Szobrászati alkotótábor Magyarpolányban

Az Ajkai Grafikai Műhely és a MAMŰ Társaság ismét nemzetközi szobrász tábort szervezett a Magyarpolányi Nemzetközi Művésztelepen augusztus közepén.

Az idei már a nyolcadik alkalom volt, hogy a Magyarpolányi Tájházban gyűltek össze a képzőművészek, hogy egymástól tanuljanak. Az úgynevezett viaszveszejtétes bronzöntés technikáját alkalmazták a műtárgyak elkészítésénél. Ugyanakkor kerámia tárgyak is készültek az alkotótáborban.

A művészek folyamatosan megfigyelnek, tapasztalnak és tanulnak saját maguktól és egymástól is. Elhivatottság, talán egyfajta „őrület” szükséges hozzá, hiszen a műalkotás nincs előre „megrendelve”, így az sem biztos, hogy új gazdára talál.

Látogatásunkkor a műhelyben Elekes Károly dolgozott egy női-férfi páros kompozíción, rendkívül türelmesen magyarázott és adott válaszokat feltett kérdéseinkre. A helyiségben különböző szerszámok hevertek – köztük satu, lapos fogó, mintázó kések -, melyek elengedhetetlenek az alkotási folyamathoz. Károly éppen egy saját maga által készített forrasztó pákával „ragasztotta” a viaszt. Elmondta, hogy az alacsony hőmérsékleten is könnyen meglágyuló méhviasszal, illetve szurok keverékével dolgozik. Eredetileg festőművész, de mint mondta, kicsit beleunt a síkábrázolásba, ezért teljesen más műfajba kezdett. Alkotása kicsit az újrahasznosítással is kapcsolatos, ugyanis meglepő módon Barbie babákból készültek: „levesz” róluk egy negatívot és azt alakítja át női, illetve férfi figurává. Ez a törékeny viasz belekerül egy nagyobb edénybe, majd körbeöntik folyékony samottal, ami megköt. Ezután beleteszik egy olvasztó kemencébe, ahol kiolvad belőle a viasz és egy üreg keletkezik benne. Az üregbe pedig beleöntik az olvadt fémet – magyarázta.

Károly kifejezetten derűs, elégedett ember benyomását keltette. Beszélgetésünk alatt kiderült, hogy a tengerparti nyaralást már évtizedek óta különböző művésztelepeken eltöltött időszakokra cserélte – szerinte ez jellemző a társaira is. Az alkotótáborokat azért is kedveli, mert koncentráltan tud figyelni a munkára és a körülmények is ideálisak hozzá.

Diénes Attilával (Munkácsy-díjas szobrászművész) is volt alkalmunk beszélgetni, aki a természetes anyagokból ízlésesen berendezett csodaszép házába is beinvitált bennünket. Készségesen körbevezetett a műhelyekben, miközben számos bronzból, viaszból, kerámiából és fából készült műremeket láthattunk.

Mana Bucur keramikusművészt az inspirációkról, az ötleteiről kérdeztük, aki lelkesen beszélt az úgynevezett rakuzás és a mázazás technikájáról. (Sőt, szóba került még a marosvásárhelyi boszorkányégetés is – de ez már egy másik történet.)

A nyári nemzetközi grafikai táborban és a szobrász táborban készült munkákat ősszel láthatjuk majd kiállítva az ajkai művelődési központban. A szobrászati alkotó tábor résztvevői voltak: Csabai Tibor, Diénes Attila (Magyarpolány), Lugossy László (Veszprém), Nemes László (Zalaegerszeg), Elekes Károly (Budapest), Harmath István (Baja) Mana Bucur és Makkai István (Marosvásárhely).

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply