és diplomatikus választ adott:

– A politikusok ezt nem fogják megoldani. Lehet beszélni bármiről, vagy eredményeket kisajátítani, de ez egy közös munka eredménye lesz, amiben benne van azoknak az embereknek a munkája is, akik itt dolgoznak, itt élnek. A politikusok, akik “beleállnak” ilyen kérdésekbe, “mindenhez értő emberek”, de én azt gondolom, hogy ez műszaki kérdés.

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply