Orvosnak lenni társadalmi felelősség

Emlékplakett átadással és adjunktusi kinevezéssel ünnepelte névadóját a Magyar Imre Kórház november 9-én. A város önkormányzatát dr. Horváth József alpolgármester és Johanidesz Sándor képviselte.

Dr. Nagy Zoltán főigazgató ünnepi köszöntőjében kiemelte, büszkék arra, hogy az elismert, iskolateremtő professzor, Magyar Imre nevét viselheti az intézmény 1990 óta. A professzor példamutatása, emberséges, hivatástudata példa mindannyiuk számára, ebben a szellemben végzik gyógyító-megelőző munkájukat. Köszönetet mondott munkatársainak, hogy alázattal, hivatástudattal, emberséggel gyakorolják hivatásukat nap mint nap, amely már Európába is elvitte a hírüket.
Dr. Mikola István, az ajkai infektológiai osztály első főorvosa, Magyar Imre tanítványa, egykori egészségügyi miniszter megemlékezésében elmondta, hogy 1972-ben a budapesti orvosi egyetem elvégzését követően került az ajkai kórházba. Az oktatói közül a legnagyobb hatást Magyar Imre gyakorolta rá, aki azon kívül, hogy rendkívüli ember és nagy tudású orvos, tanár, tankönyvíró volt, szépíróként és hegedűművészként is maradandót alkotott. Tizennégy könyvet írt. Célja volt, hogy az orvosjelöltekből ne csak gyógyítót, hanem értelmiségit képezzen, akik érdeklődnek a művészetek iránt. Hívő, igazi szellemi óriás volt. Nem csak belgyógyászként volt hivatását magas szinten művelő elismert orvos, hanem az endoszkópos vizsgálatot is ő vezette be Magyarországon. Könyveiben az egyén társadalmi felelősségéről is írt. A gyógyítás is a társadalom iránt érzett felelősség.
– Magyar Imre hangsúlyozta, hogy a gyógyítás, a betegellátást lelkiismereti kérdés – tette hozzá Mikola István. – Ezt most nagyon hangsúlyozni kell, amikor az egészségügyben sokszor a rendeletek, a számmisztika és nem a szakmaiság dönt. Ezért is örültem, amikor a város támogatta, hogy az ő nevét vegye fel a kórház.
Magyar Imre megsejtette, hogy az orvoslásban komoly változások jönnek a jövőben, amelyekre ma kell felkészülni. Napjainkban a szociális és egészségügyi rendszer szétesőben van, amit össze kell rakni. Kell, hogy erőnk legyen ahhoz, hogy megtegyük. Mikola István gratulált a kórháznak az eredményekhez, hozzátette, nagyszerű az intézmény, nagy jövőt hordoz magában. A nővérek és az orvosok kiválóan teszik a dolgukat, amelyért elismerés illeti őket. A kórház egy óriássá nőtte ki magát, az egészségügy egyik oszlopa, amely ma már nélkülözhetetlen a betegek ellátásában. Ha átszervezése kerülne sor, úgy gondolja, hogy akkor sem fenyegetné veszély. Ő maga is részt vett néhány hónapja az infektológiai épület átadásán. Az országban nem sok ilyen modern épület van.
A Magyar Imre Emlékplakett kitüntetésben részesült dr. Lakner Lilla PhD belgyógyász főorvos, aki magas szinten képviseli a gyógyító és megelőző munkát a gasztroenterológiai betegellátás területén. Kiemelkedő szerepe van az országos vastagbélrák szűrés megvalósításában. A kitüntetett előadásában többek között a szűrés fontosságáról, a korai felismerést követő kezelésről szólt vetített képes előadásában, valamint bemutatta az osztály dolgozóinak mindennapi életét, a munkaidős túli közös programokat, amelyek jobban összekovácsolják a munkatársakat.
Adjunktusi előléptetésben részesült dr. Fuchs Diána a belgyógyászati osztály, dr. Balatincz Péter és dr. Somorai István a baleseti sebészeti és dr. Kovássy Gergely, a szülészet-nőgyógyászati osztály orvosa. Az átadást követően mindannyian szóltak tanulmányaikról, orvosi pályafutásukról. Mindannyian köszönetet mondtak munkatársaiknak.
Az ünnepségen a Kocsár Miklós Zeneiskola és Alapfokú Művészeti Iskola növendékei adtak műsort.

(ta)
Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply