Újabb jelentés a színfalak mögül, azaz ezúttal inkább a könyvespolcok közül…

Április 14-e a könyvtárosok világnapja. Ennek kapcsán, mivel a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ szerves része a felnőtt és a gyermekkönyvtár, kukkantsunk be egy kicsit a könyvespolcok közé, jelenleg azonban az otthonokba, vagy a zárt könyvtárba, ahol most a szakmai munka folyik.

A könyvtárlátogatók, olvasók bizonyára jól tudják, melyek azok a szolgáltatások, amit ingyen vehetnek igénybe a könyvtár nyitvatartási idejében, ilyen az információ a könyvtár és a könyvtári rendszer szolgáltatásairól, az olvasóterem, a folyóiratolvasó és a katalógusok használata, az éves tagsági díj befizetése után pedig a könyvtári dokumentumok kölcsönzése és a számítógéppark használata. Mindez most elérhetetlen a felhasználók számára, de természetesen a könyvtár honlapjának adatbázisai online most is az érdeklődők rendelkezésére állnak.

Biztos vagyok benne, hogy a zárva felirat a könyvtár ajtaján nemcsak a népes olvasótábornak okoz nyomasztó érzést, így vannak ezzel a könyvtárosok is. Az ő közegük a könyvek mellett az olvasóval való találkozás, az eszmecsere, a napi kapcsolat. A vírus okozta veszélyhelyzetben azonban az ő munkájuk is megváltozott, jelenleg a zárt ajtók mögött az ajkai helyismereti cikkadatbázist építik. „A helyismereti kutatás az utóbbi években reneszánszát éli. Az ilyen jellegű dokumentumok, információk gyűjtése, feldolgozása, visszakereshetővé tétele és szolgáltatása minden könyvtárban az alapfeladatok közé tartozik. Emiatt is rendkívül fontos, hogy odafigyeljünk rájuk, hiszen ezek lokális információk, és rajtunk múlik, hogy a saját településünk múltját és jelenét megőrizzük a jövő számára – így tegyük a közös emlékezet, a közös kultúra részévé.”- írják a könyvtár honlapján.

Ezt az adatbázist 1975 óta rendszeresen frissítik, de időközben olyan hatalmas mennyiségű dokumentum, cikk, aprónyomtatvány, plakát gyűlt össze, melynek katalogizálására most több idő áll rendelkezésre. Évről évre nő az online felhasználók száma, akik számítógépes katalógusukban egyszerre több adat összekapcsolásával pontosabb találatokat kaphatnak eredményül, ezáltal gyorsabb és precízebb információkat tudnak az érdeklődőknek szolgáltatni. Ez egy nagy odafigyelést, precizitást igénylő, aprólékos munka, melyet azért megtörnek a közösségi oldalukon közzétett információkkal, játékokkal, jeles napokra, évfordulókra való emlékezéssel.

A költészet napja alkalmából József Attilához kapcsolódó versjátékot hirdettek, valamint a gyermekeknek „verspillangók” szavaiból kellett a költőre és a vers címére rátalálniuk. 108 éve született Örkény István, rá emlékezve ajánlottak néhány egypercest a Magyar Elektronikus Könyvtár segítségével, és felhívták a figyelmet arra is, hogy a bolognai könyvvásár ugyan elmarad, de online kihirdették, hogy a  dél-koreai Baek Heena kapta az egyik legjelentősebb gyerekirodalmi elismerést, az Astrid Lindgren- emlékdíjat. Érdemes tehát akár a honlapjukat, akár a közösségi oldalukat figyelni, így semmi új információról nem maradunk le.

Nagyon várják már mindezek mellett az újranyitást – tudtuk meg Bölcskeiné Kocsis Zsuzsa szakmai igazgatóhelyettestől. Azt tervezik, hogy a veszélyhelyzet után több hétig reggeltől estig lesz nyitva a könyvtár, és idén nem tartanak majd szünetet, hiszen sajnos a zárva tábla március 17-e óta függ az ajtókon. Nemcsak a könyvtár, hanem a padragi fiókkönyvtár, az Információs Központ, illetve a Városi és a Bányászati Múzeum sem látogatható, az itt dolgozó kollégák is programokkal készülnek a nyitásra.

-Azok, akik nem tudták visszavinni köteteiket, vagy a kikölcsönzött egyéb dokumentumokat a könyvtárba, nem fognak késedelmi díjat fizetni. Csak találkozhassunk már végre egymással és az olvasókkal, mert ez mindannyiunknak nagyon hiányzik -hangsúlyozta Bölcskeiné Kocsis Zsuzsa. Addig is maradjanak otthon, jó egészséget kívánunk.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply